A kosaram
0
80%-ig
még
5 db

Bevezetés a művészettörténelembe

Magyarázó szöveg az orsz. paed. könyvtár és tanszermuzeum tanácsa és szakbizottsága által összeállitott hétszáz darab művészettörténelmi vetitő képhez. Középiskolai segédkönyv

Szerkesztő

Kiadó: Szerzői kiadás
Kiadás helye:
Kiadás éve:
Kötés típusa: Vászon
Oldalszám: 142 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 23 cm x 16 cm
ISBN:
Megjegyzés: Összeállította Dr. Stimakovits László reálgimn. tanár. "Helymutató" melléklettel. M. kir. Büm. Kisérleti Nyomda nyomása.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Az 1924. évi középiskolai tanterv a müvészettörténelmet a rajzoktatás körébe utalta, de lehetőséget nyújtott még arra is, hogy a klasszikus és modern nyelvek, illetve irodalomtörténelmek, a hazai... Tovább

Előszó

Az 1924. évi középiskolai tanterv a müvészettörténelmet a rajzoktatás körébe utalta, de lehetőséget nyújtott még arra is, hogy a klasszikus és modern nyelvek, illetve irodalomtörténelmek, a hazai és világtörténelem tanítása keretében is érvényesülhessen.
A művészettörténetembe való bevezetéshez kitűnő eszközt nyújt az a 700 drb. diapozitiv, melyet az Orsz. Paed. Könyvtár és Tanszermúzeum Tanácsa és Szakbizottsága állított össze és az ezekhez tartozó tanszerfelszerelési jegyzéket a VKM. 1913. december 27-én kelt 10S.748IVL 6. sz. rendeletével jóvá is hagyta. Ezt a művészettörténelmi sorozatot - melynek diapozitívjeit az Uránia tanszerfelszerelési gyár (Budapest, IV. ker., Semmelweiss-utca 2. IV. em.) készítette - 1919 év folyamán 112 állami iskola meg is kapta. Azóta 6 év telt el és ezek a nagyértékű diapozitivek magyarázó szöveg hiányában a legtöbb iskolában kiaknázatlanul elraktárolva feküdtek a különböző szertárakban.
Ezen bajon segíteni óhajtván, vállalkoztam rá, hogy a képekhez magyarázó szöveget állítsak össze és ezáltal lehetővé tegyem, hogy a fenti elsőrangú művészettörténelmi tudással és paedagogiai érzékkel összeállított sorozat a tanulók lelkébe jobban átültethető legyen és az előadó tanár a sok forrás tanulmányozásától fel legyen mentve.
Majdnem 2 évig tartó állandó munkával, - amelyet az Orsz. Képzőmüv. Főiskola, Szépműv. és Iparműv. muzeum könyvtárában végeztem - közel 100 forrásmunka felhasználásával sikerült egy magyarázó szöveget összeállítani.
Munkámat gépírásos alakjában a VKM. 210631925. sz. rendeletével - Dr. Friml Aladár tank. kir. főigazgató bírálata alapján - középiskolák részére segédkönyvül előzetesen engedélyezte. A bíráló véleményét munkámról a következőkben foglalja össze: „a magyarázatok jó forrásmunkákból lévén merítve, alkalmasak a művészeti tárgyak megértetésére és méltatására, helyes fogalmat nyújtanak az építészeti stílusokról, képfaragásról és festészeti irányokról is".
A tanszerfelszerelési jegyzéknek megfelelőleg munkám 14 fejezetre oszlik és egy-egy fejezet 50-50 kép anyagát öleli fel. Az egyes képekről szóló magyarázó szöveg után a forrásmunkát zárójelben rövidítve közlöm. Munkám nem önálló mű, csak a meglevő szakmunkák részleteiből való összeállítás. Mivel a 700 diapozitív közül 25 mást ábrázol, mint ami fölé van írva és nem egyezik az engedélyezett jegyzék megfelelő számú képeível, szövegkönyvem a diapozitivek szerint halad, hogy az iskolákat ujabb képek készíttetésétől megóvjam. A magyarázat után, a függelékben, táblázat alakjában közlöm a 25 hibás felírású kép helyett azoknak a jegyzék szerint megfelelő képjegyzékét és ennek magyarázatát is, ha esetleg valamely iskola ezeket meg akarná szerezni. Ugyanezért elkészíttettem a kiadó által a 25 kép negativjeit is.
Ugyancsak a függelékben helyesbítettem a jegyzéket, a diapozitivek kissé hibás felírását is, amit szintén táblázatba foglaltam. A hibás felírású diapozitiveknél utalok a függelékre. A számozás a képszámot, a csillag a képváltoztatás helyét jelzi. Amennyiben a jegyzékben foglalt szobrok gipszmásolata a Szépműv. Muzeumban megvolna, azt is közlöm azok számára, akiknek esetleg nincs módjukban, hogy azokat külföldön eredetiekben szemlélhessék. Végül munkámhoz „művészek mutatóját" is csatoltam, zárójelben megjegyezvén az idegen neveknél a helyes kiejtést. - A kiállítás drágasága miatt egyelőre a 700 képet csatolni nem tudtam. Azon iskolák, amelyek diapozitivekkel nem rendelkeznek, azokat az Urániánál kikölcsönözhetik, azonkívül a képek ugyanott albumba ragasztva szintén megrendelhetők.
Hálás köszönetem fejezem ki Dr. Láng Nándor egyet, tanár úrnak, aki az első 100 kép magyarázatát átnézni és jóakaratú megjegyzéseivel kisérni kegyes volt.

Budapest. 1925. október hó a Szerző Vissza

Tartalom

Előszó 3
1. Kelet művészete 5
2. Kréta- és mykenei (homerosi) művészet. Antik építészet 11
3. Görög szobrászat 23
4. Római szobrászat. Antik festés és iparművészet 39
5. Ó-keresztény-, bizánci-, iszlám- és román épités 51
6. Épités a gótika és a renaissance korában, valamint a XVII-XIX. században 59
7. Olasz szobrászat 68
8. Közép- és újkori szobrászat (Itálián kivül) 78
9. Olasz festészet 86
10. Német- és németalföldi festészet 98
11. Spanyol-, francia-, angol- és modern festészet 106
12. Művészetek története Magyarországon 116
13. Művészetek története Magyarországon 123
14. Iparművészeti (interieurök, bútorzat) sorozat 130
I. Függelék 136
II. Művészek mutatója 140
Megvásárolható példányok
Állapotfotók
Bevezetés a művészettörténelembe Bevezetés a művészettörténelembe Bevezetés a művészettörténelembe Bevezetés a művészettörténelembe Bevezetés a művészettörténelembe Bevezetés a művészettörténelembe

A gerinc javított, a könyv kötése megerősített. A borító kissé foltos.

Melléklet nélküli példány.

Állapot:
12.000 ,-Ft
96 pont kapható
Kosárba
konyv