1.031.468

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Térségfejlesztés

Szerző
Szerkesztő

Kiadó: Csíki Természetjáró és Természetvédő Egyesület
Kiadás helye: Csíkszereda
Kiadás éve:
Kötés típusa: Tűzött kötés
Oldalszám: 51 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 27 cm x 23 cm
ISBN:
Megjegyzés: Fekete-fehér fotókkal.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A KISTÉRSÉGI EGYÜTTMŰKÖDÉS SZEREPE A SZÉKELYFÖLD REGIONÁLIS FEJLESZTÉSÉBEN
Kolumbán Gábor
A Csornád-Bálványos Régió a Székelyföld talán egyik leggazdagabb turisztikai adottságokkal rendelkező... Tovább

Előszó

A KISTÉRSÉGI EGYÜTTMŰKÖDÉS SZEREPE A SZÉKELYFÖLD REGIONÁLIS FEJLESZTÉSÉBEN
Kolumbán Gábor
A Csornád-Bálványos Régió a Székelyföld talán egyik leggazdagabb turisztikai adottságokkal rendelkező vidéke. Az itt fellelhető vonzó táj, a Szent Anna tó és a Mohos tőzegláp, valamint az évszázados fürdőkultúra és a turizmus hagyományai nagy fejlesztési lehetőséget sejtetnek.
Több évtizedes központosított fejlesztés, mely a magánkézben lévő villák államosítását és a mezőgazdasági termelőszövetkezetek létrehozását követte letérítette a térséget a szerves fejlődés pályájáról. A táj- és kultúra-idegen modernizáció a legfontosabb értékek fenntarthatóságát veszélyeztette és elkezdődött a térség hanyatlása. Hagyományos mesterségek és iparágak tűntek el, a gazdaság sokszínűsége megszűnt.
Sajnos a rendszerváltás utáni makrogazdasági feltételek sem kedveztek az önerős fejlődésnek. Ezért is az itt zajló folyamatok állandó kihívást jelentenek a térség fejlesztéséért felelősséget érzők számára.
Egy adott kistérség fejlesztési lehetőségeit a saját belső erőforrásai és a környezete egyaránt meghatározzák. A Csomád-Bálványos Régió egyik jellemző sajátossága, hogy a Székelyföld két kapuját, a Sepsi és a Kézdi székeket kapcsolja a Székelyföld központi részéhez, a Csík székhez. Ez a sajátossága emeli meghatározóvá a Székelyföld régióban való ágyazottságát és ezáltal fejlődési esélyei is elválaszthatatlanok a Székelyföld fejlődésétől.
A Székelyföldet mint régiót meghatározó érvelések legtöbbje az etnikai elvet tekinti alapvetőnek. Ennek a megközelítésnek megfelelően a Székelyföld az a térség, vagy pontosabban azon közigazgatási egységek alkotta terület mely az egykori székely székek adminisztrálásában lévő területen létezik és ahol a magyar etnikum regionális többséget alkot. A meghatározás magán hordozza az egykori Magyar Autonóm tartomány emlékét és a régió lényegét annak magyarságában véli megtalálni.
Ahhoz, hogy a Székelyföldben rejlő önerős fejlődési lehetőségeket egy koherens fejlesztési koncepció és stratégia megfogalmazásával érvényesíteni lehessen szükséges a régió nem etnikai elven alapuló meghatározása.
A Székelyföld mint közigazgatási régió egy premodern képződmény. Amint erre Imreh István és Egyed Ákos történészek munkáikban részletekbe menően kitértek, a Székelyföldön zajlóó élet rendje szorosan összefügg az itt élő faluközösségek sajátos gyepüvédő szerepével. Vissza

Tartalom

Kolumbán Gábor:
A KISTÉRSÉGI EGYÜTTMŰKÖDÉS SZEREPE
A SZÉKELYFÖLD REGIONÁLIS FEJLESZTÉSÉBEN
5
Jánosi Csaba - Herczeg Ágnes - Szűcs Gábor - Fekete Albert - Péter Éva:
CSOMÁD-BÁLVÁNYOS RÉGIÓ
9
Sidó István:
VIDÉK- ÉS RÉGIÓFEJLESZTÉS AZ EURÓPAI UNIÓS
CSATLAKOZÁS FOLYAMATÁBAN
36
Hajdú Zoltán:
A KISTÉRSÉGI SZERVEZŐDÉSEK HATÁSA
A KÖRNYEZET ÁLLAPOTÁRA
46
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv