Előszó
Közös nyelven
Ebben a hónapban nagyszabású kulturális-művészeti rendezvénysorozatra került sor. A Szovjet Kultúra Napjai, az országos méretű művészeti-kulturális rendezvények egyszersmind szolgálják a magyar és a szovjet nép testvéri barátságának és sokoldalú együttműködésének, egymás jobb megismerésének további erősítését is.
Ez a barátság és együttműködés a fotóművészeti és főként a fotóamatőri kapcsolatokban eddig is bensőséges és gyümölcsöző volt. A fotográfia itt is, ott is viharos sebességgel hódított a több szabad idővel rendelkező dolgozó emberek között. Nem túlzás az a közkeletű megállapítás, hogy az amatőr fotográfiában egy új típusú népművészet körvonalai bontakoznak ki. Ezt a népművelési jelentőségű kulturális folyamatot azzal szolgáltuk, erősítettük, hogy hasábjainkon rendszeresen ismertettük a szovjet amatőr fényképezők, művészek és jeles fotóriporterek munkásságát, elméleti és gyakorlati tapasztalatait, az amatőr-mozgalom szervezeti formáit és eredményeit. Ugyanezt tette testvérlapunk, a Szovjetszkoje Foto is, midőn időről időre bemutatta olvasóinak a magyar fotóművészet kiemelkedő alkotó egyéniségeit és reprezentatív műveiket. Nem szólva arról, hogy magyar és szovjet fotóamatőrök százai között alakult ki a békés évek során levelező kapcsolat, tapasztalat- és képcserével gazdagítva.
A barátság szálait kívánjuk szorosabbra fonni azzal is, hogy e számunkban bővebb áttekintést adunk a szovjet fotókultúra, művészek, jeles amatőr fotográfusok és képtudósítók eredményeiről. Ugyanakkor bemutatjuk magyar szerzőknek a Szovjetunióban készített műveit. Ez a vonal is hozzájárul ahhoz, hogy népeink jobban megismerjék egymást, elbeszélgessenek a fotó közös nyelvén.
Vissza