1.031.317

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Igazgyöngy

Tárnok természeti értékei, története és néprajza

Szerző

Kiadó: Tárnok Nagyközség Önkormányzata
Kiadás helye:
Kiadás éve:
Kötés típusa: Fűzött kemény papírkötés
Oldalszám: 185 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 30 cm x 21 cm
ISBN: 963-00-5373-X
Megjegyzés: Fekete-fehér és színes fotókkal és illusztrációkkal.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

„Nem tudhatom, hogy másnak e tájék mit jelent" - mondja Radnóti Miklós. Felel is rá nyomban: „nekem szülőhazám..." így vagyunk ezzel mindannyian. De ismerjük-e mi ezt a szülőhazát? Elmondjuk-e... Tovább

Előszó

„Nem tudhatom, hogy másnak e tájék mit jelent" - mondja Radnóti Miklós. Felel is rá nyomban: „nekem szülőhazám..." így vagyunk ezzel mindannyian. De ismerjük-e mi ezt a szülőhazát? Elmondjuk-e gyermekeinknek, az idegeneknek, hogy az itt, ezen a földön élő emberek milyenek voltak, hogyan éltek századokkal ezelőtt? És vajon el tudjuk-e mondani? Ismerjük-e életüket?
Sajnos, ezrével akadnak emberek, akik évtizedekig élnek egy városban vagy faluban anélkül, hogy annak történetéről, lakóinak múltjáról valamit tudnának, és azokról az okokról gondolkoznának, amelyek a várost vagy falut létrehozták, fejlődését előbbre vitték, hátráltatták, vagy éppen tönkretették. A hazaszeretet nemes érzése csak akkor alakulhat ki bennünk, ha megismerjük honunkat, tevékeny hazaszeretet pedig nem képzelhető el szűkebb hazánk, lakóhelyünk ismerete nélkül.
„ Láttad-e már az Öreg-hegyről a falusi templom tornyát? Barangoltál-e már a Vímol zegzugos ösvényein, és hallgattad-e lombsátrában a madarak énekét? Sétáltál-e a Benta-parti harmatos réten, és érezted-e a frissen kaszált széna illatát?
Ha igen, biztosan szívedhez nőtt ez a táj.
Lakóhelyünk földje mintegy ötezer év óta folyamatosan lakott. Sokféle kultúra virágzott és vérzett el rajta és adott helyet a következőnek. Ne feledd! Lábad az elődök nyomába mélyed.
Emlékezz a harmonika- és énekszótól zengő tavaszi estékre a hegyen, a fúvós polkák és keringők felejthetetlen dallamára bálokon és lakodalmakban. Idézd fel magadban a dolgos hétköznapokat és a jeles ünnepeket: karácsony, húsvét szép hagyományait. A tollfosztást, amikor szájtátva hallgattad az idősek meséit.
Régen volt, hogy is volt?"
E kötetben megismerkedhetünk lakóhelyünk földtörténeti múltjával, természeti értékeivel, történetével, népének hagyományaival és szokásaival.
Népi kultúránk évszázadok alatt alakult ki az itt élő népek - magyarok és nemzetiségek - együttélése során. Úgy keletkezett, mint az igazgyöngy. Lassan-lassan rakódott a honfoglaláskor magunkkal hozott és a Kárpát-medencében talált ősi magra. Évszázadok alatt csiszolódott, s közben egyre jobban gazdagodott és sokszínűvé vált, de mégis sajátos, csakis az itt élő emberekre jellemző, azok gondolat- és lelkivilágát fejezi ki.
Lakóhelyünk népi öröksége a Tárnokon csaknem háromszáz éve új hazára lelt nemzetiségek: szerbek, horvátok, németek és döntően a nagyobb létszámú szlovákság hagyományainak ötvözetéből bontakozott ki.
Ebben a faluban születtem, itt nőttem fel. Az idősektől hallottakat és saját élményeimet szeretném másokkal is megosztani, továbbadni a jövendő nemzedéknek. Ez legfőbb kötelességem, amit szülőfalum múltjának megmentéséért tehetek. Teszem ezt az elődök iránt érzett tiszteletből, akik annyi megpróbáltatás után életben tartották a falut, megőrizték és továbbfejlesztették számunkra.
1980-ban készítettem el „Szülőfalunk Tárnok" címmel a jelen kiadvány magvát -csupán három példányban amely több ember közreműködésének köszönhetően született meg.
Nem felejthetem el őket, és most róluk szólok.
Nagyon sokat segített Szabó István tanár úr. Bár nem tősgyökeres tárnoki, mégis annak érezte magát. Kitartó szorgalommal 1965-ben elkészítette a község történetét feldolgozó monográfiát. Ez adta az ihletet 1977-80-ban, hogy munkáját kiegészítsem a település jellegzetes épületeinek, a hajdani kulturális élet eseményeinek fotóival. Ezzel párhuzamosan - tanítványaimat is bevonva - összegyűjtöttem néprajzi kincsünk azon gyöngyszemeit: szokásokat, mondókákat, népdalokat játékokat, amelyeket csak néhány idős ember emlékezete őrzött meg. Sajnos azonban, nem mindent sikerült feljegyezni, nagy részük már feledésbe merült.
Hálával tartozom dédanyámnak, Pintér Mihályné Pillár Katalinnak, nagyszüleimnek: Soós Imréné Gyurcsa Máriának, Nogula Istvánné Pintér Ágnesnek, valamint szüleimnek, Nogula Istvánnak és Soós Máriának, hogy a szülőfalu szeretetét belém plántálták. Vissza

Tartalom

ELŐSZÓ 3
TERMÉSZETI ÉRTÉKEINK
VISSZAPILLANTÁS LAKÓHELYÜNK FÖLDTÖRTÉNETÉRE 7
MIRŐL MESÉLNEK A KŐZETEK? 7
KÖRNYÉKÜNK ŐSFÖLDRAJZA 10
A TÁJ, AHOL ÉLÜNK 13
A BENTA-PATAK VÖLGYE 14
A SZŐLŐHEGY 15
ÉLŐVILÁG 17
SZŐLŐHEGYÜNK, A CSUPA VIRÁG SZIKLAKERT 17
ZÖLDELLŐ RÉTEK A BENTA PARTON 22
A CSODÁLATOS ROVARVILÁG 25
HALAK, KÉTÉLTŰEK, HÜLLŐK 30
MADARAK ÉS EMLŐSÖK 30
A MÚLT NYOMÁBAN
ŐSKOR 35
RÓMAI KORI EMLÉKEINK 37
A TÁRNOKVÖLGYI CSATA 39
AVAR KORI LELETEK TÁRNOK KÖRNYÉKÉN 41
A 13-18. SZÁZAD TÖRTÉNETE 44
KÖZÉPKORI SZOMSZÉDAINK: DESZKA ÉS BERKI 45
BERKI ÉS TÁRNOK A TÖRÖK KORBAN 46
TÁRNOK BIRTOKOSAI 48
A JOBBÁGYLAKOSSÁG HELYZETE A 18. SZÁZADBAN 53
A KÖZSÉG TÁRSADALMI ÉS GAZDASÁGI HELYZETE A 19. SZÁZADBAN 57
A 20. SZÁZAD ÉVTIZEDEI A II. VILÁGHÁBORÚIG 61
A NEMZETISÉGEK HONFOGLALÁSA 69
MIT MUTAT A STATISZTIKA? 73
BARANGOLÁS A KÖZSÉG TÉRKÉPÉN 74
ÉPÜLETEK, SZOBROK, EMLÉKMŰVEK 77
TEMETŐINK 81
MŰVELŐDÉS, SPORT, EGYESÜLETEK 83
ÓVODÁINK 87
ISKOLÁINK TÖRTÉNETE 94
A KÖZSÉG EGÉSZSÉGÜGYE 102
POSTA ÉS HÍRKÖZLÉS 104
KERESKEDELEM ÉS KÖZLEKEDÉS 107
NÉPI ÖRÖKSÉGÜNK
TELEPÜLÉSÜNK SZERKEZETE, ÉPÍTKEZÉS ÉS HÁZBERENDEZÉS 113
FÖLDMŰVELÉS 118
TÁPLÁLKOZÁS 121
ÖLTÖZKÖDÉS, RUHÁZAT 128
JELES NAPOK, ÜNNEPI SZOKÁSOK 132
ÉLETFORDULÓK 141
GYERMEKJÁTÉKOK 148
IDŐPONTHOZ NEM KÖTÖTT SZOKÁSOK 151
NÉPDALOK 153
FORRÁSOK 158
FÜGGELÉK
HROMADA (HALÁSZ JÓZSEF) 161
48 ÉVEN ÁT SZOLGÁLTA A HAZÁT 163
AKIRE EMLÉKEZÜNK 164
A SZELLEM A LEGMAGASABB MÉLTÓSÁG 165
A BAKONYCSERNYEI SZLOVÁKOKNAK MONDOM 166
MEZŐKOMÁROMTÓL TÁRNOKIG 168
TÁRNOK KÖZSÉG TÖRTÉNETE 170
EMLÉKEZÉS A FÚVÓSZENEKARRA 171
SZÉP PIROS HARMATBAN 173
MILLENNIUMI EMLÉKMŰ 176
EGY ZÁSZLÓ ÚJJÁSZÜLETÉSE 180
ÉRTÉKEINK LEHETNÉNEK! 181
ADALÉKOK A TÁRNOK-SÓSKÚTI LÓVASÚT TÖRTÉNETÉHEZ 183
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv