Előszó
A most induló Szentimrevárosi Füzetek első bemutatkozó kötetét nyújtjuk át az Olvasónak. E hely szelleme, közélete már régen szükségelteti, hogy útjára induljon olyan disputa, amely tágabb...
Tovább Előszó
A most induló Szentimrevárosi Füzetek első bemutatkozó kötetét nyújtjuk át az Olvasónak. E hely szelleme, közélete már régen szükségelteti, hogy útjára induljon olyan disputa, amely tágabb kitekintésben is képes felmutatni azt az igényes gondolatkört, ami itt háromnegyed évszázad alatt fakadt. Számos alkotó indult innen útjára, születtek nagy művek az irodalomban, képzőművészetben, zenében. Sok fórum is alakult, újságok, könyvek és kezdeményezés jelzik a városrész élénk szellemi életét. Ugyanakkor szükség és igény mutatkozik arra, hogy ne csak a mindennapokat felölelő beszédnek legyen helye, hanem egy-egy gondolatkör átfogó bemutatásának is. Köztudott, hogy az itt élő polgárság mindennapjait a 20. század eleje óta egy nagy múltú katolikus rend, ciszterciek zirci kongregációja követi híven.
A tanításban és műveltségben évezredes hagyományra visszanyúló szerzetesrend méltó helyet választott. Az akkor még missziós területnek számító Lágymányos és Kelenföld határán lassan bontakozott minden, mígnem a múlt század harmincas éveire megépült Szentimreváros. Templomával és gimnáziumával együtt a hazai keresztény kultúra egyik szellemi bázisává lett, melynek erejét a rosszabb évtizedek sem tudták letörni. A szerzetesrendek újraindulása után ismét a ciszterciek irányítása alá került a Szent Imre Gimnázium és a plébánia, s újra élettel teli a sokszínű közösség élete. Kiadónk tehát úgy gondolta, hogy füzetsorozatának induló kötetét a ciszterci közösség élete bemutatásának szenteli. Elhatározásunkat az is erősítette, hogy a rend élére került Dékány Árpád Sixtus zirci főapát újult lendülettel látott munkához.
Vissza