A kosaram
0
80%-ig
még
5 db

Magyar népviseletek története

Vezető a Néprajzi Múzeum kiállításához

Szerző

Kiadó: Magyar Nemzeti Múzeum-Néprajzi Múzeum
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Tűzött kötés
Oldalszám: 32 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 20 cm x 14 cm
ISBN:
Megjegyzés: Fekete-fehér fotókkal illusztrált.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A magyar népviseletek kultúránknak, jelesen tárgyi műveltségünknek legsajátosabb, legbeszédesebb megnyilatkozásai. A Néprajzi Múzeum éppen ezért választotta 1953-ban megnyitott állandó kiállítása... Tovább

Előszó

A magyar népviseletek kultúránknak, jelesen tárgyi műveltségünknek legsajátosabb, legbeszédesebb megnyilatkozásai. A Néprajzi Múzeum éppen ezért választotta 1953-ban megnyitott állandó kiállítása tárgyául a magyar népviseletek bemutatását. E kiállítás leszűrt tudományos ismereteink alapján a rendelkezésre álló technikai készségek felhasználásával készült s a szakkutatók igényét csakúgy szolgálni kívánja, mint a legszélesebb érdeklődő csoportokét.
Múzeumok textil-anyaga már a második világháború előtt - számszerűségében is - igen jelentős volt (több, mint 13 000 tárgyat számlált), mégis az utolsó hat év ugrásszerű anyaggyarapodása és a hiányok tervszerű kiegészítése tette lehetővé, sőt szükségessé, hogy népviseleteink és hímzéseink-szőtteseink legkifejezőbb anyagát raktárainkból a nyilvánosság elé vigyük.
A népviselet fogalmát már többen és többször fejtegették. Györffyi István például a Magyarság Néprajzában ezt írja: "Népviseleten szorosan véve azt a viseletet értjük, melynek anyagát a nép maga termeli s a ruhát ebből az anyagból maga készíti. A népviselet egyes vidékek szerint változik, de itt aztán szigorúan egyforma és kötelező. Tágabb értelemben népviseletnek szoktuk mondani azt a viseletet is, melynek anyagát nem a nép keze munkája szolgáltatja, sőt magát a ruhát sem a nép, hanem a belőle kiemelkedő kismesterember készíti a nép ízlése szerint, hagyományos formára." A magyar népviseletek egészére nem illik már az első, a szorosabb értelemben vett fogalom-meghatározás, csupán egyes, esetenként ma is előforduló régies darabjaira. A tágabb értelemben adott meghatározást pedig legyen szabad még megtoldanunk azzal, hogy ma már anyagtól és készítőtől függetlenül nevezzük népviseletnek azt a tájilag (vidékenként) sajátos ruházatot, mely közös társadalom-gazdasági és szokásbeli tényezők hatására jött vagy jön létre. Vissza

Fél Edit

Fél Edit műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Fél Edit könyvek, művek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv