A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Bioépítészet - 2004-2005

Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A bioépítészeti szakemberek és a bioépítészet iránt érdeklődők régi igénye volt, hogy az Újszegedi Bioépítészeti Napokon elhangzott előadások írott változatához legyen módjuk hozzájutni. Jogos... Tovább

Előszó

A bioépítészeti szakemberek és a bioépítészet iránt érdeklődők régi igénye volt, hogy az Újszegedi Bioépítészeti Napokon elhangzott előadások írott változatához legyen módjuk hozzájutni. Jogos igény volt ez, hiszen a téma magyar nyelvű szakirodalma a mai napig igen csekély mennyiségű, az idevágó kiadványok pedig többnyire nehezen hozzáférhetők. A kiemelkedően reprezentatív 2003. évi konferencia előadóit már eleve úgy kértük föl, hogy tudattuk velük: előadásukat mindenképpen megjelentetjük, ezért annak írott változatát még a bioépítészeti napokon, de legalább két hónapon belül adják le. A Bioépítészet - 2003 c. kötet szakmai gazdája a 2001-ben alakult Magyar Bioépítészeti Egyesület, mint a VI. Újszegedi Bioépítészeti Napok vezető szervezője lett; ám e könyv megjelentetésének csak akkor lett realitása, amikor gondozására és a nyomdai munkálatok elvégzésére együttműködést s partnerséget vállalt a szegedi Bába Kiadó és kiváló vezetője, Dr. Majzik István. A kiadó - mely többszáz szépirodalmi és ismeretterjesztő kötetet "segített a világra" működésének eddigi 10 éve alatt - sikeresnek bizonyult pályázatot nyújtott be a Nemzeti Kulturális Alap Ismeretterjesztő és Környezetkultúra Szakmai Kollégiumához, mely kollégium a kért összeget teljes egészében megítélte. A Bioépítészet - 2003 anyagi alapjai így rövidesen biztosítottak lettek, ám a kötet tényleges kinyomtatásáig még több hónapot kellett várni, hiszen jó néhány szerző - a 2003. novemberében történt felkérés ellenére - csak 2004 őszén adta le, vagy küldte el kéziratát.
A VI. Újszegedi Bioépítészeti Napok közreműködői közül 12 elméleti, ill. gyakorlati szakember kéziratát közöltük: az általános bioépítészeti elvekről szóló alapvető tanulmányok után a nép építészet megőrzésének problémájáról, illetve az ökofalu építés eredményeiről olvashatunk egy-egy írást, ezután magának az Épületnek létrehozási módozatai közül tanulmányozhatunk kettőt, végül a megújuló energiaforrások felhasználásával foglalkozó munkák zárják a kötetet. 2003-ban csak kiállítóként volt jelen Hegedűs Zsolt, ám tevékenysége és átadott tanulmányának magvas gondolatai mindenképpen arra késztettek bennünket, hogy helyet biztosítsunk neki a kötet szereplői között. Soha nem volt előadónk, de Farkas Gusztáv vályogépítési technológiáját tudományosan elemezte Dr. Sárvári Géza, így írása nem hiányozhatott a könyvből, korábban többször is tartott előadást nekünk Országh József, a környezetkímélő szennyvízkezelés "apostola", ezért tanulmányának közlését fontosnak tartottuk, bár a konferencián Mucsi Gábor interpretálta megszívlelendő koncepcióit, javaslatait. Reményeink szerint e kötettel sokéves sorozatot indítunk el: talán nem volt haszontalan az újszegedi bioépítészeti napok előzményeinek krónikáját is közzétennünk, mely egyúttal az újszegedi Bálint Sándor Művelődési Ház építészeti kiállításainak eddigi története is.
A felelős szerkesztő abban a reményben ajánlja - a Magyar Bioépítészeti Egyesület nevében - e kiadványt a Tisztelt Olvasóknak, hogy talán e kis kötettel is sikerül előbbre mozdítani a magyarországi környezettudatos építés és a természetes energiák széleskörű felhasználása ügyét. Mint oly sokszor és oly sok mindenben, itt is lépéshátrányba kerültünk, még hozzá saját hibáink következtében. Hazánk 20-25 évvel ezelőtt még az európai bioépítészet központjává válhatott volna, ám ugyanúgy jártunk, mint akár a számítástechnikával. Közismert, hogy e korszakos és ma már minden moccanásunkat meghatározó szféra egyik megalapozó tudósa a magyar Neumann János volt. Kutatásait külföldön végezte el, ott tette közzé, Nyugat-Európában és Amerikában alakult ki - elmélete alapján - a computergalaxis, amely aztán - hatalmas késéssel hozzánk is eljutott "visszaérkezett". A napenergia felhasználás kutatásának is kimagasló műhelyei vannak hazánkban: ám nem törődtünk e terület iparának kifejlesztésével: szépen megvártuk, hogy Nyugat- és Északeurópában épüljenek föl a napelem- és napkollektorgyárak, melyek természetesen a nekik nyereséges áron kínálják e műtárgyakat, ami, bizony, nem segíti óriási csillagunk melegének és sugárzásának elfogadását még Szegeden sem, ahol pedig igen bőven részesülünk belőle.
Bioépítészeti centrum tehát már nem igazán lehetünk, de a lépéshátrányokból hozhatunk be valamicskét. A kötet szerzői, a magyar bioépítészetek és a Magyar Bioépítészeti Egyesület lankadatlanul folytatják munkálkodásukat előadásokkal, kiállításokkal, bioépítészeti napokkal - s természetesen e könyvsorozat évenként megjelenő újabb és újabb kiadványaival. Vissza

Fülszöveg

A bioépítészet formái a környezetbe illeszkedést, az alacsony energiafelhasználást, a kellemes komfortérzetet, újfajta térélményt, és a kedvező mikroklímát szolgálják. A bioépítészet válasz arra a számos, egymással összefüggő feladatra, ami a túlzott népesedésből, városiasodásból, soha nem látott mértékű fosszilisenergia-felhasználásból és hulladékképződésből fakad.

Tartalom

Bevezető5
Alapvetés7
Monostory Péter: Ember - történelem - bioépítészet9
Dr. Vidor Ferenc: Környezet és egészség17
Szász János: Fenntartható szociális lakhatás25
Ertsey Attila: Autonóm kistérség, autonóm ország?!39
Dr. Novák Ágnes: Újpalota-zöldváros46
Dr. Szilágyi Sándor: Komfort- és higiénia-torzulások a hagyományos és az energiatudatos építészetben66
Anyag és szerkezet73
Kassai Zsolt - Dr. Kovács Imre: Plasztikus építészet75
Borbás Péter: Népi építmények szerkezetei, mai alkalmazásuk felvetései93
Dr. Nemcsics Ákos: Földházak avagy a föld mint szerkezeti elem az ökologikus építésben96
Dr. Benda Judit: A purhabtól a kőzetgyapotig115
Kilián Árpád: Műanyag hulladékok hasznosítása - speciális termékek előállítása119
Mészner Attila - Zsolnai Ferenc: Biopin természetes festékekkel az egészséges lakótér érdekében122
Energia - környezetvédelem129
Dr. Sümeghy Zoltán - Dr. Unger János: Az épített felszín hatása a városi léghőmérsékletre131
Véghely Tamás: Szolár építészet, passzív-szolár-, "bio-szolár", alacsony energiájú és zéró energia házak144
Komlós Ferenc: Sugárzó fűtések és hűtések hőszivattyús rendszerben153
Jagasics János: Hatvanlakásos társasház napkollektoros hőenergia ellátásának tapasztalatai174
Perlaki László: A megújuló energiák gépészeti konzekvenciái178
Dr. Hegedűs Antal: Nád- és gyökérzónás szennyvíztisztítás181
Balog Ágnes - Reppert Béla: Vácrátóti tapasztalatok a környezetbarát építészet ás kertépítészet területén190
Let air be called renewable energy source!201
Nevezzük a levegőt megújuló energiahordozónak!203
Nennen wir die luft erneuerbarer energie!205
Szerzőinkről208
Függelék211
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv