Előszó
Füzetünk összeállításának a célja: az emlékek felkutatása, megörökítése és a tiszteletadás volt. Szeretnénk olvasóinkkal végigjárni azokat a helyeket, ahol az elmúlt idők irodalmi hírességeinek valamiféle tárgyi emléke fellelhető megyénkben. Felidézzük életük, munkásságuk, főleg Borsod megyei vonatkozásait. Eötvös József szavaival élve "Minden nemzet, mely e névre érdemes, tiszteletben tartja azon férfiait, kik tevékenységüknek magasabb célokat tűzve ki, akár a közélet, akár a tudomány vagy művészet körében, kitűnő érdemeket szereztek magoknak, s ünnepnek tekinti a napot, melyet valamely dicső fia emlékének szentelhet..."
Kiadványunkban csakis a magyar irodalmi élet olyan kiválóságai szerepelnek, akik Borsod-Abaúj-Zemplénben születtek vagy éltek, ha rövid ideig is - vagy csak átmenetileg tartózkodtak itt, és emléküket szobor, síremlék, emléktábla jelöli valahol a megyében. A függelékben felsoroljuk azokat, akiknek valamiféle közük volt megyénkhez és megillethetné őket emléktábla.
Igyekeztünk felkutatni, lefényképezni minden helyet, az irodalomnak emlékét találhattuk. Elmondhatjuk sok ilyenre akadtunk, hiszen "Maga a föld adottságai olyanok voltak mindig, hogy megfelelő számmal termelte ki ennek a szép vármegyének talaja a tollforgatók sokaságát. Amióta csak számon tartják a magyar irodalom eseményeit, Borsodban s Miskolcon mindig éltek tehetséges írók és költők, akik országosan is ismertek voltak és büszkeségei a magyar művelődésnek. Néhányuk ma is emlegetett klasszikusunk, és neve élni fog mindaddig, amíg a magyar irodalom és kultúra fennáll."
Borsod megye, számos kiválósága mellett, olyan emlékekkel is dicsekedhet, mint a Miskolci Nemzeti Színház (az ország első kőszínháza), a sárospataki kollégium épülete (itt tanult oly sok írónk, költőnk), vagy a Miskolci Kódex; ezeket is megörökítettük.
Borsod-Abaúj-Zemplén megye az ország legészakibb megyéje, így területének nagy része a régi Borsod vármegyéhez tartozott, ezért kötetünk címében rövidítve adjuk a megye nevét. A benne szereplő személyeket betűrendben közöljük, függetlenül a helytől, ahová kapcsolódtak - a megye területén. A keresés megkönnyítésére, földrajzi mutatót szerkesztettünk a lapszám megjelölésével. Ezt egészíti ki a képek jegyzéke és a tartalommutató.
A kiadványunkban levő szobrok alkotóinak nevét Csap Erzsébet, a Magyar Nemzeti Galéria osztályvezetője bocsátotta rendelkezésünkre, amiért ezúton mondunk köszönetet.
Szeretnénk, ha a Könyvtári Füzetek sorozatunk negyedik köteteként most közreadott "Irodalmi emlékhelyek Borsodban", megnyerné mindazok tetszését, akik az irodalom Borsod megyei múltja iránt érdeklődnek.
Vissza