Előszó
Kroó György tanár úr több évtizede nagy hatású nevelője muzsikus generációknak, s tágabb értelemben a magyar zeneszerető közönségnek. Zenetörténész tanítványai - középkorúaktól a legfiatalabbakig - e kötettel tisztelegnek tanáruk előtt, akitől nemcsak a szakma tárgyszerű ismeretét tanulták, hanem az alapos és mindenre kiterjedő kutatás és művelődés igényét is, s nem utolsósorban a zene szeretetét.
A tanulmányok témái elsősorban azokhoz a zenetörténeti korszakokhoz kapcsolódnak, melyek Kroó Györgynek is fő kutatási területei: a barokk zene, illetve a 19. és 20. századi zeneművészet korszakaihoz, s azokon belül is különösen a magyar zene mestereihez. Műfajilag a kötet reprezentálja a magyar zenetudományi kutatás sokszínűségét: olvashatók benne forráskutatások, filológiai vizsgálódások, zenei analízisek, interpretációelemzések, adatgyűjtemények, esztétikai-filozófiai jellegű tanulmányok és esszék.
Szándékunk szerint ez a könyv - ha erősen, ha halványabban - visszatükrözi Kroó György tanári-tanítói egyéniségének széleskörű hatását. Ebben a reményben nyújtjuk át az ünnepeltnek és minden olvasónak.
Vissza