A kosaram
0
80%-ig
még
5 db

Tanulmányok a holokausztról I.

Szerző
Szerkesztő
Lektor

Kiadó: Balassi Kiadó
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 227 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 23 cm x 15 cm
ISBN: 963-506-412-8
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Az Amerikai Egyesült Államokban már számos kötete jelent meg az általam szerkesztett Holocaust Studies Seriesnék, a holokauszt időszakát tárgyaló tanulmányok sorozatának. A Graduate School and... Tovább

Előszó

Az Amerikai Egyesült Államokban már számos kötete jelent meg az általam szerkesztett Holocaust Studies Seriesnék, a holokauszt időszakát tárgyaló tanulmányok sorozatának. A Graduate School and University Center of the City University of New York keretében működő Rosenthal Institute for Holocaust Studies aj. and O. Winter Fund támogatásával most lehetővé tette egy új magyar sorozat megjelentetését; jelen könyv e sorozat első kötete.
Az említett alapítvány célja, hogy ösztönözze a magyar zsidósággal kapcsolatos kutatásokat, különösen a holokauszt időszakára vonatkozó munkákat. Támogatást nyújt a magyar és a korábbi szovjet tömb országaihoz tartozó kutatóknak, különösen a fiataloknak, akiket a kommunista rendszer megakadályozott abban, hogy zsidó és holokauszt vonatkozású kutatást folytassanak.
A kötet öt, áttekintő jellegű esszét tartalmaz. Az első, a szerkesztőé, annak bemutatására törekszik, hogy Magyarországon (akárcsak a legtöbb helyütt Európában) a zsidók elleni támadások légkörét meghatározta a keresztényeknek a zsidókkal és a judaizmussal szemben évszázadokon át táplált ellenséges érzülete. Nézetem szerint a három nagy magyarországi keresztény felekezet alapvető szerepet játszott abban, hogy a közvélemény elfogadta a zsidók elleni egyre keményebb rendszabályokat, beleértve azokat is, amelyek a végső megoldáshoz vezettek.
Az egyházak közvélemény-formáló szerepével legalábbis egyenértékű volt a sajtóé. A holokauszt igazolta azt a mondást, hogy a toll gyakran hatalmasabb a kardnál. Az antiszemita propaganda olyan közhangulat kialakítására törekedett, amely a legördögibb tervet is elfogadhatóvá tette. Magyarországon ezt a kampányt nagyszámú, különböző sajtóorgánumokkal kapcsolatban álló újságíró és idegengyűlölő értelmiségi folytatta a radikális jobboldali mozgalmaktól és pártoktól támogatva. Róbert Péter esszéje a zsidóellenes rendelkezéseket (a holokausztra vonatkozókat is beleértve) tekinti át a budapesti és vidéki radikális jobboldali sajtóban, valamint a teljes cenzúrának alávetett zsidó sajtóban.
A harmadik esszé a holokausztot a magyar irodalom tükrében mutatja be, előtérbe állítva a posztkommunista időszakban megjelent publikációkat.
Szerzője Földes Anna. Vissza

Tartalom

Randolph L. Braham:
Bevezető 7
Randolph L. Braham:
Magyarország keresztény egyházai és a holokauszt 9
Róbert Péter:
A holokauszt a magyar sajtóban 37
Földes Anna:
A holokauszt a magyar (próza)irodalom tükrében 73
Karsai László:
Új magyar egyetemi és középiskolai tankönyvek a holokausztról 123
Varga László:
A holokauszt és a rendszerváltás Magyarországon 159
Függelék
Fontosabb zsidó tárgyú törvények és rendeletek
Magyarországon (1849-2000) 203
Kronológia 215
Szerzők 227
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv