1.034.226

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

A Jászság története az őskortól napjainkig

Vezető a Jászberényi Jász Múzeum állandó kiállításához

Szerző
Fotózta

Kiadó: Jász Múzeum
Kiadás helye: Jászberény
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 47 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 21 cm x 12 cm
ISBN:
Megjegyzés: Fekete-fehér képekkel illusztrált kiállítási katalógus. Orosz és német nyelvű összefoglalóval.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A jászberényi Jász Múzeum hazánk egyik legrégibb vidéki múzeuma. Sipos Orbán helyettes polgármester javaslata alapján a városi tanács már 1873. márciusában elhatározta, hogy a jász történelmi és... Tovább

Előszó

A jászberényi Jász Múzeum hazánk egyik legrégibb vidéki múzeuma. Sipos Orbán helyettes polgármester javaslata alapján a városi tanács már 1873. márciusában elhatározta, hogy a jász történelmi és irodalmi emlékek méltó elhelyezése céljából Jászberényben múzeumot alapít. 1874. december 26-án megnyílt a Jász Múzeum.
A megnyitó ünnepségen Pethes Imre múzeum igazgatósági elnök mondott megnyitó beszédet. A múzeum ekkor még a városháza egyik melléképületében kapott helyet. Az 1870-es években két alkalommal rendeztek nagyobb szabású kiállítást a Kerületi Székház (jelenleg Járásbíróság) épületében.
1899-ben a múzeum a hajdani Jász-kürt vendéglő (jelenleg Hadkiegészítő Parancsnokság) épületének három szobájába került. Ekkoriban kezdődött meg a gyűjtemény leltározása, rendszerezése; amelyet 1902-ben Hild Viktor fejezett be Hampel József útmutatásai szerint. 1913-ban Banner János vette át a múzeum vezetését. A múzeumot ekkor ismét a városháza emeletének három szobájába költöztették. Banner János kiváló szaktudósával számottevő mértékben gyarapította a régészeti gyűjteményt, és megalapozta a teljes anyag korszerű beosztását. 1931-ben került a múzeum jelenlegi helyére, a városháza udvarán lévő oszlopos, boltíves, műemlék épületbe.
A két világháború közötti időszakban igen aktív helytörténeti kutatógárda tömörült a múzeum köré, akik öntevékeny munkásságukkal, haladó szellemű kezdeményezéseikkel, számos értékes történelmi dokumentum feltárásával jelentős mértékben segítették elő a Jászság történetének megismerését. Legkiemelkedőbb teljesítményük a Komáromy József által szerkesztett két múzeumi évkönyv, amelyek cikkírói között a legjelentősebb helyi kutatókon (Blénessy János, Németh Ferenc, Porteleki József) kívül több országosan is ismert szakember (Banner János, Fettich Nándor, Gallus Sándor, Pórducz Mihály és mások) neve is szerepel. Vissza
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv