Előszó
A Parlamenti Módszertani Iroda az Országgyűlés Hivatalával együttműködve 1993-ban "Parlamenti dolgozatok" címmel egy időszaki kiadványt indított útjára.
A "Parlamenti Dolgozatok" célja, hogy a...
Tovább Előszó
A Parlamenti Módszertani Iroda az Országgyűlés Hivatalával együttműködve 1993-ban "Parlamenti dolgozatok" címmel egy időszaki kiadványt indított útjára.
A "Parlamenti Dolgozatok" célja, hogy a maga szerény eszközeivel elősegítse az Országgyűlés munkamódszereinek továbbfejlesztéséi, a gyakorlati tapasztalatok feldolgozása és értékelése révén. A kiadványsorozat elsősorban a képviselők, a bizottságok, a frakcióirodák szakértői, valamint az Országgyűlés hivatali apparátusa munkáját kívánja segíteni, de hasznosítható ismereteket nyújthat a rokon-tevékenységet folytató önkormányzatok szamara is. A "Parlamenti Dolgozatok" annak az igénynek is meg kíván felelni, hogy segítse az Országgyűléssel kapcsolatban álló kormányzati szervek szakembereinek, az egyetemi karok és tudományos intézetek kutatóinak tájékozódását.
A sorozat a parlamenti munka egy-egy jól körülhatárolható témakörét dolgozza fel, a jelenlegi Országgyűlés működési tapasztalataira összpontosítva a fő figyelmet. Ugyanakkor a rendszeressé vált "Kitekintés" című fejezet ismerteti a téma nemzetközi vonatkozásait, bemutatva a modell értékű külföldi parlamenti intézményeket, illetőleg a témakör átfogó összehasonlító elemzésére is vállalkozik. Az újabb kötetekben már helyet kapott a "Visszatekintés" című fejezet is, amely a magyar parlamentarizmus hagyományait dolgozza fel, bemutatva, hogy a választón témakör miként jelent meg a régmúlt idők Országgyűlésének gyakorlatában. A dolgozatokat szemléltető ábrák, táblázatok és a témához kapcsolódó eredeti parlamenti dokumentumok egészítik ki.
Az eddig megjelent dolgozatok a parlamentek két alapvető feladatkörét. a törvényalkotást, illetve a kormányzat ellenőrzését dolgozták fel. E kötet nézőpontja más. A parlamenti élet "főszereplőit", a képviselőket állítja középpontba. Alapvetően azt vizsgálja, hogy mi a képviselői mandátum tartalma és milyen jogi biztosítékrendszer garantálja azt, hogy a képviselő megbízatásának elegei tudjon tenni, munkáját zavartalanul végezhesse. A tematikus kiadvány első részét tartja kezében a Tisztelt Olvasó. Számos további kérdés (így például az interpellációs jog, a képviselők szólásszabadsága és annak korlátai, az összeférhetetlenség, a tájékoztatási kötelezettség) elemzésére a "Parlamenti Dolgozatok" következő kötete vállalkozik majd.
Vissza