Előszó
A "Klinikai immunológia" II. kötete, a Klinikum, az I. kötet, az Elmélet folytatása. A Magyar Immunológiai Társaság közreműködésével megjelenő ezen kötet célja az, hogy forrásmunkát jelentsen a...
Tovább
Előszó
A "Klinikai immunológia" II. kötete, a Klinikum, az I. kötet, az Elmélet folytatása. A Magyar Immunológiai Társaság közreműködésével megjelenő ezen kötet célja az, hogy forrásmunkát jelentsen a graduális és posztgraduális képzés, ill. továbbképzés számára.
Az I. kötetben megvalósult szellemben próbáltuk e kötetet is összeállítani. Ebben a részben is érvényesül az interdiszciplináris szemlélet. A II. kötetet is sok szerző írta, ennek megvannak az előnyei és hátrányai egyaránt. A magunk részéről megpróbáltuk tiszteletben tartani a szerzők véleményét, és nem törekedtünk a túlságosan egységes szemléletre.
Az általunk fontosnak tartott gyakorlati vonatkozású kérdéseket szerepeltetjük. Így foglalkozunk az elsődleges és másodlagos immunhiányos állapotokkal, érintjük a daganatok, a szervátültetés immunológiai kérdéseit, egy kicsit részletesebben foglalkozunk az allergiás betegségekkel. Az autoimmun kórképeket két részben tárgyaljuk, a szervspecifikus autoimmun betegségek fejezetben és a poliszisztémás autoimmun betegségek fejezetben.
A kötet terjedelme miatt csak arra vállalkozhattunk, hogy az egyes részeken belül valóban röviden érintsünk néhány alapvető kérdést. Amikor a bőrgyógyászati betegségek immunológiai vonatkozásairól külön könyvet lehetne írni, akkor be kellett érni azzal, hogy néhány oldalt tudtunk e témakörre fordítani, és ugyanez a helyzet a többi igen fontos diszciplínával.
A célunk az volt, hogy elsősorban az immunológiai vonatkozású adatokat emeljük ki, és kevésbé az adott betegség klinikumát, hiszen ez utóbbiakat a forgalomban lévő tankönyvekből, kézikönyvekből el lehet sajátítani.
Kiknek íródott e kötet? A célunk az, hogy a posztgraduális képzést segítsük elő, így azt szerenénk, ha a végzett orvosok számára tudnánk a továbbképzésükhöz segítséget nyújtani.
Vissza