1.029.840

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Nem voltam egyedül I.

Beszélgetések az evangélikus közelmúltról

Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

1992 őszén, az egyetemista csendesnap beszélgetései során mondatott ki az a felismerés, hogy a fiatalok nem ismerik, nem értik, ezért lassan hagyják is elfeledni, vagy elfeledtetni egyházuk... Tovább

Előszó

1992 őszén, az egyetemista csendesnap beszélgetései során mondatott ki az a felismerés, hogy a fiatalok nem ismerik, nem értik, ezért lassan hagyják is elfeledni, vagy elfeledtetni egyházuk múltját. Még azokat a közeli, részben átélt évtizedeket is, amikor a hatalom agresszivitása következtében Krisztus követői a hit, az állhatatosság, az őszinteség mérlegére kerültek. A téma aktualitása ellenére sem kelti fel a fiatalok érdeklődését. Miért? Mert valójában nem is akartunk szembenézni és elszámolni e korszak eseményeivel, tanulságaival. Állami oldalról már évekkel ezelőtt beismerték a korábbi diktatórikus politika bűneit, illetve meg is próbálták korrigálni őket. Egyházunkban megtörtént egyesek felemás „rehabilitációja", de mások bűn vallása és főleg a következetes jogi, személyi, strukturális lépések elmaradtak.
A kollektív bűnösség és megbocsátás homályával borítunk el és mosunk egybe mindent, megállást és megalkuvást, jogi torzulásokat és egyéni szenvedést, máig hatóan nehezítve ezzel az igazi megbékélést, a megújulást, a Szentlélek szabad munkáját... Számon kérni nincs jogunk. De arra sincs jogunk, hogy elfelejtsük azokat, akik mindvégig az Úr megtartó kegyelmének eszközei voltak és maradtak. Ezért döntöttünk úgy, a MEVISZ hagyományait folytatva, hogy személyes beszámolók, életsorsok és dokumentumok révén képet próbálunk kapni és adni az evangélikus félmúlt egy szeletéről, bemutatva azokat a „keskeny utakat", amelyeken idős vagy már elhunyt testvéreink jártak a nehéz években. Mert a ma elszürkülésében nagy szükségünk van a tanító példaképek, a hiteles életpályák megismerésére, amelyekből - vívódások és megpróbáltatások között is - bátorítólag sugárzik a keresztyén megállás mindenkori lehetőségének tanúbizonysága.
Olyan könyvet - sorozatot - szeretnénk kézbe adni, amelyből a bemutatottak küzdelmes és csendes hétköznapokban megélt hitvallása erőt adhat a saját akadályainkkal, kétségeinkkel vívott harchoz is; amely révén újra kötődni és kötni tudunk problémák és viták feszültségében élő egyházunkhoz; amellyel - emléktábla és koszorú helyett - méltón, megismerve és tanulva emlékezhetünk azokra, akik révén megtartattunk. Vissza

Tartalom

Előszó 9
Mirák Katalin: Bevezetés Az evangélikus egyház Magyarországon (1945-1991) 13
BESZÉLGETÉSEK
Bencze Imre: (Ittzés András) 29
Boleratzky Lóránd: (Mirák Katalin) 48
Bottá István: (ifj. Zászkaliczky Pál) 67
Böröcz Sándor: (Hegedűs Attila - ifj. Zászkaliczky Pál) 91
Buchalla Ödön: (ifj. Zászkaliczky Pál) 113
Józsa Márton: (Fabiny Tamás) 135
Kendeh György: (ifj. Zászkaliczky Pál) 147
Laborczi Zoltán: (dr. Cserháti Péter) 173
Nagybocskai Vilmos: (Mirák Katalin) 189
Scholz László: (Ittzés András) 215
Sulyok Imre: (Ittzés András) 235
Tekus Ottó: (dr. Cserháti Péter) 251
MELLÉKLETEK
Cseh Gergő Bendegúz: Az Állami Egyházügyi Hivatalról 273
Kronológia (1945-1995) 275
A Magyarországi Evangélikus Egyház vezetői 1918 után 288
Térképvázlatok 290
Rövidítések jegyzéke 291
Személynévmutató 293
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv