1.034.149

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Uj Idők 1939. április 30.

Szépirodalmi, művészeti, képes hetilap és kritikai szemle - XLV. évfolyam 18. szám

Szerkesztő

Kiadó: Singer és Wolfner Irodalmi Intézet Rt.
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Tűzött kötés
Oldalszám: 36 oldal
Sorozatcím: Uj Idők
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 32 cm x 23 cm
ISBN:
Megjegyzés: A füzetet fekete-fehér fotók és ábrák illusztrálják.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó


Korunk nagy eszmei zűrzavarában egyetlen vigasztaló jelenséget állapíthatunk meg: a vallási érzület és a hitélet felébredését. Az emberek nagy tömegekben tértek vissza a kinyilatkoztatott... Tovább

Előszó


Korunk nagy eszmei zűrzavarában egyetlen vigasztaló jelenséget állapíthatunk meg: a vallási érzület és a hitélet felébredését. Az emberek nagy tömegekben tértek vissza a kinyilatkoztatott igazságokhoz, amelyekről 1914 előtt hallani sem akartak s a mult századból ittmaradt hedonizmus, élvezethajhászás, mohó élniakarás mellett mind öntudato sabbá válik a vallási élet. Ilyen hatalmas arányú vallási mozgalmakra pedig századok óta nem volt példa.
A vallást
a
XIX. század folyamán nagy csapások, nagy megpróbáltatások érték. Onnét kezdve, hogy
Fichte
német bölcselő, az észt-imádó romantikus mámorában az Én teremtményének tekintette a világot, egész sereg mindenféle tan és bölcseleti irány támadta nyíltabb vagy burkoltabb formában a vallásos hitet. A liberalizmus közömbös volt a val lássál és az egyházzal szemben; nejm támadta, nem üldözte, csak nem törődött vele. Az egyházat úgy tekintette, mint szabad emberek vallásos társaságát, a vallást pedig nem tekintette megtámadhatatlan szentségnek. Soha a vallást és az egyházakat nem érte annyi támadás,
mint a
XIX. században, soha úgy ki nem kezdte a kritika, mint ennek a századnak főleg második felében. A természettudományok sikerei elkápráztatták az emberiséget. Sokan azt hitték, hogy a tudomány mindent pótol s hogy lassanként a tudományos megismerés léphet a vallási megismerés helyére. A naturalizmus néven ismert bölcseleti irányok tagadtak minden olyan megismerést, amely nem a közvetlen érzékiéiből származik. Ez a bölcsészeti irány hirdette, mint Goethe, az anyag ós az erő teljes egységét, tagadta a vallás alapvető tanítását; a test és a lélek kettősségét és nem tudott elképzelni olyan Istent, aki kívülről kormányozza a világot.
A
XIX. század piásodik felében a materializmus néven ismert tanítás fertőzte meg az európai értelmiséget.
Feuerbach, Büchner, Moleschott
az anyag egyedülvalóságát hirdették s megtagadva az embernek minden magasabb vallási vagy metafizikai rendeltetését, megteremtették a bolsevizmus mai lélektelen, teljesen atomizált és mechanizált gépemberét.

Vissza
Megvásárolható példányok
Állapotfotók
Uj Idők 1939. április 30. Uj Idők 1939. április 30. Uj Idők 1939. április 30. Uj Idők 1939. április 30. Uj Idők 1939. április 30. Uj Idők 1939. április 30. Uj Idők 1939. április 30.

Néhány lap enyhén foltos, rajta ceruzás bejegyzések találhatók.

Állapot:
940 ,-Ft
5 pont kapható
Kosárba
konyv