1.035.157

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

A Szatmári Református Kollégium és diákjai (1610-1852)

Szerző
Szerkesztő

Kiadó: Erdélyi Múzeum-Egyesület
Kiadás helye: Kolozsvár
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 66 oldal
Sorozatcím: Erdélyi Tudományos Füzetek
Kötetszám: 217
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN: 973-96946-0-8
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

I. Iskolatörténeti vázlat
1. Szatmár feudalizmus korabeli politikai-közigazgatási helyzete Művelődéstörténetünk sürgető feladata legrégibb középiskoláink történetének, illetőleg társadalmi... Tovább

Előszó

I. Iskolatörténeti vázlat
1. Szatmár feudalizmus korabeli politikai-közigazgatási helyzete Művelődéstörténetünk sürgető feladata legrégibb középiskoláink történetének, illetőleg társadalmi szerepének eddig ismert kerettörténetüket meghaladó bemutatása. Szatmáron a XVI. században két gimnázium létesült, a szatmári református kollégium, amely 1610-ben a már régen működő latin iskolából alakult gimnáziummá, és a Pázmány Péter által alapított, az 1630-as évek végén grammatikai tagozatként működő szatmári jezsuita kisgimnázium.
Munkánkban a szatmári református kollégium korszerű szempontú vizsgálatára törekszünk. Helyének kijelölése a magyar iskolázás múltjában megkívánja, hogy utaljunk a város feudalizmus kori politikai és közigazgatási viszonyaira, valamint az iskola előtörténetére.
Az alföld északkeleti szélén és a tőle keletre húzódó dombos vidéken már a XI. század folyamán kialakult a Szatmár váráról elnevezett, előbb királyi, majd később nemesi vármegye. Központja a Szamos mellé épített királyi vár, amely a vidéken átvezető fontos kereskedelmi utakat is ellenőrizte. A későbbi századokban földrajzi helyzeténél fogva katonai és politikai jelentősége is megnövekedett, minthogy erre a vidékre a Habsburgkirályság és az erdélyi fejedelemség egyaránt igényt tartott. Bár átmenetileg többször is gazdát cserélt a hatalmi harc során, Szatmár 1540-től a XVII. század második feléig többnyire Erdélyhez, azután a királysághoz tartozott.
Ezek a politikai és társadalmi viszonyok számottevően befolyásolták a szatmári iskolázás kezdeteit, a XVI. század derekától pedig a református iskola, később kollégium diákságának összetételét, nemcsak a diákok társadalmi eredetét, hanem származási helyét illetően is. A politikai és társadalmi viszonyok eredményeként e kor sajátos jelensége ugyanis a diákvándorlás, ami abban nyilvánult meg, hogy a Habsburg-uralom elől vagy a törökök által megszállt területekről - politikai vagy vallási okokból - sok vállalkozó szellemű diák iratkozott be szülőföldjétől igen távoli iskolákba. Gazdasági okok, vallási küzdelmek vagy a magyar nyelv tanulásának igénye számos erdélyi, székelyföldi vagy szászföldi diákot is távolabbi iskolák választására késztetett.
2. A szatmári iskolázás kezdetei
Szatmár és Németi XVI. század előtti iskoláira csupán kevés adatból s az ezekre vonatkoztatható analógiák alapján következtethetünk.
Iskola kezdeményezésére Szatmáron I. (Szent) István királynak ama rendelkezése alapján gondolhatunk, amely előírta, hogy a városi plébániák mellett iskola is létesüljön. Ilyen létesülhetett tehát a vár területén épült templom mellett. Még valószerűbbnek vélhetjük iskola létesülését a XI. század elején bajor telepesekből alakult városkában, Németiben.
Analógiák alapján okunk van arra, hogy föltételezzük: a XIII. század elejétől plébános vezette iskola működött - talán folyamatosan - Németiben is, Szatmáron is, ugyanis az ismert plébánosok közül többen oktatói-tanítói tevékenységük alapján magister, magyarul mester címet viseltek. Vissza

Tartalom

Tartalom
I. Iskolatörténeti vázlat
1. Szatmár feudalizmus korabeli politikai-közigazgatási helyzete 3
2. A szatmári iskolázás kezdetei 3
3. A gimnázium (kollégium) szerkezete és működése 1610-től 1754-ig 5
4. A kétosztályú grammatikai iskola korszaka és a gimnáziumi tagozat újraéledése (1754-1852) 8
5. Kitekintés: az abszolutizmus korától az iskola megszűntéig 10
II. Az iskola belső élete
1. Az iskola vezetése 11
2. Tantervek, tananyagok 14
3. Az iskola könyvtára, a könyvtárjegyzék oktatástörténeti értékelése 16
4. Az iskola törvénykönyve 19
III. A kollégium diáksága
1. A források 23
2. A diáklétszám alakulása 25
3. A diákok származáshelye 30
4. A diákok továbbtanulása, pályaválasztása 41
5. A diákság társadalmi összetétele 46
6. A diákság létszáma, származási helye és társadalmi összetétele az abszolutizmus korától a második világháború végéig 51
Utószó 65

Bura László

Bura László műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Bura László könyvek, művek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv