Előszó
Folyamatos nyomás nehezedik az információtároló eszközökre, hogy egyre nagyobb kapacitással és egyre megbízhatóbban működjenek. Néhány évenként meglepő újdonsággal szolgálnak a technológiai áttörés és fejlődés eredményeként megjelenő háttértárolók. A klasszikus mágneses tárolók (hajlékonylemez, merevlemez, mágnesszalag) az optikai rendszerű tárolók komoly lehívásával néznek szembe. Az optikai rendszerekre jellemző, hogy az írás és olvasás lézersugárral történik. Nevüknek megfelelően optikai eljárást használnak (fényvisszaverődés, polarizáció, fényszórás, fénytörés) az adatok írására, olvasására. Ezeket a tárolókat Compact Disc-nek, Laser Disc-nek, Mini Disc-nek stb. nevezték el.
Az optikai elven működő tárolók analóg és digitális jelek rögzítésére is alkalmasak. Az analóg lemezeket elsősorban játékfilmek, jelenetek vagy egyedi képek rögzítésére használják. A digitális rögzítés sokkal szélesebb körben terjedt el, főképp az audió (hang) CD-nek és a számítógépes CD-nek köszönhetően. Az audió kompaktlemez szinte teljesen kiszorította a piacról a hagyományos hanglemezeket.
Az optikai tárolók négy olyan tulajdonsággal rendelkeznek, melyek a mágneses technológia fölé helyezik őket. Először az optikai tárolók hihetetlenül nagy tárolási sűrűségét kell megemlíteni. Ennek oka, hogy a fény sokkal kisebb felületre fókuszálható, mint a mágneses tárolók elemi tárolófelülete. A jelenleg elérhető sűrűség kb. tízszerese a merevlemeznek, és a várható fejlesztések 100-szoros sűrűséget prognosztizálnak.
Vissza