1.031.435

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Dokumentumok az 1848-49-i forradalom és szabadságharc Békés megyei történetéhez

Szerző
Szerkesztő
Lektor

Kiadó: Békés Megyei Levéltár
Kiadás helye: Békéscsaba
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 511 oldal
Sorozatcím: Forráskiadványok a Békés Megyei Levéltárból
Kötetszám: 16
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN: 963-7239-05-7
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A megye reformkori történetének feltárásával még adós a történeti kutatás. Az országos kormányszervek, a megyei közgyűlés iratain alapuló részletkutatások hiányában csak vázlatos képet lehet... Tovább

Előszó

A megye reformkori történetének feltárásával még adós a történeti kutatás. Az országos kormányszervek, a megyei közgyűlés iratain alapuló részletkutatások hiányában csak vázlatos képet lehet rajzolni a 48-as események előzményeiről, az eddig megjelent irodalom adatainak összegzésével.
Karácsonyi János 1896-ban megjelent megyetörténetében elsősorban politikai és igazgatástörténeti aspektusból tekinti át a korszakot. A főispánok működése, a tisztújítások, követválasztások és a megyegyűlések legfontosabb eseményeinek regisztrálását végezte el. A Márkus György szerkesztésében, 1936-ban megjelent Békés vármegye című munka történeti fejezetében Harsányi Margit nem szentelt külön teret a reformkor átfogó bemutatásának. Scherer Ferenc, Békés vármegye társadalma 1695-1848. című, 1941-ben megjelent tanulmánya jó összefoglalás, azonban korlátozott terjedelme miatt csak vázlatos képet rajzolhatott a másfélszáz év társadalmi változásairól.
A II. világháború utáni helytörténeti kutatás több fontos részletkérdést illetően tett alapvető megállapításokat, azonban az egész megye történetét illető alapvető kutatásokat és ennek alapján összegzést nem végzett. Implom József Olvasókönyve Karácsonyi János nyomdokain halad, az általa feltárt tényanyag eredeti forrásaiból válogatva szemelvényeket az e korszakról készített fejezetben. Számos, gazdaság- és társadalomtörténeti adatot közöl azonban a kötet többi fejezetében is. Szabó Ferenc, a Békés megye gazdasági földrajza című kötetnek a megye gazdaságtörténetéről készített összegzésében elsősorban az irodalom adatait veszi számba, támaszkodva azonban a Békés Megyei Levéltárban található adóösszeírások adataira is. Sok hasznos adattal szolgálnak az egyszer elkészülő szintézishez az eddig megjelent város és községmonográfiák e korszakot tárgyaló fejezetei is, amelyek azonban mindig a helyi eseményeket veszik számba, a megye és az ország történetét csak érintőlegesen vizsgálva.
Oláh Györgynek az 1848-49-es eseményeket feldolgozó nagy munkája is az előzmények számbavételénél a megye országgyűlési követeinek tevékenységét, az 1846. évi tisztújítás eseményeit ismertette, utalt azonban az első kötet megfelelő fejezeteiben a parasztmozgalmak okaira, előzményeire is.
Révész Lászlónak a Békés megyei jobbágyság XVIII-XIX. századi rétegződéséről 1956-ban írott tanulmányát és Hanzó Lajos. Az iparfejlődés néhány kérdése Békés megyében a XIX. században című munkáját kell még megemlítenünk az irodalom számbavételénél.
Az 1848-49-es események előtti Békés megye helyzetét döntően befolyásolták a megye sajátos viszonyai. A török kiűzése, majd a Rákóczi szabadságharc után 1715-ben hivatalosan újjászervezett Békés megye a szomszédos Csongrád, Csanád, Arad megyékkel együtt csak a 18. század második évtizedtől kezdve indulhatott el a békés fejlődés útján. Vissza

Tartalom

Eligazító megjegyzések 5
Bevezetés. Békés megye az 1848-49-i forradalom és szabadságharc küszöbén 7
A forradalom és a szabadságharc időszaka a márciusi eseményektől az áprilisi
törvények kihirdetéséig 14
Az áprilisi törvények kihirdetése Békés megyében 18
A népképviseleti országgyűlési választások Békés megyében 20
Népi ellenállás a községi, városi vezetéssel szemben 22
A városok rendezett tanácsúvá minősítése 24
A felszabadult jobbágyok és a volt földesurak ellentétei, parasztmozgalmak 1848
tavaszán és őszén 26
Békés megye részvétele a szabadságharcban 30
A szabadságharc végnapjai Békés megyében 36
Jegyzetek 37
Dokumentumok. 1848. március 18.-1849. augusztus 16 41
Rövidítések 491
Irodalom 492
Mutató 496
Tartalom 511

Jároli József

Jároli József műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Jároli József könyvek, művek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv