1.034.210

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

A biomassza dilemma

Szerző

Kiadó: Ökológiai Intézet a Fenntartható Fejlődésért Alapítvány
Kiadás helye: Miskolc
Kiadás éve:
Kötés típusa: Tűzött kötés
Oldalszám: 87 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 30 cm x 21 cm
ISBN:
Megjegyzés: Harmadik, bővített kiadás.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A világ primer energiafogyasztása 2007-ben 11,1 milliárd tonna olaj egyenérték volt, 2,4 %-kal magasabb, mint az előző években. Átlagosan, 1,85 tonna olaj egyenérték (toe) volt az egy főre eső... Tovább

Előszó

A világ primer energiafogyasztása 2007-ben 11,1 milliárd tonna olaj egyenérték volt, 2,4 %-kal magasabb, mint az előző években. Átlagosan, 1,85 tonna olaj egyenérték (toe) volt az egy főre eső energiafogyasztás. Az átlagot jelentős szélsőségek adják, az USA-ban 7,73 toe, míg Indiában 0,36 toe jutott egy lakosra.
Együttesen, a nem OECD államok az energiaigény növekedésnek 87%-át teszik ki, és a világ elsődleges energiaigény részesedésük 51%-ról 62% növekszik. A WEO-2008-as referencia- forgatókönyve szerint, mely azt feltételezi, hogy a kormányok nem változtatnak a jelenlegi politikájukon, elsődlegesen az olaj iránti kereslet évente átlagosan 1%-al (leszámítva a bioüzemanyagokat), a 2007-ben napi 85 millió hordóról 2030-ban 106-ra növekszik. A 2030-ra vetített előrejelzések szerint, India mutatja a leggyorsabb növekedést, 3,9%-os éves átlaggal, őt követi Kína 3,5%-al. 2030-ra a világ növekvő energiaigényének több mint a felét Kína és India fogja kitenni a prognózisok szerint. (WEO- 2008 Fact sheet)
A növekvő igények kielégítése azonban több szempontból is korlátozott. Az olcsón kitermelhető olaj a múlté, a „fele már elfogyott" (Jeremy Leggett), és ha komolyan vennénk az éghajlatváltozás fenyegetését, akkor bizony nem égethetnénk el a maradékokat. A szén-dioxid kibocsátás téren Kína 2008-ban első helyre került, megelőzve az USA-t, és a harmadik helyen álló Oroszországot, illetve Indiát és Japánt. (IWR, 2009). Az újra termelődés, a megújulás pedig semmilyen kétséget nem hagy azzal kapcsolatban, hogy csapdába kerültünk.
A jelenlegi nyersolaj kitermelésünk 300 000-szer gyorsabb, mint a nyersolaj képződése és maximális felhalmozódása a geológiai raktárakban. A földgáz 1,4 milliószor gyorsabb ütemben kerül kitermelésre, mint a csúcsfelhalmozódása a harmadkorban. A szénbányászat pedig napjainkban kb. 60 000-szer gyorsabb iramban történik, mint a késő karbon időszakban felgyúlt széntelepek kialakulása. Másképpen szólva, ez annyit jelent, mintha a jelenlegi agyműködésünk 300 000 évvel ezelőtti állapotából a mai állapotba kerülésének folyamatát 1 évre rövidítenénk le (T. Patzek, D. Pimentel: Thermodynamics of Energy Production from Biomass).
Nem csoda tehát, hogy az emberiség szó szerint fűhöz-fához kapkod, és a biomassza felhasználásában sokan a megoldást látják korunk fokozódó energetikai és környezeti gondjaira. A javaslat ráadásul már vagy jó két évtizede a környezetvédőktől indult, akik környezetbarát, megújuló erőforrást láttak a biomasszában. Ám a globális történéseket figyelve jól látható, hogy az Európai Unió megújuló erőforrásokra vonatkozó szabályozása - főleg a bioüzemanyagok esetében - nem kívánt társadalmi és környezeti hatásokat hozott létre. Furcsa ellentmondás, hogy míg a Közösség nemzetközi szinten élharcosa a biológiai sokféleség megőrzésének, addig egy másik cél, nevezetesen az üvegházhatású gázok csökkentésének érdekében olyan szabályozást vezetett be, amely még az eddigieknél is jobban fenyegeti a biológiai sokféleség megőrzését. Az persze ugyancsak fontos kérdés, hogy a javasolt megoldás elvezet-e a kívánt csökkentés eléréséhez, vagy éppen ellenkezőleg, globálisan még több terhet jelent majd a légkör számára.
Mindezekre a veszélyekre utal Stavros Dimas, az EU környezetvédelmi biztosa, aki a következőket BBC-nek, az EU 2007 márciusában meghirdetett bioüzemanyag felhasználásra vonatkozó programját követően: "A bioüzemanyagok által okozott környezeti és szociális problémák nagyobbak, mint gondoltuk. A kijelölt célokat meg kell változtatni, mert még mindig jobb, ha az EU nem teljesíti az eredeti célokat, mint környezeti károkat okozni és a szegényebb rétegeket veszélybe sodorni". (Makay György, 2008)
Még egy kis idő, és a környezetvédők javaslata bumeránggá változhat. A jó szándékú javaslatok ugyan a környezeten kívántak segíteni, mégis arra csapnak vissza. Először a környezetre, azután ránk! Vissza

Tartalom

I. Bevezetés 3
II. A Biomasszáról 4
A biomassza fogalma 4
A biomassza, mint megújuló, de kimeríthető energiaforrás 4
Mekkora mennyisége lehet a biomasszának? 6
A hazai biomassza produkció 7
III. A megújuló energiaforrások stratégiai és szabályozási környezete az Európai Unióban 7
Az Unió szakpolitikájának fejlődése 8
A magyarországi szabályozó környezet 10
IV. A biomassza energetikai célú hasznosításának területei 15
Tüzelési célú energetikai növények 15
Főbb, termesztett lágyszárú energianövények 22
Biomassza tüzelőanyagok égetésének környezetszennyezése 26
Üzemanyag célú biomassza termelés 27
Bioüzemanyag körkép 30
Melléktermékek és hulladékok hasznosítása 37
A biogáz hasznosítás 38
Biomassza erőművek Magyarországon 40
Komposztálás 42
V. Érvek a biomassza felhasználás mellett és ellen 43
Általános érvek a biomassza felhasználás mellett 43
Ellenérvek, kételyek 44
Területi igények 45
Területi korlátok Magyarországon 46
Terület-felhasználási vetélkedés, és társadalmi vonatkozások 48
Globális léptékű területi átterhelések 48
Az élelmiszer-termeléssel való vetélkedés, és hatása az élelmiszer árakra 49
Egyéb kedvezőtlen szociális hatások 53
Társadalmi válaszok 54
A területi versengés környezeti hatásai 55
Energiamérlegek 57
Természetvédelmi és ökológiai szempontok 61
A szén-dioxid semlegesség mítosza 64
Mi a jobb? 70
VI. Végső következtetések 71
Zárszó 73
Fogalmak magyarázata 73

Gyulai Iván

Gyulai Iván műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Gyulai Iván könyvek, művek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv