1.034.226

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Mit kell a sportolónak saját testéről tudnia?

A sport orvosi vonatkozásai

Szerző

Kiadó: Novák Rudolf és Társa Tudományos Könyvkiadóvállalat és Könyvkereskedés
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Könyvkötői vászonkötés
Oldalszám: 204 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN:
Megjegyzés: Második kiadás. 37 fekete-fehér ábrával és műmellékletekkel illusztrálva. Írta Dr. Kellner Dániel orvos. Nyomtatta a Fővárosi nyomda rt.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Az orvost hivatása a beteg ember és a betegségek állandó tanulmányozására készteti és a gyakorló orvos tanulmányai, de az elméleti kutatás legnagyobb része is a betegségek kutatására irányul. Az... Tovább

Előszó

Az orvost hivatása a beteg ember és a betegségek állandó tanulmányozására készteti és a gyakorló orvos tanulmányai, de az elméleti kutatás legnagyobb része is a betegségek kutatására irányul. Az utóbbi évtizedekben azonban mind nagyobb szerephez jutott az egészséges ember életműködéseinek és alaki sajátságainak tanulmányozása, különösen az alkatok és a belső elválasztású mirigyek vizsgálatánál, de nem kevésbé annál az új orvostudományi ágnál, amely a szokottnál nagyobb testi megerőltetéseket tervszerűen végző egészséges egyének, a sportemberek testi tulajdonságainak tanulmányozásából alakult ki.
A sportolók orvosi vizsgálatára és ellenőrzésére azok az ártalmak késztették az orvosokat, amelyek a sport túlzásbavitele folytán mutatkoztak. Eleinte csak a kárvallott sportolók kerültek az orvosok szemei elé, érthető tehát, hogy a régebbi időből származó, ilyen irányú orvosi munkákban jórészt csak a sportártalmakról és a túlzásba vitt sportolás hátrányairól és veszélyeiről olvashatunk. Maguk az orvosok, különösen az orthopádek és a vízgyógyászattal foglalkozók is inkább csak a beteg vagy a rendellenes alkatú ember teste edzésével, a gyógytornával foglalkoztak, az egészséges ember testedzése és a testgyakorlás csak másodsorban érdekelte a gyógyítással foglalkozó orvost.
Az utolsó évtizedekben, de különösen a világháború óta az összes kultúrnépeknél eddig nem sejtett méretekben indult fejlődésnek a sport, az egészség kultusza. Egyre nagyobb és nagyobb tömegek látják be, hogy a városi, a hivatali, az ipari élet egyoldalúsága a mindinkább szellemivé váló tevékenység ellenkezik az emberi szervezet természetével és kiegyenlítésre szorul. Vissza

Fülszöveg

Az orvost hivatása a beteg ember és a betegségek állandó tanulmányozására készteti és a gyakorló orvos tanulmányai, de az elméleti kutatás legnagyobb része is a betegségek kutatására irányul. Az utóbbi évtizedekben azonban mint nagyobb szerephez jutott az egészséges ember életműködéseinek és alaki sajátságainak tanulmányozása, különösen az alkatok és a belső elválasztású mirigyek vizsgálatánál, de nem kevésbé annál az új orvostudományi ágnál, mely a szokottnál nagyobb testi megerőltetéseket tervszerűen végző egészséges egyének, a sportemberek testi tulajdonságainak tanulmányozásából alakult ki.
A sportolók orvosi vizsgálatára és ellenőrzésére azok az ártalmak késztették az orvosokat, amelyek a sport túlzásbavitele folytán mutatkoztak. Eleinte csak a kárvallott sportolók kerültek az orvosok szemei elé, érthető tehát, hogy a régebbi időkből származó, ilyen irányú orvosi munkákban jórészt csak a sportártalmakról és a túlzásba vitt sportolás hátrányairól és veszélyeiről olvashatunk.

Tartalom

Előszó 3
Tartalomjegyzék 7
Az ábrák jegyzéke 10
A testedzés szerepe a kultúrember életében 11
A civilizáció ártalmainak ellenszere. - A sport mint gyógyszer. - Szellemi kultúra - Testkultúra. - A csecsemő tornája. - A gyermek testedző játékai. - Az iskolai tornaóra.
- A tornamentesség. - A kötelező katonai szolgálat. - A komoly sportolás időszaka. - Az idősebb emberek sportja.
I. rész. Mit kell a sportolónak saját testéről tudnia?
1. A mozgás szervei. 23
a) A csontrendszer és az izületek 23
Az állati és a növényi sejt. - A szervezet munkamegosztása. - Az emberi sejtek. - A csont, a porc és a kötőszövet. - A gerincoszlop görbületei. - A görbe hát. - A koponya. - Goethe csigolyaelmélete. - Az agykoponya és az arckoponya. - A fogak. - A mellkas. - A váll és a karok.- A kéz csontjai. - A medence. - Az alsó végtagok. - A lúdtalp. - A csontok és izületek sérülései. - A csonttörés. - A ficam. - A rándulás. - Az izületi gyulladás. - Első
segélynyújtás. - A leggyakoribb sportsérülések és azok következményei.
b) Az izomrendszer 35
A harántcsíkolt és a síma izomsejt. - Az izomösszehúzódás. - Az izommunka forrása. - Az izom kifáradása. - A kimerülés. - Az izom erősödése. - A masszázs hatása az izomra és a vérkeringésre. - Az izomműködés lényege. - Az arc izmai és a rágás. - A nyakizmok. - A fejmozgató izmok. A gerincoszlop izmai és az egyenes testtartás. - A légzőizmok. - A hasizmok. - A sérv. - A váll izmai. - A kar és kéz mozgásai. - A medence izmai. - Az alsó végtagok izmai. - Az állás, az ülés, a járás, a futás és az ugrás mechanizmusa. - A német katonás járás és az olasz járás típus. - Az izomzat sokoldalú, harmonikus kiképzése.
2. A szív és a vérkeringés 54
A vér jelentősége. - A vérsejtek. - A vér betegségei. - A szív működése. - A szív munkája. - Az ütőerek és a vivőerek. - A vérzés. - Első segély vérzéseknél. - A vérnyomás. - A sportolás, öregség és vérnyomás. Az érelmeszesedés - A sportmunka hatása a szívre: a szív megkisebbedése és megnagyobbodása. - A szívtágulás. - A szív kifáradása. - Az oldalszúrás. - A vérszegénység és a sport. - A kövér ember sportja. - Fiatal emberek szíve és a tréning. - Az egyes sportfajok és a szív. - Az erőlködés. - A nyirok keringés. - A nyirokcsomók. - A lép.
3. A tüdő és a légzés 67
A levegő tisztasága. - A belégzett levegő útja. - Az orrlégzés. - A hang keletkezése. - A felső légutak. - A tüdő szerkezete. - A köhögés. - A véres köpet. - A légzés lefolyása. - A hallgatózás és kopogtatás. - A légzés és a szívműködés viszonya. - A préselés, erőlködés. - Az elfulladás, a légszomj. - A mély légzések. - A tüdő űrtartalma. - Sportolók és nem sportolók tüdőkapacitása. - Az egyes sportágak és a tüdő. - A nátha, a hörghurut, a tüdőgyulladás, a tüdőtágulás, a porbelélegzés és a tüdőcsúcshurut. - Sport és tuberkulózis.
4. A táplálkozás 78
A rágás, a nyelés. A gyomor munkája. A bélmüködés. A bél baktériumai. A hashártya. A máj. A hasnyálmirigy. A cukorbetegség. A felszívódás. A húsevés és a vegetarianizmus. A
növényi tápanyagok és a zsírok. Az ember táplálékszükséglete. - Az élelmiszerek tápértéke. - A sók, a vitaminok és a vitaminhiány okozta betegségek. - Az élvezeti cikkek: az alkohol, a dohány, a kávé, a morphium, a cocáin. Dietetikai irányelvek. A nagyétkűség. - A sok ivás. - A tej. Az ételek elkészítése. - A sportember diétája nyáron és télen.
5. A kiválasztás szervei 93
Az anyagcsere salakjai. - A fehérje bomlástermékei és a sóháztartás. - A vese működése. - A vizelet. - A fehérje és vérvizelés - A testi megerőltetések hatása a vese működésére.
6. A bőr élettana. 96
A bőr rétegei. - A bőr mint kiválasztó szerv. - A bőr mint érzékszerv. - A bőr függelékei. - A hőszabályozás. - A hőguta. - A napszúrás. - A ruházkodás. - A megfázás. - A levegő fürdő. - A meztelen sport. - A napfény. - A leégés ellen való védekezés. - A napfény és levegő mint gyógytényező
7. A nemi élet és a nemi betegségek 103
A fajfentartás. - Az önmegtartóztatás. - Az onánia. - A sport és az akaratnevelés. - A nemi betegségek és azok gyógyítása.
8. Az idegrendszer 106
A központi idegrendszer. - Az idegsejt. - Az agyvelő. Hogyan jön létre a mozgás? Hogyan jön létre az érzés? - Az idegek, a környéki idegrendszer. - Az öntudatlan idegműködések. Az izomérzés. Az egyensúlyérzés. - A szédülés. - Az egyenletes izombeidegzés. - Az ügyesség, a gyakorlás, a tréning. - A forma és az idegrendszer. - A test és a szellem. - Az idegrendszer betegségei. - A sérülések. - Az alkohol és a vérbaj. - A tabes és a paralizis. - Az idegesség. - A sport mint az idegesség gyógyszere. A munka és pihenés. - A sport és az önbizalom. - A nyári szabadság. A hétvégi üdülés és a mindennapos gimnasztika. - A túltrenirozottság. - A sportember lelkülete.
II. rész. A sport vonatkozásai.
1. A sport és az orvos. 125
Az orvos hivatása a sportolók ellenőrzése és a sport irányítása. - A sportorvosi vizsgálat. A sportorvosi tanácsadó intézmény. - Az egészséges emberek periodikus orvosi vizsgálatának jelentősége. - Az egyesületi orvos és a sportorvosi intézet. - Az alkati vizsgálatok. - Rekordtáblázat. - A tömegsport. - A sportpropaganda. - A középiskolai testnevelés. A cserkészet. - A leventeintézmény. - Orvosi vélemények a rekordokról. - Az orvos sportideálja. - A sokoldalú sportolás. - A német sportjelvény intézménye. - A közepes teljesítmények.
2. Az egyes sportágak orvosi vonatkozásai 140
Milyen sportágat válasszunk? - A gyorsasági, kitartási és erőgyakorlatok. - A szabadtéri sportok. - A versenysport. - A sportsérülések
A gimnasztika 146
A könnyű atlétika 152
A futás 152
A staféta futás 156
A gyaloglás 157
Az ugrósport 157
A gátfutás 160
A dobósportok 160
Az összetett versenyek 162
A vizi sportok 165
Az úszás 169
A vízipóló 169
Az evezés 169
A túrázás 172
A téli sportok 176
A szánsportok 178
A korcsolyázás 179
A vívás 179
A torna 180
A kerékpározás 183
Az ökölvívás 185
A nehéz atlétika 187
A szabadtéri játékok 191
A tennisz 192
A futball 193
A kosárlabda és a kézilabda 195
A hockey 196
3. A nők és a sport 198
A férfi és a nő testalkata közötti különbség. - Az egyes sportágak és a nő. - Az idegesség. - A női szépség és a sport. - A női sport célja.
Irodalom 203
Az ábrák jegyzéke.
Címlap: A diszkoszdobó (Myron).
1. ábra. Az emberi szövetek sejtjei.
2. „ Az ember csontváza elölről.
3. „ Az ember csontváza oldalról.
4. „ A koponya
5. „ A mellkas csontváza.
6. „ A kar hajlító és feszítő izma
7. „ A rekeszizom mozgásai.
8. „ A test izomzata elölről.
9. „ A test izomzata hátulról.
10. „ A szív és a tüdő.,
11. „ A vérkeringés vázlata.
12. „ A felső légutak és a nyelőcső viszonya, metszet a fejen és nyakon át a középsikban.
13. „ A tüdő és a hörgők.
14. „ A belső szervek fekvése
15. „ A bőr átmetszete.
16. „ Az agyvelő.
17. „ Az idegrendszer vázlata.
18-22. ábra. Gimnasztikai gyakorlatok.
23-28. „ A könnyű atlétika. (A start, a finis, a magasugrás, a távolugrás, a gátfutás, a súlydobás.)
29., 30., 31. ábra. A vízi sportok. (Úszás, vízi póló, evezés.)
32-33. ábra. A sí és a korcsolya
34. ábra. A bordás fal.
35. „ A birkózás.
36., 37. ábra. A futball és a hockey.

Dr. Kellner Dániel

Dr. Kellner Dániel műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Dr. Kellner Dániel könyvek, művek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv