1.034.226

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Esztétikai Szemle 1941/1-2.

A Magyar Esztétikai Társaság folyóirata - VII. évfolyam 1-2. szám

Szerző
Szerkesztő

Kiadó: Egyetemi Nyomda
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Varrott papírkötés
Oldalszám: 62 oldal
Sorozatcím: Esztétikai Szemle
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 23 cm x 15 cm
ISBN:
Megjegyzés: A címlapot szoboszlai Mata János tervezte. Baross-nyomda nyomása, Pestszentlőrinc. Megjelenik évenkint négy számban.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A történelmi stílusok érvényesülése a modern építészetben

Az építészet téralkotó művészet, tereket, úgynevezett belső tereket alkot, melyek az élet szükségleteinek kielégítésére az emberek,... Tovább

Előszó

A történelmi stílusok érvényesülése a modern építészetben

Az építészet téralkotó művészet, tereket, úgynevezett belső tereket alkot, melyek az élet szükségleteinek kielégítésére az emberek, élőlények hajlékául, intézmények és üzemek elhelyezésének céljára szolgálnak. Ezek a terek különböző anyagokból előállított különböző szerkezetek: falak, mennyezetek, tetők felhasználásával készülnek, így választódik el a belső tér a külvilágtól és alkot magának egy lezárt egységet, egy tömeget, mely tömeg adja az épületet. Az épület lehet kitűnően megszerkesztve, a terek használhatósága szempontjából praktikusan megépítve, de ezek a tulajdonságai nem biztosítják azt, hogy az illető épület egyúttal építőművészi alkotás legyen. A műalkotás létesítéséhez nemcsak mérnöki tudásra van szükség, kell ahhoz építészi tudás, akarás, főleg pedig tehetség és alakító képesség.
Napjainkban találkozunk olyan felfogással, amely a szerkezet egyedülvalóságára esküszik és a feltétlenül szükséges szerkezethez való minden adalékot, díszítést, kiegészítést és járulékot kárhoztat.
Nem tagadom, lehet nyersanyagokból és szerkezetekből is művészi alkotást létrehozni, ha az építész a szerkezeteket a szép és tetszetős arányok, az építészi rhytmus szolgálatába állítja, ha az épületet esztétikai törekvéssel, művészi akarással megszervezi, de nem látok értelmetlenséget abban, ha megjelenésükben nem tetszetős, alacsonyabb rendű anyagokat és szerkezeteket, tetszetős, nemesebb anyagokkal burkol, romlandóbb anyagokat tartósabb anyagokkal föd be és védi azokat az időjárás viszontagságaitól. Sőt mint építésznek az a meggyőződésem, hogy ez a helyes eljárás s ez a dolgok rendje. Vissza

Tartalom

TANULMÁNYOK:
Wälder Gyula: A történelmi stílusok érvényesülése a modern
építészetben 1
Bernáth Aurél: Az absztrakt művészetek kora 15
Dénes Tibor: Esztétikai jegyzetek Henri Bergson művéhez .31
Angyal Endre: Megjegyzések a barokkról és a barokkellenességről 37
SZEMLE:
Mitrovics Gyula esztétikája. - Kristóf Gy. .52
Fritz Schmalenbach: Jugendstíl. - Baumgarten S. 55
Kardos Tibor: Középkori kultura, középkori költészet. - Dénes T.
Olasz szemle. - m. o. 59
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv