A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig
Ginop popup ablak bezárása

Életmű

Vallomás a 20. század második felében tanult, tanított és alkotott építész-belsőépítész tevékenységemről, 1940-től 1985-ig

Szerző
Fotózta
Budapest
Kiadó: CSER Kiadó
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 448 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 30 cm x 25 cm
ISBN: 978-963-08-1018-0
Megjegyzés: Fekete-fehér és színes fotókkal és ábrákkal illusztrálva.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Tovább

Előszó


Vissza

Fülszöveg




' ' 'i;
mmm-
1 './II I I I ' . . . ¦¦ ¦ ¦
AZ ÉPÍTŐMŰVÉSZET ALÁZATÁVAL SZOLGÁLNI AZ EMBERT
Mielőtt személyesen találkoztam volna vele, .készültem belőle". Forrást találni nem volt nehéz - Homicsek Lászlónak irodalma van, 1946-1968 között az Iparművészeti Főiskolán Kaesz Gyula tanszékén tanársegéd, majd docens. 1950-ig Kaesz Gyula műtermében munkatárs. 1952-1956 között elvégzi az Építőművész Szövetség Mesteriskolóiát. 1958-1962 kőzött a Műegyetemen előadó. Mindezt .mellékesen", hiszen 1950-1974 kőzött a Középűiettervező Vállalat belsőépítész műterem vezetője, majd főépítésze, közben (1959-1960-ban) a Kereskedelmi Tervező Iroda osztályvezetője volt. Jelenleg vállalatunk VI. irodájának É-1 osztályát vezeti.
A változatos pálya - még vóltozatosabb alkotásokkal, amelyeknek száma nem kevés. Olyannyira hogy puszta felsorolásuk oldalakat töltene meg. Csak sebtiben kiválasztva; az ő terve alapjón épült a székesfehérvári színház és az Ódrv Színpdd belső kiképzése-berendezése, az... Tovább

Fülszöveg




' ' 'i;
mmm-
1 './II I I I ' . . . ¦¦ ¦ ¦
AZ ÉPÍTŐMŰVÉSZET ALÁZATÁVAL SZOLGÁLNI AZ EMBERT
Mielőtt személyesen találkoztam volna vele, .készültem belőle". Forrást találni nem volt nehéz - Homicsek Lászlónak irodalma van, 1946-1968 között az Iparművészeti Főiskolán Kaesz Gyula tanszékén tanársegéd, majd docens. 1950-ig Kaesz Gyula műtermében munkatárs. 1952-1956 között elvégzi az Építőművész Szövetség Mesteriskolóiát. 1958-1962 kőzött a Műegyetemen előadó. Mindezt .mellékesen", hiszen 1950-1974 kőzött a Középűiettervező Vállalat belsőépítész műterem vezetője, majd főépítésze, közben (1959-1960-ban) a Kereskedelmi Tervező Iroda osztályvezetője volt. Jelenleg vállalatunk VI. irodájának É-1 osztályát vezeti.
A változatos pálya - még vóltozatosabb alkotásokkal, amelyeknek száma nem kevés. Olyannyira hogy puszta felsorolásuk oldalakat töltene meg. Csak sebtiben kiválasztva; az ő terve alapjón épült a székesfehérvári színház és az Ódrv Színpdd belső kiképzése-berendezése, az almádi és Auróra Szálló, a salgótarjáni művelődési központ és a Kereskedelmi Kamara épületének belsőépítésze. Ö készítette a FÉSZEK KLUB őszinte elismeréssel és tetszéssel fogadott újjáépítési-berendezési terveit, az algíri Olimpiai Stadion és a moszkvai KGST-Palota belsőépítészete is munkáját dicséri. Tervezett kiáMásokat. eszpresszókat, éttermeket, utcoi árusítőpovlionokat. Tervei szerint készült a hatalmas lengyel óceánjáró, a MAZOWSZE belső helyiségeinek speciális belső kiképzése és 0 jugoszláv vasutak máig használatos nemzetközi étkezőkocslja. És még az sem zárja a sort, ha Ideírom, Hornlcsek László teivezett ezenkívül bútorokat, gépeket, sőt üvegtárgyakat Is. Mindezeket pedig a nagy elódöktől, a mesterektől értékes örökségként ótvett szemléleti egységben, amely nélkül el sem képzelhető az alkotásoknak ez a gazdag tárháza. Számtalan kitüntetéseinek sorát a hazánk felszabadulásának 35. évfordulójára kapott Kossuth-díj zárja. Munkőssógo is közel egyidős a felszabadulással.
A közelmúltban ótvett dlj hórom és fél évtizedes munkásságának, ahogy az Indoklásban állta környezeti és tárgykultúra fejlesztésében végzett tevékenységének elismerése. Pályája egy nem kis léptékű korszakváltást fog át. Az ó tevékenységét nem hagyták érintetlenül az 50-es évek hamis Ideáljai, ennek ellenére az e korszakban készült munkáiból is kiérződik egyénisége. Igényessége. Bármilyen nehéz volt az az időszak, nem szépítve és szeretettel beszél róla.
Bátran mondhatom, hogy ml igazán korszerű nevelést kaptunk, és így kezdtünk dolgozni 1946-ban, de a .szocialista realizmus" irányzata ránk Is hatott. A tervezői alkotásokat tervtanácsok hagyták jóvá. s ez eléggé kényszerítő körülmény volt. Minden alkotás Ilyen-olyan módon tükrözi körülménylnket, hozol adottságainkat, de kigázoltunk ebből a kényszerből. Azt hiszem, egy külföldi számára a mai alkotásaink akkor is jellegzetesen magyarok voltak és azok ma Is.
Nekem szerencsém volt. Meg kell őszintén vallanom, hogy pályafutásom alatt a legszebb, a legváltozatosabb, a fantáziát a legmesszebb engedő fel-adotok jutottak. Ez tette lehetővé hogy nagyon sokszínű, gyakran reprezentatív feladatokat oldhattam meg. Ezek nem kényeztettek el, nagyon szívesen es ugyanilyeri alázottal csinálok nagyon egyszerű feladatokat Is,
Ha generációk szerint akarná megírni egyszer valaki a magyar belsőépítészet történetét, az alapítókat - mindenek fölött: Kaesz Gyulát és Kozma Lajost kellene kezde"n°e"''^^'* " mősodlk nemzedék tevékenységének Ismertetését, Homicsek László életművének aámbavételével
F^es László írásából
____Kivonat az UVATERVHíradótxH 1980 Vissza
Fülszöveg Kép

Tartalom


Vissza

Hornicsek László

Hornicsek László műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Hornicsek László könyvek, művek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem