A kosaram
0
80%-ig
még
5 db

Hommage á Kosáry Domokos

Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Egy új könyv a kiváló történeti, tudománypolitikai művek sorában, ami mégis egészen más. Kosáry Domokossal ezúttal nem szerzőként, hanem a címben találkozunk.
Az élő, személyes emlékezés mellett... Tovább

Előszó

Egy új könyv a kiváló történeti, tudománypolitikai művek sorában, ami mégis egészen más. Kosáry Domokossal ezúttal nem szerzőként, hanem a címben találkozunk.
Az élő, személyes emlékezés mellett emléktábla jelöli otthonát, könyvtár viseli nevét, könyvei pedig a tudás, a tudomány örökmozgásában őrzik és éltetik gondolatait.
Az új könyv, melyet az olvasó kezében tart, másképp avatja az otthonok könyvtárainak, könyvespolcainak kitüntetett lakójává Kosáry Domokost. Ezúttal olyan helyen állít neki emléket, ahol az általa olyannyira szeretett, kiemelkedő történelmi személyiségek közé tartozva maga is mű lesz, a szó legnemesebb értelmében. Éppen attól teljes ez a könyv, hogy minden olvasóval való találkozása az emlékezés folytatása lehet, hogy a könyvek között a tudós, időt és teret átlépve, egylényegűvé válhat azokkal, akikről kutatott, elmélkedett - hazánk nagyjaival. Vissza

Fülszöveg

"Sokféle tehetséggel született. sok minden lehetett volna belőle. Mintákat, késztetéseket találhatott a családban. Mérnökök, orvosok, gyógyszerészek, lutheránus papok voltak a felmenői... De voltak művészek is, apja zenész, anyja, Kosáryné Réz Lola író... Mindig eleven érdeklődése, sokféle tehetsége akármerre terelhette volna. Véletlenek, gondviselésszerű kényszerek irányították... Félárnyékban vagy annál is rosszabb helyzetben kellett megőrizni, ahogy lehet, hasznosítani cselekvő szellemét... De rajta, úgy tetszik, nem fogott a rontás. Inkább mintha megsokszorozta volna amúgy is hatalmas energiáit. Az első világháború után, 1919-ben, családjának huszonnégy óra alatt el kellett hagynia szülővárosát, Selmecbányát. Merthogy anyai nagyapja, Réz Géza rektora volt az ottani Bányászati és erdészeti Akadémiának, és Csehszlovákiából áthozta az intézményt Sopronba. Ebből akár földcsuszamlás is lehetett volna. A gyökereket, akárhogy is, el kellett szakítani. De a gyerek Kosáry Domokos előtt a... Tovább

Fülszöveg

"Sokféle tehetséggel született. sok minden lehetett volna belőle. Mintákat, késztetéseket találhatott a családban. Mérnökök, orvosok, gyógyszerészek, lutheránus papok voltak a felmenői... De voltak művészek is, apja zenész, anyja, Kosáryné Réz Lola író... Mindig eleven érdeklődése, sokféle tehetsége akármerre terelhette volna. Véletlenek, gondviselésszerű kényszerek irányították... Félárnyékban vagy annál is rosszabb helyzetben kellett megőrizni, ahogy lehet, hasznosítani cselekvő szellemét... De rajta, úgy tetszik, nem fogott a rontás. Inkább mintha megsokszorozta volna amúgy is hatalmas energiáit. Az első világháború után, 1919-ben, családjának huszonnégy óra alatt el kellett hagynia szülővárosát, Selmecbányát. Merthogy anyai nagyapja, Réz Géza rektora volt az ottani Bányászati és erdészeti Akadémiának, és Csehszlovákiából áthozta az intézményt Sopronba. Ebből akár földcsuszamlás is lehetett volna. A gyökereket, akárhogy is, el kellett szakítani. De a gyerek Kosáry Domokos előtt a hirtelen menekülés helyzeteket, lehetőségeket nyitott."
Pályája tüneményesen indult, s lett belőle olyan ember, aki "nemet mert mondani Rákosi Mátyásnak; aki nem árulta el tanárait és nem vett részt barátai meghurcolásában; aki nem állt be a marxizmust csaholó történészek falkájába; aki nem vált ordas eszmék útitársává". Hazai és külföldi tudósok, művészek emlékeznek rá ebben a kötetben: tanulmányokkal, szubjektív vallomásokkal. A nagy történészre, a barátra, aki "hol derűsen, hol indulatosan, hol fölényes iróniával, hol felpaprikázott kirohanásokkal küzdött azokért az ügyekért, eszmékért, amelyek mellett egész életére elkötelezte magát - a kiművelt, toleráns, európai Magyarországért". Vissza

Tartalom

Pálinkás József: Előszó7
Vizi E. Szilveszter: Bevezetés13
I.
Lator László: Az Eötvös Collegiumban23
Ablonczy Balázs: A Revue d'Histoire Comparée 1943-194830
Romsics Ignác: Az 1945-46-os békeelőkészítés40
Walleshausen Gyula: A tudományszervező környvtárigazgató48
Kende Péter: Fordulópont volt-e életében 1956?62
Fejtő Ferenc: A chilloni fogoly81
Hanák Gábor: Kosáry Domokos pályaképéhez86
Szakály Orsolya: A vállalkozás123
Berend T. Iván: A rendszerváltozás forgatagában131
Halász Béla: A Magyar Tudományos Akadémia élén135
Marosi Ernő: Képzőművészet az Akadémián142
Klaniczay Gábor: A Collegium Budapest149
Asbóth Tibor: Az Európa Mozgalom157
Gulyás Balázs: Történelem, személyiség és az emberi agy163
II.
Robert J. W. Evans: A londoni kör, 1938-39183
Jacques Le Goff: Az európai panteonban192
Wolf Lepenies: Emlékezés egy bölcs emberre196
Jancsó Miklós: Domokos200
Ormos Mária: Szubjektív emlékezés egy jóbarátra202
Hankiss Elemér: Találkozások207
Lossonczy Tamás: In memoriam213
Juhász Ferenc: Légy versemnek Istenből papíros215
III.
Kosáry Domokos életrajza223
Kosáry Domokos: A béke előkészítése229
Guy Turbet-Delof: Kosáry Domokos letartóztatásáról249
Guy Turbet-Delof: Feljegyzés Jean Paul-Boncournak253
Jean Paul-Boncour levele Christian Pineau külügyminiszternek257
Ajánlás levelező tagságra259
Ajánlás rendes tagságra265
Berend T. Iván: Nyílt levél Szentágothai Jánosnak271
Domokos Mátyás levele Kosáry Domokosnak274
Kosáry Domokos műveinek bibliográfiája277
A Magyar Tudományos Akadémia elnökei326
IV.
Történelem képekben330
A kötet szerzői379
Névmutató391
Tartalom403
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv