A kosaram
0
80%-ig
még
5 db

Magyar Iparművészet 1931/3-4.

Az Országos Magyar Iparművészeti Társulat, az Országos M. Iparművészeti Múzeum és Iskola közlönye - XXXIV. évfolyam 3-4. szám

Szerző
Szerkesztő

Kiadó: O. M. Iparművészeti Múzeum
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Félvászon
Oldalszám: 30 oldal
Sorozatcím: Magyar Iparművészet
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 30 cm x 23 cm
ISBN:
Megjegyzés: Fekete-fehér fametszetekkel és fényképekkel illusztrálva. Nyomtatta az Athenaeum, Budapest. A képaláírások magyar, német és angol nyelven vannak.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Ami páratlanul álló népművészetünkből nem szabad ideigóráig tartó divatkultuszt űznünk, amit csak a puszta lelkesedés méltányol addig, míg a szalmaláng el nem lobban. Népünk művészete sokkal... Tovább

Előszó

Ami páratlanul álló népművészetünkből nem szabad ideigóráig tartó divatkultuszt űznünk, amit csak a puszta lelkesedés méltányol addig, míg a szalmaláng el nem lobban. Népünk művészete sokkal mélyebbreható megbecsülést, a benne lévő lelki erőknek sokkal nagyobb érvényesítését, felhasználását érdemeli.
Ilogy pedig igazságos bírái legyünk magunknak, de meg tudjuk azt is mutatni, miben különbözünk másoktól, ahhoz tárgyilagosan egybe kell vetnünk a mi népművészetünket szomszédaink hasonló alkotásaival. Ha ezt megtesszük, akkor még jobban megerősödik magunkba vetett bizalmunk és az a meggyőződésünk, hogy magyar népünkben is nagy lelki emelkedettség, szellemi kifinomodás, sajátos kultúra a melegágya minden művészi alkotásnak. Nem a puszta játékösztönből fakadó szórakozás, hanem tudatos lelki munka és szellemi képesség nyilatkozik meg népünk művészkedésének minden terén. Ez a művészi készség azonban nem mondható általánosnak, sőt nagyon is megszorított és egyes vidékekre koncentrálódik, bizonyos területi jellegzetességet, lokális stílusszerűséget teremtve népművészetünkben, amit csak akkor ítélhetünk meg, ha az országszerte összegyűjtött anyagot mind magában, mind pedig a környező népek művészetével összehasonlítjuk. Elsősorban azzal kell tisztába lennünk, hogy népünknek nem minden tagja képes művészi alkotásokra. Közöttük is a kiválóbbak, invenciójuk, találékonyságuk, kézügyességük által hivatottak módjára előljárnak. Eszmét adnak a többségnek és módot nyújtanak a többieknek néha a nyilt tanulásra, máskor az ellesett, rejtett utánzásra.

Vissza

Tartalom

Dr. Ébner Sándor: Magyar népművészet földrajza 41
Visky Károly: Népies kerámiák 43
Dr. Ébner Sándor: Rátétes díszítmények stilizáló hatása a magyar népi hímzőművészetre 46
Jaschik Álmos: A másik arc 48
Molnár Farkas: A fotomontázsról 69
Krónika 71
Kiállítások 77
Társulatunk közleményei 78
Szakoktatás 78
Szakirodalom 79
Halálozás 80
Az előfizetés a »Magyar Iparművészet« egy évfolyamára 20
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv