1.035.157

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Kirándulás Máriacellbe Kőszeg-Máriacell-Sopron útvonalon

(Útikalauz)

Szerző
,
Kiadó:
Kiadás helye: Hódmezővásárhely
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 104 oldal
Sorozatcím: Magyar értékek
Kötetszám: 7-8
Nyelv: Magyar  
Méret: 21 cm x 15 cm
ISBN: 978-963-88551-6-9
Megjegyzés: Fekete-fehér és néhány színes fotóval.
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A Honfoglalás során a magyar területek nyugati határa még a Lajtától mintegy 150 kilométerrel észak-nyugatra, az Enns folyó vonalában húzódott. Ez a folyó egyben kulturális válaszvonalat is... Tovább

Előszó

A Honfoglalás során a magyar területek nyugati határa még a Lajtától mintegy 150 kilométerrel észak-nyugatra, az Enns folyó vonalában húzódott. Ez a folyó egyben kulturális válaszvonalat is képezett. Az Enns folyón túl, vagy másképpen az Óperencián túl más volt a világ, és mások voltak a szokások is. Ekkor tehát még a mai Alsó-Ausztria, de a Stájerországhoz tartozó Máriacell területe is a honfoglaló magyarok érdekkörébe tartozott. A nyugati államok nehezen viselték azt, hogy a hunok, majd az avarok után most a keletről érkezett magyarok nyilaitól kellett rettegniük. A helyzet némileg javult miután Szent István felvette a keresztséget, a magyar államhatárok pedig az első világháborúig fennálló „ezeréves határokban" rögzültek.
István király uralkodásától kezdve s még sokáig utána, a Szentföldre irányuló nyugati zarándoklatok szárazföldi útja Magyarországon át. A másik fontos úti cél Róma volt, ahol Szent István a magyar zarándokok számára a Szent Péter templom tőszomszédságában zarándokházat létesített. Magyarországon belül Szent István székesfehérvári ás Szent László nagyváradi sírja vált zarándokhellyé. A 14. századtól, a hazai Mária-kegyhelyek mellett a bajorországi Altöttingen, az itáliai Loreto, illetve a lengyel Csensztohova (Czestochowa) voltak a célpontok. A magyarok számára a legfontosabbak a hét évenkénti aacheni zarándoklatok voltak, ahol Nagy Lajos Aachenben magyar kápolnát alapított Szent László tiszteletére (1367). Achen szerepét azután a földrajzi közelség okán is Máriacell vette át.
A Szent István által behívott Gellért püspök figyelt fel a magyar ősvallásban szereplő Boldogasszony tiszteletére, és a Boldogasszonyt Máriával azonosítva nagy szerepet játszott abban, hogy Magyarországon Máriának különleges tisztelete alakult ki. Nem véletlen tehát, hogy Szent István Magyarországot a szeplőtelen Szűz Mária (Patrona Hungariae) oltalmába ajánlotta, és az sem, hogy a magyar himnusz évszázadokon át a Boldogasszony Anyánk volt.
Az istenanya körül más keresztény közösségek is kultuszt alakítottak ki. Így a máriacelli kegyszobor a magyaroknak (Magna Mater Hungarorum), osztrákoknak (Magna Mater Austriae = „Ausztria nagy Édesanyja"), míg a szláv népeknek (Mater gentium Slavorum = a szláv népek anyja). A keresztény magyar ember joggal érzi úgy, hogy Máriacell a miénk. „Miénk tehát, ami az övék is, és övék, ami a miénk is." Máriacell évszázadokon át egyesítette, és ma is egyesíti a Máriának tisztelettel hódoló keresztény embereket.
Miért nevezhetjük még Máriacellt a miénknek?
Magyar király építette az első templomot, magyarok adták a legtöbb drága kincset, s sokáig a magyarok tették a legnagyobb zarándoklatokat. Nagy Lajos az 1363 (és talán az 1371) körül aratott török túlerő feletti győzelmét a máriacelli Szűz segítségének tulajdonította. Vissza

Tartalom

Az útvonal vázlatos térképe 5
Bevezetés 6
Kőszegtől Máriacellig
Rőtfalva 9
Rendek 10
Hámortó; Léka 11
Lantosfalva; Pörgölény 16
Alsó Ausztria 17
Kőpatak: Kirchschlag; Bad Schönau 18
Krumbach Markt; Grimmenstein; Warth; Seebenstein 19
Pitten 20
Neunkirchen; Gloggnitz 21
Wartenstein és Klamni Breitenstein 22
Maria Schutz 24
Semmering 25
Mürzzuschlag 27
Johannes Brahms 28
Brahms anekdoták 32
Kohleben; Kapellen; Lechen; Neuberg 36
Mürzsteig 41
Máriacell 46
A kegyhely ismertetése 52
Máriacell térkép 53
A magyar Máriacell 64
Máriacelltől Sopronig
Bécsújhely 71
Lajtaszentmiklós 92
Pecsenyéd94
Tormafalu; Kisboldogasszony 95
Zemenye-Selegd 96
Darufalva 97
Sopronkertes 100
Kelénpatak 101
Kismáriacell (Celldömölk) Magyarországon 102
Bécsújhely térképe 103

Dr. Márki-Zay János

Dr. Márki-Zay János műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Dr. Márki-Zay János könyvek, művek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv