Előszó
A kultúrakutatás, és ezen belül is a kulturális élet irányítása, finanszírozása és ideológiai befolyásolása lassan a múltkutatás egyik legfontosabb sarokpontjává válik. A XX. század kommunista és...
Tovább Előszó
A kultúrakutatás, és ezen belül is a kulturális élet irányítása, finanszírozása és ideológiai befolyásolása lassan a múltkutatás egyik legfontosabb sarokpontjává válik. A XX. század kommunista és szocialista évtizedeinek első periódusa, a Rákosi rendszer - kulturális szempontból a Révai-éra - működése, valamint a korai Kádár-korszak szellemi élete és a hatalom viszonya sokkal inkább feltárt terület, mint az általam vizsgálni kívánt hetvenes-nyolcvanas évek hol statikus, hol változó, de egyre inkább történelmi távlatba kerülő időszaka.
A szakirodalom számos részterület feltárását elvégezte, többnyire azonban adós a késő Kádár-kor hagyományos irányítási mechanizmusainak, jelen érdeklődésünk szerint a kultúrpolitika, illetve kifejezetten az úgynevezett művelődéspolitika vezérlési modelljeinek leképezésével és elemzésével. A legújabb irodalomban egy nagy összegző mű (Kalmár Melinda: Történelmi galaxisok vonzásában) egyes fejezetei foglalkoznak a kulturális élet szovjet típusú irányításának hazai változatával. Ebben a könyvben néhány helyen szerepel rövid - leginkább jegyzetszintű utalás a Művelődéspolitikai Munkacsoportra.
Vissza