Tanulmánykötetünkben arra igyekszünk választ keresni, hogy a Magyar Szocialista Párt (MSZP), amely a pártállami diktatúrát irányító Magyar Szocialista Munkáspárt (MSZMP) jogutódjaként jött létre, milyen érvekkel támasztotta alá a demokráciába való beilleszkedését a nyilvánosság előtt.
A pártnak elemi szüksége volt arra, hogy a széles közvélemény számára elfogadhatóvá és megkérdőjelezhetetlenné tegye jelenlétét az új politikai rendszerben, hiszen egy, a diktatúrából származó pártnak a demokráciába való beilleszkedése nem természetes politikai jelenség. De vajon milyen érveket sorakoztatott fel a párt, s az érvek és magyarázatok mögött milyen megfontolások rejlettek? Ezeket tekinti át a tanulmánykötet: Orosz Tímea a parlamenti viták jegyzőkönyveit dolgozta fel, Halmy Kund a sajtóban megjelenő írásokat, interjúkat, publicisztikákat stb. elemezte, azonos, előre kiválasztott, az egyes korszakokra leginkább jellemző témakörök, közéleti viták mentén. Ezek a tanulmányok azonban messze...
Tovább
Fülszöveg
Tanulmánykötetünkben arra igyekszünk választ keresni, hogy a Magyar Szocialista Párt (MSZP), amely a pártállami diktatúrát irányító Magyar Szocialista Munkáspárt (MSZMP) jogutódjaként jött létre, milyen érvekkel támasztotta alá a demokráciába való beilleszkedését a nyilvánosság előtt.
A pártnak elemi szüksége volt arra, hogy a széles közvélemény számára elfogadhatóvá és megkérdőjelezhetetlenné tegye jelenlétét az új politikai rendszerben, hiszen egy, a diktatúrából származó pártnak a demokráciába való beilleszkedése nem természetes politikai jelenség. De vajon milyen érveket sorakoztatott fel a párt, s az érvek és magyarázatok mögött milyen megfontolások rejlettek? Ezeket tekinti át a tanulmánykötet: Orosz Tímea a parlamenti viták jegyzőkönyveit dolgozta fel, Halmy Kund a sajtóban megjelenő írásokat, interjúkat, publicisztikákat stb. elemezte, azonos, előre kiválasztott, az egyes korszakokra leginkább jellemző témakörök, közéleti viták mentén. Ezek a tanulmányok azonban messze túlmutatnak a dokumentum-elemzés műfaján: mindkét szerző arra törekedett, hogy a szövegfeldolgozásokat az adott korszakok történeti és közéleti összefüggéseibe ágyazza bele, tehát az olvasó egyben egy jól hasznosítható rendszerváltás-kronológiát és -történetet is a kezébe kap.
A kötetet Fricz Tamás összegző, a magyar rendszerváltást kelet- és közép-európai kitekintésben is bemutató tanulmánya zárja.
Vissza
Tartalom
Bevezető 5
I. 1988-1989
Orosz Tímea: Pártértekezlet és pártkongresszus, avagy tudták-e már, hogy közel a vég? 7
Halmy Kund: MSZMP-ből MSZP. Diktatúrából demokráciába: szocialista evolúció Magyarországon. 53
II. 1990-1994
Orosz Tímea: Kommunista állampártból európai szociáldemokrata párt 83
Halmy Kund: MSZMP-ből MSZP. A szocialista hatalomátmentés „alvó szakasza" Magyarországon. 133
III. 1994-2010
Orosz Tímea: MSZP, 1994-2010. Szemelvények a Magyar Szocialista Párt parlamenti munkájából válogatott politikai témák mentén 175
Halmy Kund: „Miénk itt a tér." Az MSZP sajtókommunikációja 1994 után 231
Fricz Tamás: A szocialisták átmentették a kádárizmust 283-345
Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.