1.034.801

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Beton és vasbeton V.

A kutatás története I./Tudományok diákkörök - A beton és vasbeton kutatása

Szerző
Lektor

Kiadó: Akadémiai Kiadó
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Fűzött kemény papírkötés
Oldalszám: 675 oldal
Sorozatcím: Beton és vasbeton
Kötetszám: 5
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN: 963-058-164-7
Megjegyzés: Fekete-fehér ábrákat tartalmaz.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A Beton és vasbeton könyvsorozat végére értem. Azt szerettem volna bemutatni, hogy mit tettünk mi magyarok - a beton születése óta - hazánkban a beton és vasbeton oktatása, kutatása építése,... Tovább

Előszó

A Beton és vasbeton könyvsorozat végére értem. Azt szerettem volna bemutatni, hogy mit tettünk mi magyarok - a beton születése óta - hazánkban a beton és vasbeton oktatása, kutatása építése, fenntartása terén. Remélem, hogy sikerült.
Meggyőződésem, hogy jövőt építeni csak úgy lehet, ha ismerjük a múltunkat. Nem szabad mindent újra kitalálni vagy másokat majmolva kritika nélkül átvenni. Nyugodtan építhetünk azokra a tapasztalatokra, amit elődeink hagytak ránk. Nincs szégyellni valónk.
Jelen kötetben a kutatás történetét próbáltam összefoglalni. Szerteágazó terület. Hiszen a kutatást lehet tanulni (Tudományos diákkör, doktori iskolák stb.), lehet művelni, amihez kutató személyzet és tárgyi ffeltételek (kutatóintézet, egyetemi, főiskolai tanszékek, vállalatok kutatóműhelyei, eszközállomány, pénzügyi támogatás) kellenek. A kutatás akkor hatásos, ha azt terjesztik is előadásokon, konferenciákon, folyóiratokban stb. Eddig ez sem részleteiben, sem összefüggéseiben nem volt leírva. Ezt a hiányt igyekeztem pótolni.
Ez a könyv kb. 6 éve készül és 2002 december 31-ével zárul. 2003-ban történeteket csak akkor vettem be a könyvbe, ha az eseménynek lényeges szerepe volt.
A könyvírást óriási adatgyűjtés előzte meg. A könyv felépítését én találtam ki. Azt is, hogy kik tudnának az adatgyűjtésben, a megírt fejezetek ellenőrzésében, esetleg egy-egy kis fejezet megírásában segíteni.
A feladat nagy volt, de nem hagyott csüggedni az a tudat, hogy igen sokan hasznosnak artják ezt a könyvet és igyekeztek is segíteni. Bárkihez fordultam, segített. A kézirat - tömörsége ellenére - kb. 1500 oldal lett és az Akadémiai Kiadóval egyetértésben úgy döntöttünk, hogy két kötetben jeleni meg. Továbbiakban először azoknak mondok köszönetet - a könyv felépítésének a sorrendjében - akik segítették az első kötet kéziratának az előkészítését.
A tudományos diákköri munka a kutatás alsó foka. Hazánk minden egyetemén, főiskoláján megtalálható, de csak a betonnal, vasbetonnal foglalkozó oktatási intézmények tartoznak e könyvhöz. Az egész rendszerre való tájékoztatást az Országos Tudományos Diákköri Tanács titkárától Koósné Török Erzsébettől és dr. Kulcsár Béla egyetemi tanártól, a Műszaki Szakmai Bizottság elnökétől kaptam, akik véleményezték a fejezet fogalmazványát is. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen az anyaggyűjtésben dr. Homolya András Egyetemi adjunktus, az Építőmérnöki Kar Tudományos Diákköri Tanácsának volt titkára, Ludvigh Eszter jelenlegi titkár, Kalach Ferenc egyetemi adjunktus, Ákos Noémi az ETDT jelenlegi titkára, dr. Rácz Kornélia egyetemi adjunktus, dr. Kiss Rita a Hidak és Szerkezetek Tanszék tud. főmunkatársa segített.
A Veszprémi Vegyipari Egyetemről Dr. Tamás Ferenc prof. emeritus, a Janus Pannonius Tudományegyetemről Dr. Orbán József főiskolai tanár, tanszékvezető, Dr. Lenkei Péter prof. emeritus, a Széchenyi István Egyetemről dr. Lublóy László főiskolai docens segített adatokkal.
Segítségük elsősorban a házi konferenciákon részt vett hallgatók közül a betonnal foglalkozók kiválasztására terjedt ki.
Külön fejezetet szenteltem a II. világháború előtti laboratóriumok rövid ismertetésének. A MÁV Anyagvizsgáló Intézet ismertetéséhez egyrészt dr. Horváth Ferenc adott anyagot, másrészt Szórádi Ervin ny. igazgató megengedte, hogy rövid történeti dolgozatát felhasználhassam, a fejezet megírásához.
A 22. fejezet a könyv fő fejezete. Ebben foglaltam össze a beton- és vasbeton kutatása terén hazánkban elért eredményeket.
A Szilikátipari Központi Kutató és Tervező Intézet történetének megírásához dr. Talabér Józseftől, a SZIKKTI volt igazgatójától és dr. Kausay Tibortól, a Betonosztály volt vezetőjétől kaptam anyagot és véleményezték a SZIKKTI-ről írtakat. Dr. Kausay Tibor azáltal is segítséget nyújtott , hogy összegyűjtötte a Beton Osztly által készített kutatási jelentések, szakvélemények jegyzékét, valamint a Tudományos Közlemények sorozatban megjelent, cementtel és betonnal kapcsolatos tanulmányokat. Végül ő maga megfogalmazta a Beton Osztály tudományos eredményeit. Fodor Péterné a CEMKUT Kft. történetének a megírásához adott ismeretanyagot.
A közlekedéstudományi intézet történetének a megírásához dr. Gáspár László tudományos izgazgató által adott ismeretanyagot használtam fel és köszönöm mind ezt, mind a megírt KTI történetre adott véleményt.
Az Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Kht. történetének a megírásához dr. Karajz Lajos az idevágó rendeleteket bocsátotta rendelkezésemre. Egyéb ismeretanyagot Gereben Zoltán vezérigazgatótól, valamint dr. Kovács Károly minőségügyi igazgatótól kaptam és véleményezték az ÉMI-ről írtakat. Dr. Madaras Gábor az ÉMI_TÜV Bayern Kft. ügyvezető igazgatója a Kft. történetéhez adott anyagot.
Az ÉTI történetének a megírását Dr. Kunszt György , az Éti utolsó igazgatója segítette az Éti-re vonatkozó anyagokkal, a fogalmazvány véleményezésével.
A betontechnológiai Osztály, ill. Tagozat, majd utódszervezetei által készített kutatási jelentések és szakvélemények jegyzékét dr. Ujhelyi János állította össze és összefoglalta tudományos eredményeiket. Nagy segítséget jelentett. Az ÉTI többi osztályának a kutatási jelentősei megtalálhatók az ÉMI könyvtárában. A kartonok, ill a kutatási jelentések alapján állítottam össze a betonnal, vasbetonnal foglalkozó tanulmányokat időrendi sorrendben, majd az ÉMI könyvtárában talált ÉTI jelentések felhasználásával csoportosítottam azÉTI tudományos tevékenységét. Nagy segítséget jelentett az, hogy RákosinéTorma Borbála könyvtáros és munkatársai a könyvtárt rendben tartják és azon kívül is nagyon készségesek voltak. A kutatási jelentések gyűjtésében dr. Lenkei Péter egyetemi tanár, az ÉTI állításában rajta kívül dr Balogh Tamás, az ÉTI volt tudományos kutatója segített.
A II. Hídépítéstani Tanszék beton és vabeton kutatásairól készített kutatási jelentések, szakvélemények jegyzékét én állítottam össze és én fogalmaztam meg a kutatási tevékenységet is. Megköszönöm, hogy dr. Balázs L. György tanszékvezető, dr. Tassi Géza és dr Orosz Árpád ny. egyetemi tanár véleményezte a II. Hídépítéstani Tanszékrők írtakat.
Az építőanyagok Tanszékén készített kutatási jelentéseket, szakvéleményeket, jegyzetet én állítottam össze az irattári anyag alapján. Egyes megbízások évekig tartották és egy megbízás alapján több beszámoló jelentés készült. Ezt úgy jeleztem, hogy a szerződés tárgyát kövér betűvel emeltem ki. E kutatási jelentések, szakvélemények alapján osztottam jellemző csoportokba a Tanszék tevékenységét. Ehhez a munkához kikértem dr. Balázs L. György tanszékvezető és dr Józsa Zsuzsanna egyetemi docens véleményét.
A Hidak és Szerkezetek Tanszékről az ismeretanyagot dr. Farkas György tanszékvezetőtől, dr. Tassi Géza, dr. Orosz Árpád ny. egyetemi tanároktól és dr. Hegedűs István egyetemi tanártól, a Vasútépítési Tanszékről dr. Kazinczy László docenstől kaptam.
A szilárdságtani és Tartósszerkezeti Tanszékről dr. Deák György ny. egyetemi tanár, a Veszprémi Egyetem Szilikát- és Anyagmérnöki tanszékről dr. Tamás Ferenc prof. emeritus, a Janus pannonius Tudományegyetemről dr. Orbán József főiskolai tanár és dr. Lenkei Péter professzor emeritus, a Széchenyi István egyetemről dr. Lublóy László főiskolai docens, a Szent István egyetemről dr. Kászonyi Gábor főiskolai tanár segített az anyaggyűjtésben.
Ebben a könyvben a tanszékeken, kutató intézetekben elért eredményeket ismertettem. A személyek akkor szerepelnek, ha kutatási jelentést, szakvéleményt készítettek. Nagyon fontosnak tartom a személyek szerepét. Az általuk írt könyvek, cikkek, tudományos előadások bibliográfiai összegyűjtése kisebb könyvet tenne ki és a nem élő személyekét nehéz lenne összegyújteni. Ebbe a könyvbe ez nem fért bele.
Arra törekedtem, hogy a már nem létező kutatóhelyek tevékenységét is ismertessem.
A levéltári, könyvtári gyűjtési munkában dr. Biacs Péterné, a BME Könyvtár és Tájékoztatási Központ Olvasószolgálata vezetője, dr. Kiss Márton az egyetemi levéltár vezetője, Osváth Zsolt levéltáros, Hay Diana, az MTA Levéltára vezetője és munkatársai, Fodor Zsoltné és Kónya Éva a Rektori Hivatal ügyvivő szakértői segítettek.
A felsoroltak segítsége nélkülözhetetlen volt a könyv megírásához. Segítségüket hálásan köszönöm. Továbbá köszönöm mindazok segítségét, akikről esetleg nem is tudok, de közvetve vagy közvetlenül segítettek.
E kötet a Magyar Tudományos Akadémia Műszaki Tudományok Osztályának és az Építés Fejlődésért Alapítvány támogatásával jelenhetett meg, amit ezúton is köszönök.
A kötetet dr. Ujhelyi János a műszaki tudomány doktora, az ÉTI Beton Osztályának volt vezetője lektorálta. Gondos Munkájával (a könyv megírása és lektorálása kb. 6 évig tartott), bírálatával, értékes tanácsaival segítette a könyv végleges kialakítását. A nyelvi lektorálás Stark Mariann szerkezstő gondos munkája. Segítségüket köszönöm.
A könyv eredeti nyomdai kéziratát Tompa Tiborné gépelte, majd Polányi Aladárné és Pásztory Ferencné gépelte tüközbe, a tusábrákat Bubb Zsuzsanna rajzolta. Az adminisztratív munkát Sánta Gyuláné titkárnő, Mészáros Tiborné és Sándorffy Mihályné segítette. Segítségüket köszönöm.
Az V. kötet szép kiállítása az akadémiai kiadó érdeme. Megköszönöm Kormányos József főszerkesztőnek, Nagy Tibor szerkesztőnek, a Kiadó és aNyomda valamennyi munkatársának a fegyelmezett, segítőkész közreműködését.
Végül megköszönöm az Építőanyagok és Mérnökgeológia Tanszék vezetőjének, dr Balázs L. Györgynek és a Tanszék dolgozóinak a könyvíráshoz nélkülözhetetlen kedvező légkört. Továbbá a Hidak és Szerkezetek Tanszék vezetőjének, Dr. Farkas Györgynek és a Tanszék dolgozóinak segítőkészségét.
A megírt fejezeteket minden esetben véleményeztem az érdekeltekkel. Ha mégis hiba lenne a könyvben, azért elnézésüket kérem. Kérem továbbá, hogy észrevételeiket - javaslatukkal együtt - hozzák tudomásomra. Segítségüket köszönöm. Vissza

Fülszöveg

Hazánkban ez az első könyv, amely átfogóan tárgyalja a beton és a vasbeton történetét, amelyet az anyag, a technológia és az ismeretek fejlődése kölcsönhatásának tekint.
Az első kötet a beton és a vasbeton alapjainak fejlődéstörténetét ismerteti. Ezek: a portlandcement, a bauxitcement, a betonismeret, a betontechnológia, az építéstechnológia és a vasbetonismeret.
A második kötet a mélyépíétsi beton- és vasbeton szerkezetek történetét tartalmazza. Ezek: útépítési betonok, közúti hidak, vasút vasbeton szerkezetei, földalatti vasút, vízellátás és csatornázás, zsilipek, duzzasztók beton- és vasbeton szerkezetei.
A harmadik kötet a magasépítési vasbeton szerkezetek: házak, ipari és mezőgazdasági szerkezetek, középületek vasbeton szerkezetei fejlődésének a történetét mutatja be.
A negyedik kötet a beton és a vasbeton oktatásának és kutatásának a történetét foglalja össze, röviden ismertetve az oktató intézmények szervezeti kialakulásának a történetét is.
Az ötödik kötet a tudományos... Tovább

Fülszöveg

Hazánkban ez az első könyv, amely átfogóan tárgyalja a beton és a vasbeton történetét, amelyet az anyag, a technológia és az ismeretek fejlődése kölcsönhatásának tekint.
Az első kötet a beton és a vasbeton alapjainak fejlődéstörténetét ismerteti. Ezek: a portlandcement, a bauxitcement, a betonismeret, a betontechnológia, az építéstechnológia és a vasbetonismeret.
A második kötet a mélyépíétsi beton- és vasbeton szerkezetek történetét tartalmazza. Ezek: útépítési betonok, közúti hidak, vasút vasbeton szerkezetei, földalatti vasút, vízellátás és csatornázás, zsilipek, duzzasztók beton- és vasbeton szerkezetei.
A harmadik kötet a magasépítési vasbeton szerkezetek: házak, ipari és mezőgazdasági szerkezetek, középületek vasbeton szerkezetei fejlődésének a történetét mutatja be.
A negyedik kötet a beton és a vasbeton oktatásának és kutatásának a történetét foglalja össze, röviden ismertetve az oktató intézmények szervezeti kialakulásának a történetét is.
Az ötödik kötet a tudományos diákkörök történetét ismerteti általában a betonnal, vasbetonnal kapcsolatos dolgozatokat részletesen. Tartalmazza továbbá a betonnal és vasbetonnal foglalkozó kutatóintézetek, tanszékek történetét, valamint kutatási tevékenységüket. Vissza

Tartalom

Tudományos diákköri (TDK) munka1
A tudományos diákkörökről általában1
A TDK-munka kialakulása2
A tudományos diákköri tevékenység szervezete33
A TDK munka formái33
A szakmai körök33
A kispályázati részjutalmazási forma40
A TDK-dolgozatok rendszere41
Az országos konferenciák52
A tudományos diákköri tevékenység jogi szabályozása62
A művelődési Közlönyben megjelent utasítások62
Az OTDT szervezeti szabályzata67
A Budapesti műszaki Egyetem Tudományos Diákköri Szabályzata70
A TDK, az ipar és a tudományos szakmai szervezetek kapcsolata74
A TDK és az ipar kapcsolata74
A TDK és a tudományos szakmai szervezetek kapcsolata76
A TDK-munka elismerése77
A hallgatók munkájának intézményi elismerése77
A konzulensek intézményi elismerése78
A hallgatói TDK-munka elismerése az OTDT által79
A konzulensi munka elismerése az OTDT által84
Honoris Causa Pro Scientia Aranyérem87
Beton és vasbeton a TDK-munkában87
TDK-munka a II. sz. Hídépítéstani Tanszéken87
TDK-munka az egyetemeken, főiskolákon90
Pályázat GEOFIL habkavics adalékanyagú könnyűbeton zajárnyékoló fal látványtervezésére120
Építőanyag-ipari laboratóriumok a II. világháború előtt121
Az anyagvizsgálat hazai kezdetei121
A Királyi József-műegyetem Műszaki Mechanikai Laboratóriuma és a vele kapcsolatos Kísérleti Állomás124
A laboratórium létesítése124
A laboratórium felszereltsége126
Kivonat a Kísérleti Állomás szervezeti szabályzatából134
A vizsgálathoz szükséges anyagmennyiség134
A közlemények136
A MÁV Vegyészeti Laboratóriuma137
A laboratórium rövid története az alapítástól napjainkig137
Betonnal, vasbetonnal kapcsolatos laboratóriumi tevékenység140
A Fővárosi Anyagvizsgáló Intézet141
A Beton- és Vasbetonépítési Laboratórium142
Kutatások a II. világháború után145
A kutatásról általában145
Az építési és építőanyag-ipari kutató szervezet kialakulása a II. világháború után145
Az egyetemi kutatásról általában152
Szilikátipari Központi Kutató és Tervező Intézet155
A Szilikátipari Központi Kutató és Tervező Intézet alapítása és változásai155
A SZIKKTI szervezeti felépítése157
A SZIKKTI tevékenysége157
Kutatási tevékenység157
Tervezői tevékenység166
Beruházási tevékenység168
A SZIKKTI nemzetközi kapcsolatai168
Tudományos Közlemények169
Cement- és betonkutatással foglalkozó utódszervezetek169
CEMKUT-TECHNOCEM Kft.169
Az EXTRACEM Kft.173
Az ÉaKKI, SZIKKI, SZIKKTI, BETONOLITH Kft. néhány jelentősebb kutatási eredménye174
A beton alapanyagainak, összetételének a kutatása175
Különleges rendeltetésű betonok kutatása178
Egyéb kutatások183
A közlekedéstudományi Intézet188
A közlekedéstudományi Intézet kialakulása188
Az UKI szervezeti felépítése és ennek változásai192
Az Intézet tevékenysége196
Betonnal, vasbetonnal kapcsolatos kutatások201
Út- és hídbetonok készítése és vizsgálata202
Betonút anyagai, tervezése, építése fenntartása202
Hídszerkezetek és vizsgálatuk203
Talajstabilizáció, burkolatalap203
Korrózió és -védelem203
Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Kht. (ÉMI)204
Az ÉMI alapítása204
Az Intézet hatáskörét bővítő rendeletek204
Az ÉMI szervezetének változásai207
Az ÉMI szervezeti egységeinek tevékenységi köre214
Az ÉMI kiadványai226
Az ÉMI hazai kapcsolatai228
Az ÉMI oktatási tevékenysége228
Az ÉMI Rt. nemzetközi kapcsolatai229
Az ÉMI tudományos tevékenysége234
Az ÉMI-TÜV Bayern Kft.235
Az ÉMILABS Kft.237
Az Építéstudományi Intézet237
Az ÉTI kialakulása és változásai237
A szervezeti felépítése242
Az ÉTI kutatási tevékenysége246
Az ÉTI működésének anyagi forrásai255
Az ÉTI nemzetközi kutatási kapcsolatai258
Az ÉTI nemzetközi munkakapcsolatai265
Az ÉTI könyvtára és kiadványai268
A Betontechnológiai Osztly, ill. Tagozat tevékenysége271
Az Osztály, ill. Tagozat tevékenysége271
A Betontechnológiai Laboratórium272
A kutatás pénzfedezete273
A kutatómunka elemzése274
Beton és vasbeton kutatása az ÉTI-ben (kivéve a Betontechnológiai Osztláyt, ill. Tagozatot)289
A kutatásban részt vevő szervezetek289
Szerkezetvizsgáló Laboratórium291
A beton mechanikai tulajdonságai 294
Az acélbetétek tulajdonságainak a kutatása294
Tartoszerkezetek fejlesztése295
A vasbeton szerkezetek erőjátékával kapcsolatos elméleti és kísérleti kutatások296
Szilárdságtani kutatások297
Előre gyártott szerkezeti elemek kapcsolatainak a kialakítása, működése299
A repedésekkel kapcsolatos kutatások300
A tervezés gépesítése301
Új vizsgálati módszerek302
Sejtesített anyagok előállítása302
Gyártástechológiai kutatások302
Építéstechnológiai kutatások303
Az ÉTI szerepe a szabályozásban305
A korrózióval és a védelemmel kapcsolatos kutatások307
Előre gyártott üzemek tervezése307
Mikroprocesszoros betongyári automatika309
Érlelésvezérlés és gőzmennyiségmérés vasbeton előre gyártása során311
A betonacél váz fejlesztése311
A cement, az adalékanyag szállítása312
Termékfejlesztés313
Az ÉTI szerepe a minőségellenőrzést szolgáló laboratóriumok fejlesztésében315
Az ÉTI szakértői tevékenysége317
Kutatás a II. sz. Hídépítéstani Tanszéken318
a Beton- és Vasbetonépítési Laboratórium318
Minősítő vizsgálatok319
A kutatások 1950 előtt322
Kutatások 1950 után325
Az Építéstudományi Munkaközösség325
A tanszéki kutatások eredményei328
Az Építőanyagok, majd az Építőanyagok és Mérnökgeológia Tanszék339
A kutatás személyi és tárgyi feltételei339
A Tanszék laborhelyiségei339
Az Építőanyag Laboratórium felszereltsége341
Az akkreditált laboratórium345
A kutatás személyi feltételei345
A kutatás pénzfedezete347
A Kutatási Tanács és a kutatási terv349
A Tanszék kutatási eredményei, fontosabb szakértői tevékenysége352
Betontechnológiai kutatások352
Különleges betonok és betontechnológiák kutatása354
A méréstechnika fejlesztése356
Az anyagok struktúrája és tulajdonságai közötti összefüggések keresése357
A beton szilárdulásának gyorsítása360
A beton és a vasbeton tartóssága361
A tartósság növelése363
A beton alakváltozási jellemzői363
Beton- és vasbeton szerkezetek diagnosztikája, védelme, javítása364
A Tanszék feladatai az útbetonkutatások terén365
A tanszék feladata a hídépítés366
A Tanszék feladata a vízépítésben367
A Tanszék közreműködése magasépítési szerkezetek építésében369
Személyi számítógépek alkalmazása370
A Tanszék szakértői tevékenysége370
Tudományos közlemények371
Vasbetonszerkezetek, majd Hidak és Szerkezetek Tanszéke372
A Tanszék rövid története és működése372
A laboratórium létrehozása, felszerelése és szervezete372
A Tanszék számítástechnikai bázisa374
A Tanszék személyi állománya375
A Tanszék tevékenységének fő irányai377
A tanszék ipari megbízásainak a szerepe a Tanszék tevékenységében380
A Tanszék szakmai-tudományos tevékenysége384
Szerkezetek erőjátéka meghatározására szolgáló kísérletek384
Vasbeton elmélet fejlesztését és alkalmazását szolgáló kutatások397
Tervezés, ill. tervellenőrzés405
Szakértői tevékenység407
Anyag- és szerkezetvizsgálatok409
A szabványosítással kapcsolatos kutatások. A szabványok készítésének irányítása410
Szilárdságtani és Tartószerkezeti Tanszék412
A kutatás feltételei412
A tanszéken folyó kutatás, tervezés, szakértés415
Tartószerkezetek számítógéppel segített tervezése415
Vasbeton szerkezetek határállapotai és vasalási rendszerei421
Jelentősebb tervezési és szakértői munkák430
Vasútépítési, majd Út- és Vasútépítési Tanszék433
Egyéb kutatások a BME-n435
Építéskivitelezési Tanszék436
Acélszerkezetek Tanszék437
Alagútépítés, Földművek és Talajmechanika Tanszék438
Mechanika Tanszék438
Beton és vasbeton témájú kutatások a JPTE Pollack Mihály Műszaki Főiskolai Karán439
Anyagtan, Geotechika és Közlekedésépítési Tanszék439
A betonkutatásokról általában439
Betontechnológiai kutatások439
Vasbeton kutatások a Szilárdságtan és Tartószerkezetek Tanszéken441
Széchenyi István Egyetem Szerkezetépítő Tanszék442
Veszprémi Egyetem Szilikátkémia és Anyagszerkezet Tanszék444
Melléklet447
Irodalmi hivatkozások641
Rövidítések jegyzéke648
Névmutató653

Dr. Balázs György

Dr. Balázs György műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Dr. Balázs György könyvek, művek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv