1.034.668

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Makói mappa 1995

A Makói Grafikai Művésztelep (1977-1990) retrospektív kiállítása, 1994-1995:/Szegedi Képtár, 1994. május-június/Pécsi Galéria, 1994. december/Miskolci Galéria, 1995. január-március/Magyar Képzőművészeti Főiskola kiállítóterme, Budapest, 1995. április

Szerző

Kiadó: Miskolci Galéria
Kiadás helye: Miskolc
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 158 oldal
Sorozatcím: A Miskolci Galéria Könyvei
Kötetszám: 2
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN: 963-04-5010-0
Megjegyzés: Kiállítási katalógus. Fekete-fehér és színes fotókkal, illusztrációkkal. Angol és német nyelvű összefoglalóval. További grafikusok a katalógusban.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Jelen kötet - avagy kiállítási katalógus - címe: Makói Mappa, 1995 (de viselhetné a Makói Grafikai Művésztelep 1977-1990 címet is). Ejnye, miféle szerkesztői bevezető az, amelynek már az első... Tovább

Előszó

Jelen kötet - avagy kiállítási katalógus - címe: Makói Mappa, 1995 (de viselhetné a Makói Grafikai Művésztelep 1977-1990 címet is). Ejnye, miféle szerkesztői bevezető az, amelynek már az első mondatában ennyi bizonytalanság rejtezik: könyv vagy katalógus, ezzel vagy amazzal a címmel? A bizonytalanság oka: a Makói Művésztelep egy évtizeden át a magyar grafika egyik legfontosabb műhelye volt, ám ez még abban az időszakban történt, amikor mindenfajta progresszív művészeti törekvés a hivatalos megtűrtség határvidékén lavírozott, így fontosabbnak tartotta a fennmaradást, mint a precíz öndokumentálást. Hiába tehát, hogy a makói grafikai szimpozion karnyújtásnyira van a jelentől, a szerkesztők mégis alig megoldható nehézségekbe ütköztek a dokumentumok összegyűjtése során. Ezért talán túlzás lenne jelen kiadványt művészettörténeti hitelességű könyvnek tekinteni. Annál azonban mégis több, mint egy vándorkiállítás katalógusa.
Rudnay Gyulára, a két háború közti, romantikus lelkületű alföldi mesterre hivatkozva 1971-ben kezdődik művésztelep-szervezés Makón, helyi erőből, helyi értékek mentén. Ebből, a Marosmenti Művésztelepből nőtt ki fokozatosan a Makói Grafikai Művésztelep, szerencsés csillagzat alatt. Szerepe volt ebben a makói születésű Kocsis Imre helyzetfelismerésének, a magyar grafika - sokadik - virágzásának, a szimpozion-mozgalom megélénkülésének, és Makó városa kultúrateremtő szándékának.
Kocsis Imre, a szerveződés művészeti vezetője 1977-től datálja a Makói Grafikai Művésztelep létrejöttét: ez az év, amikorra már kialakultak a meghívás-működés játékszabályai, a művek bemutatásának lehetőségei (a nyitó- és zárókiállítás, az egyéni bemutató éves rendszere), ez az esztendő, amikor először jelent meg minden résztvevő egy-egy ofszet lapjával a Makói Mappa.
A történet további főszereplői: Banga Ferenc, Kéri Ádám, Kőnig Frigyes, Lux Antal, azon festők, grafikusok, akik a művésztelep szervezésében is oroszlánrészt vállaltak, Dévényi István és Hajdú István művészettörténészek, a telep egymást követő művészeti titkárai, és - egyáltalán nem utolsó sorban - Antal Imréné, Zsuzsa, aki a város kulturális intézményei oldaláról áldozatkészen szervezte a Makói Grafikai Művésztelep mindennapjait, ők azok, akikkel interjú készült kötetünk számára.
A közzéadott dokumentumok sorába felvettük a művésztelep összes helyben kiadott katalógusának előszavát, továbbá az éves kiállításokról megjelent kritikák javát. A szövegek többségét rövidítve adjuk közre: azon részeket emeltük ki, amelyek a művésztelep működésének egészét jellemzik, értelmezik, s kihagytuk az egyes alkotók tevékenységét értékelő sorokat. További irodalomjegyzéket nem adtunk meg, mert - meggyőződésünk szerint - minden érdemi kritikából idéztünk. A szövegek segítenek visszahelyezkednünk ebbe a közeli és mégis oly távoli korba, a hetvenes évek végének, nyolcvanas évek elejének idejére: fordulataikban előbukkan a kor majdhogynem kötelező bikkfanyelve, a társadalmi hasznosság retorikájának fordulatai, ugyanakkor jól nyomonkövethető a tájékozódás, az együtt gondolkodó bírálat igényének ébredése. Szövegválogatásunk tehát kritikatörténet is, dióhéjban. A kritikák sora előbb abbamarad, mint a művésztelep története. Nem véletlen. A figyelem elfordulása egyúttal a telep azon belső problémáira is utal, amelyek - megoldatlanul maradva - a megszűnéshez vezettek. Vissza

Tartalom

Bevezető 3
Dokumentumok, kommentárok, kritikák
Dévényi István: Katalógus előszó, 1978 6
Bereczky Lóránd: Katalógus előszó, 1979 8
Bán András: Katalógus előszó, 1980 10
Bakos Katalin: Katalógus előszó, 1981 12
Fábián László: Katalógus előszó, 1983 13
Gyetvai Ágnes: Cseppben a tenger 17
Lóska Lajos: Makó '81 19
Szabados Árpád: Képzettisztítás Makón 20
Bán András: E. A. 5/50 21
Keserű Katalin: Makói mappa 23
Hajdú István: Makói bérlet 25
Bán András: Két tárlat a Műcsarnokban 26
Lóska Lajos: Jubileum után - számvetés előtt 27
Adattár 29
Életrajzok, művek
Bak Imre 44
Banga Ferenc 46
Barabás Márton 48
Baranyay András 50
Bálványos Huba 52
Benes József 54
Bikácsi Daniela 56
Bukta Imre 58
Eszik Alajos 60
Gaál József 62
Gémes Péter 64
Hajas Tibor 66
Halász Károly 68
Károlyi Zsigmond 70
Karsai Ildikó 72
Kéri Ádám 74
Kocsis Imre 76
Kovács Attila 78
Kőnig Frigyes 80
Lengyel András 82
Lux Antal 84
Pásztor Gábor 86
Pataki Ferenc 88
Pinczehelyi Sándor 90
Rácmolnár Sándor 92
Schmal Károly 94
Swierkiewicz Róbert 96
Szabados Árpád 98
Szabó Ágnes 100
Széchy Beáta 102
Szikora Tamás 104
Szirtes János 106
Tolvaly Ernő 108
Torok Sándor 110
Újházi Péter 112
Várnagy Ildikó 114
Veszely Ferenc 116
Záborszky Gábor 118
A Makói Grafikai Művésztelepről, visszatekintve
Itt van ez a művésztelep, rám bízzák - Kocsis Imrével beszélget Nagy T. Katalin 124
A társaság érzelmileg is találkozott - Banga Ferenccel beszélget Nagy T. Katalin 128
Létezett egy makói stílus - Kéri Ádámmal beszélget Szepes Hédi 131
Van az országnak egy olyan pontja, amit úgy ismerek, mint a tenyeremet - Kőnig Frigyessel beszélget Szepes Hédi 134
A kétszerese maradt a város tulajdonában - Antal Zsuzsával beszélget Szepes Hédi 137
Nemcsak kiállítottam, el is adtam - Lux Antallal beszélget Szepes Hédi 138
Makón készült művekkel törtek át az új grafikai technikák - Dévényi Istvánnal beszélget Nagy T. Katalin 140
Élni egy másfajta életet - Hajdú Istvánnal beszélget Bán András 143
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv