A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

A szolnoki csipke (dedikált példány)

Szerző
Szerkesztő
Grafikus
Fotózta

Kiadó: Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Múzeumok Igazgatósága
Kiadás helye: Szolnok
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 95 oldal
Sorozatcím: Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Múzeumok Közleményei
Kötetszám: 60
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN: 963-9273-29-5
Megjegyzés: Jakabné Mészáros Gizella szerző által dedikált példány. Színes és fekete-fehér fotókkal, illusztrációkkal. Angol és német nyelvű előszóval.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Amikor Szolnok népművészete iránt érdeklődnek, a régi színes vásárok, a népviselet mellett, mely egykor a szolnoki művésztelep alkotóit is megihlette, mindig szóba kerül a szolnoki csipke is. Benne... Tovább

Előszó

Amikor Szolnok népművészete iránt érdeklődnek, a régi színes vásárok, a népviselet mellett, mely egykor a szolnoki művésztelep alkotóit is megihlette, mindig szóba kerül a szolnoki csipke is. Benne él a köztudatban, tudjuk, hogy volt, s mégis oly keveset tudunk róla.
Ez a könyv, melyet szeretettel ajánlok a városunk múltja és nevezetességei iránt érdeklődők figyelmébe, ezt a hiányt pótolja. Megismertet a szolnoki csipke eredetével, készítési technikájával, mintarajzaival, mondhatni, hogy szinte a leghitelesebb forrásból, hiszen a könyv szerzője a szolnoki csipke jeles művelője, Jakab Antalné Mészáros Gizella családi örökségként kapta hagyatékul ezt a ritka kincset, a csipkevarrás művészetét.
A csipkekészítésnek szinte minden válfaját művelték megyénkben, a varrott, a vert és a horgolt csipkét egyaránt. A 20. század elején a polgárosodó társadalom igényeinek jobban megfelelt a csipke, mely a lakáskultúrában (függönyök, terítők) és a ruházat kiegészítő kellékeiben (gallér, kézelő) gyorsan tért hódított a háziszőttes rovására. Általában női kézműves mesterség, kézimunka, melyet ügyes kezű, otthonukat szépíteni akaró nők varrtak a maguk és családjuk örömére, de kereseti lehetőséget is jelentett a nők számára az arra rászoruló családokban, mint a csipkevarrást Szolnokon meghonosító Hagyák család esetében is.
Az első világháború után, az 1920-as években a trianoni határok meghúzásával sok magyar család át- illetve visszatelepült Erdélyből, így került vissza Szolnokra az egyébként szolnoki származású vasutas Hagyák família is. A családfő, Hagyák István (neje a szintén szolnoki 3. Nagy Julianna) a 19. század végén a Déva melletti Pisti vasúttársaságánál kapott állást, kint született két lányuk, Stefánia (1696) és Emerencia (1099), a későbbi jeles szolnoki csipkevarrók. A visszatelepült család férfi nélkül maradja kereset után nézett. Vissza

Tartalom

Előszó (Gulyás Éva) 5
Dear Reader 7
Sehr geehrter Leser! 9
Kedves Olvasó! 11
A szolnoki csipke készítésének folyamata 13
A zsinór elkészítése 13
A zsinórkészítés folyamata 14
A mintarajz elkészítése és a zsinór felvarrása 16
Kiállításaim és kiállított munkáim 91
Előfizetőink 94

Jakabné Mészáros Gizella

Jakabné Mészáros Gizella műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Jakabné Mészáros Gizella könyvek, művek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv