Előszó
Részlet a könyvből:
"A kongresszus, elismerve a különböző földrajzi társaságok által teljesített szolgálatok értékét, ajánlja, hogy a világ összes államaiban hasonló társaságok alapítassanak....
Tovább Előszó
Részlet a könyvből:
"A kongresszus, elismerve a különböző földrajzi társaságok által teljesített szolgálatok értékét, ajánlja, hogy a világ összes államaiban hasonló társaságok alapítassanak. Felhívja az összes társaságokat, hogy cseréljék ki egymás között folyóirataikat, évkönyveiket és publikációikat, gyűjtsék egybe értesüléseiket és eredményeiket és tegyék azokat minden lehető módon a köz kincseivé."
A világ geográfusainak 1871-ben, Antwerpenben tartott első kongresszusán megfogalmazott határozat legelébb Magyarországon talált követőkre: 1872. januárjában Hufalvy János vezetésével hét érdemes férfiú gyűlt össze az Akadémia titkári szobájában, hogy elhatározzák a Magyar Földrajzi Társulat létrehozását, ami aztán május 12én - 250 taggal - meg is alakult. Párizs, Berlin, London, Szent-Pétervár, New York, Bécs és Róma, valamint Frankfurt, Mexikó, Darmstadt, Genf, Lipcse, Drezda és München után tehát - a világon 15.-ként - megalakult a földrajzosok társasága Pest-Budán is, amelynek tagjai - az akkori alelnök, Vámbéry Ármin szavaival - azóta is "ésszel járják be a Földet". Ésszel, hogy megvalósulhasson Hunfalvy próféciája, miszerint "a mivelt nemzetek a földrajzi tudományt nagy becsben tartják és ismeretének terjesztésén serényen munkálkodnak."
Vissza