1.034.828

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Családgondozási konferencia

Pécs, 1979. május 9-10.

Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Magyarországon első ízben került sor a családgondozással foglalkozók közös tanácskozására. Abban a reményben készítettük elő a konferenciát, hogy elindítója lesz egy további szervezett... Tovább

Előszó

Magyarországon első ízben került sor a családgondozással foglalkozók közös tanácskozására. Abban a reményben készítettük elő a konferenciát, hogy elindítója lesz egy további szervezett együttműködésnek.

Az állampolgárok többsége családban él, ezért akár a kisgyermekek és a terhes anyák, akár a veszélyeztetettek, az állami gondozásból kikerült személyek gondozása a közvetlenül kitűzött feladat, nem oldható meg a családdal való együttműködés nélkül. A különféle szakági gondozó munka területén vannak közös elemek, módszerek, tapasztalatok, amelyek közkinccsé tehetők. A Pécsett megrendezett konferencia e tapasztalatcserét volt hivatva megteremteni.

A Családgondozási Füzetek kiadványsorozat első számában a konferencia anyagát (előadásait, a hozzászólásokat és a szekcióülésekről készült összefoglalókat) adjuk közre. Annak érdekében, hogy minél teljesebb legyen a tanácskozás munkájáról alkotott kép, szemelvényesen néhány idevonatkozó újságcikket is ismertetünk.

Terveink szerint, a tanácskozáson felmerült igényeknek megfelelően, a további füzetekben helyet kapnak a legújabb nemzetközi (szociológiai, szociálpszichológiai, pszichológiai) social-worker szakirodalom dokumentumai is. A sorozat 3. füzetében az empátia fejlesztésének lehetőségeivel, módszereivel szeretnénk foglalkozni, mint olyan kérdéssel, amely a minden szakterületen fontos és kívánatos továbbképzés-önképzés témája lehet.

A mostani első füzet függelékében szerepeltetünk néhány gyakorlatias szempontú tájékoztatást „Mit, hol és hogyan lehet elintézni" címmel. Ennek igénye is a konferencián merült fel.

A füzetsorozat alkalmas eszköz lehet arra, hogy a különböző szakterületeken dolgozók közös, a családgondozásra vonatkozó munkáját eszmeileg és a gyakorlatban is egymáshoz közelítse. Segítséget adhat elméleti és nagyon is gyakorlatias problémák megoldásához. Helyet kaphatnak a sorozatban az új utak, kísérletek tapasztalatai, a munkaterületek egymástól eltérő aspektusú, de egymással mégis sok szálon összefüggő kérdései. Kiadványunk - sajátos eszközeivel - élesztheti a gondozói munka színvonalának emelését, de hozzásegíthet a családgondozást végzők munkájának jobb megbecsüléséhez is. Ezt kívánja a munka, a családok érdeke.

Még két rövid észrevétel szükséges:
- A konferencia elsősorban a hivatásos családgondozók problémáira irányította a figyelmet. De ismeretes, hogy szinte mindegyik hivatásos mellett kiépült vagy kiépülőben van a társadalmi családgondozók hálózata.

Munkájukat a hivatásos családgondozók szervezik, és eszmeileg is ők irányítják. Jó társadalmi családgondozó munka nem képzelhető el hatékony, hivatásos gondozóhálózat nélkül. A családgondozás szélesen értelmezett kereteibe a társadalmi családgondozásnak is helyet kell kapnia, biztosítani kell a társadalmi családgondozók jó felkészítését munkájukra.

- A családgondozás feladatairól tárgyalva elsősorban a tanácsok különböző osztályai irányításával és intézményeiben rendszeresített, valamint a bíróságokon kialakult családgondozói munkával foglalkozunk. Ismeretes azonban, hogy jelentős szerepe van e tekintetben a munkáltatóknak, a vállalatoknak, a termelőszövetkezeteknek is. Nem hagyjuk figyelmen kívül az ő munkájukat sem. A következő füzetekben a társadalmi és a munkáltatói családgondozó tevékenység lehetőségeiről, feltételeiről részletesebben is szólunk.

Kérjük, írják meg javaslataikat, hogy kiadványunk mivel segítheti még az önök munkáját.

A sorozat első füzetét e gondolatok jegyében ajánlja olvasóinak a szerkesztő. Vissza

Tartalom

Előszó 5
Czente Gyula: Megnyitó 7
Dr. Szentistványi Gyuláné: Szocialista életmód és családpolitika. Bevezető előadás 10
Ferge Zsuzsa: Családpolitika - családgondozás 13
Dr. Ranschburg Jenő: A családgondozás elvi lehetőségei a család szocializációs funkciójának elősegítésében 27
Dr. Kormos László: A tanácsok szerepe a szociális gondoskodásban, különös tekintettel a családvédelemre 34
Dr. Miltényi Károly: A magyar családszerkezet és változásai 39
Dr. Horányi Györgyné: Családgondozás a fővárosi nevelési tanácsadóikban 45
Dr. Gondos Anna: Pszichológus szemmel a családgondozásról 49
Dr. Gayer Gyuláné: A családgondozás szerepe a szociálpolitikai munkában 57
Hozzászólások 64
Szekcióülések tapasztalatainak összegezése 74
Mit, hol és 'hogyan lelhet elintézni 81
A konferencia sajtóvisszhangjából 100
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv