A kosaram
0
80%-ig
még
5 db

Mi a magyar?

Szerző

Kiadó: Magyar Szemle Társaság
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Vászon
Oldalszám: 558 oldal
Sorozatcím: A Magyar Szemle Könyvei
Kötetszám: 15
Nyelv: Magyar  
Méret: 19 cm x 15 cm
ISBN:
Megjegyzés: Fekete-fehér fotókkal illusztrált kiadás. Nyomta az Athenaeum Irodalmi és Nyomdai Részvénytársulat, Budapest.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Nemsokára három éve lesz annak, hogy a Magyar Szemle szerkesztőségében négyen-öten, mindnyájan az ötvenévesek korosztályából, megbeszéltük ennek a könyvnek a tervét. Akkoriban még kevesen vették... Tovább

Előszó

Nemsokára három éve lesz annak, hogy a Magyar Szemle szerkesztőségében négyen-öten, mindnyájan az ötvenévesek korosztályából, megbeszéltük ennek a könyvnek a tervét. Akkoriban még kevesen vették észre a láthatár szélén a felhőket, melyek még csak felvonulóban voltak és amelyekről még kevesebben képzelték el, hogy egyszer majd sötét árnyakat vethetnek erre a napsugaras országra. Bevallom, mi sem éreztük a veszedelmek igazi nagyságát, de szorongó érzésünk volt és arra gondoltunk, hogy ezzel a könyvvel útbaigazítsuk azokat a jóhiszemű magyarokat, akik a kíméletlenül ránk rohanó szellemi áramlatok, propagandák káoszában, amikor magyar magyarra mutat mint rossz, gyönge, hamis, beteg magyarra, nem tudják többé, mi is az igazi magyarság. Valami normafélének szántuk ezt a könyvet, hogy öntudatossá tegye az emberekben magyarságukat és megóvja őket a tévelygésektől, az illuzióktól, az ingoványba süllyedéstől.
Szándékunkat sokáig nem tudtuk megvalósítani; közülünk többeket hosszú betegség látogatott meg, - egyikünk, akinek nagy része van a könyv tervében, Horváth János, nagy sajnálatunkra le is mondott a részvételről - de az előmunkálatok megindultak, néhány kézirat már akkor elkészült és a könyv címét nyilvánosságra is hoztuk, Magunk sem gondoltuk, mennyire szuggesztív cím a Mi a magyar? és mily széles tömegekben keltett visszhangot. Kezdő és haladottabb írástudók egész sora vetette rá magát a témára, megérezve annak az aktuális nemzeti érdeklődésben gyökerező voltát. Megindult a könyvek és cikkek lavinája, s benne ott kavargott a magyar jellem, a fejkép, a nemzeteszme, a nép, a mi a magyar?, a ki a magyar?, a mi volt a magyar? és mivé vált vagy lesz a magyar? kérdése, mindaz, amit mi is beleképzeltünk, mikor könyvcímünket megválasztottuk. Vissza

Tartalom

A szerkesztő előszava7
Ravasz László: A magyarság13
Babits Mihály: A magyar jellemről37
Eckhardt Sándor: A magyarság külföldi arcképe87
Keresztúry Dezső: A magyar önismeret útja137
Bartucz Lajos: Magyar ember, típus, faj169
Zsirai Miklós: Nyelvünk alkata
Zolnai Béla: A magyar stílus217
Farkas Gyula: A nagy költők tanuságtétele263
Kerecsényi Dezső: Magyar irodalom297
Viski Károly: A magyar jelleg a néprajz tükrében341
Kodály Zoltán: Magyarság a zenében379
Gerevich Tibor: A magyar művészet szelleme419
Szekfű Gyula: A magyar jellem történetünkben489
Képek jegyzéke557
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv