Előszó
Az egyetemi nyelvészeti oktatás segédeszközei közül ez az a jegyzet, amelyik elsőnek kerül a magyar szakos hallgatók kezébe. Előkészítőnek szánjuk a nyelvészeti tanulmányokhoz, egyszersmind olyan...
Tovább Előszó
Az egyetemi nyelvészeti oktatás segédeszközei közül ez az a jegyzet, amelyik elsőnek kerül a magyar szakos hallgatók kezébe. Előkészítőnek szánjuk a nyelvészeti tanulmányokhoz, egyszersmind olyan segédkönyvnek, melynek forgatása az egyetemi tanulmányok befejezése után, a későbbi évek során is haszonnal járhat.
Előkészítő ez a jegyzet annyiban, hogy első nagy fejezete azokat a műveket veszi számba, amelyeket a nyelvtudomány a kutatásokban nap nap után fölhasznál, s amelyek ismerete nélkülözhetetlen a nyelvészeti tanulmányokban.
Jegyzetünk egyben segédkönyv is. Ezt már önmagában érzékelteti az, hogy a második és harmadik fejezet (a magyar és külföldi nyelvészeknek, valamint a nyelvtudomány műszavainak a bemutatása) lexikonszerű formában készült. Természetes, hogy e részeknek nem "megtanulása", hanem állandó tanulmányozása a cél. Azt szeretnénk elérni, hogy a hallgató, ha új névvel, új fogalommal kerül szembe, találja meg az első útbaigazítást ebben a jegyzetben.
Kézikönyvünk azonban csak akkor töltheti be hivatását, ha a hallgató az egyes részeket nem elszigetelten, hanem mindig egymással összevetve tanulmányozza. Így lesz képes az összetartozó jelenségeket egységben látni, és a mélyebb összefüggéseket felismerni.
Vissza