1.034.801

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Az értelmiség útja az osztályhatalomhoz

Esszé

Szerző

Kiadó: Európai Protestáns Magyar Szabadegyetem
Kiadás helye: Bern
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 227 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 20 cm x 13 cm
ISBN:
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

"Az értelmiség útja az osztályhatalomhoz" című esszét 1973 decembere és 1974 szeptembere között írtam Konrád György barátommal. Ez a dolgozat azonban nem csupán ennek a kilenc hónapnak a terméke,... Tovább

Előszó

"Az értelmiség útja az osztályhatalomhoz" című esszét 1973 decembere és 1974 szeptembere között írtam Konrád György barátommal. Ez a dolgozat azonban nem csupán ennek a kilenc hónapnak a terméke, hanem tízéves közös szociológiai kutatómunkánk summázata s egyben búcsú mindkettőnk részéről kelet-európai szociológiai pályafutásunktól.
Búcsú nem csupán retrospektív értelemben E kéziraton dolgozva, tisztában voltunk azzal, hogy lehetetlen feladatra vállalkozunk, olyan könyvet kell írnunk, mely elfogadhatatlan s a belátható jövőben az is marad a magyar politikai és rendőri szervek számára. 1973 végére intellektuálisan és egzisztenciálisan jórészt egyébként is marginalizálódtunk már, az 1968-at követő s a hetvenes évek elején mindinkább észlelhető reakciós fordulat Magyarországon, amit ebben a könyvben majd mint az uralkodó rend, a konzervatív párt- és titkosrendőri bürokrácia ellenoffenzivájaként írunk le, bennünket is jó néhány barátunkhoz és elvtársunkhoz hasonlóan, az értelmiségi lét perifériáira szorított. Igaz, marginalizálódásunkért magunk is felelősek voltunk, miközben a politikai rendszer konzervatívabbá vált, mi intellektuálisan radikalizálódtunk. Nem volt kedvünk felvenni az ideológiai hangtompítókat, melyeket a kor megkövetelt, éppenséggel következetesebben akartuk végiggondolni korábbi kutatásaink konzekvenciáit, nem tudtunk visszalépni, engedelmesebbé válni, pontosabban és élesebben akartunk fogalmazni, egy olyan könyvet akartunk írni, melyben nincsenek tabuk, ideológiai szent tehenek. Amikor tehát hozzákezdtünk ennek a könyvnek az írásához "előre megfontolt szándékkal" tudományos öngyilkosságra készültünk, tudtuk, ezzel az esszével végérvényesen kizárjuk magunkat kelet-európai szociológusi státuszunkból. Bár fontolgattuk, de nem igazán hittük, hogy a könyvért huzamosabb börtönbüntetéssel jutalmazzanak, valószínűbb volt, hogy szociológusként ugyan nem, de állampolgárként a hatóságok megtűrnek, gebines kocsmárosságról, fácántenyészetről ábrándoztunk az akadémiai állás alternatívájaként. Miért írtuk mégis ezt a könyvet? Bármilyen együgyűnek tűnik is, a hiteles válasz: kíváncsiságból. Ki akartuk próbálni, hová vezet az út, melyen évekkel korábban megindultunk. Meg akartuk tudni, mi a politikai elnyomás, társadalmi alávetettség és gazdasági kizsákmányolás igazi természete a kelet-európai államszocializmusokban. Vissza

Fülszöveg

Az egyik első magyar szamizdat írást tartja kezében az olvasó. Konrád György író és Szelényi Iván szociológus 1974-ben írta e művét, mely az értelmiség társadalmunkban betöltött szerepével foglalkozik. Ez idő tájt csak gépiratos formában terjedt az országban.
A szerzők "jutalma" nem maradt el; előbb eljárást indítottak ellenük, majd kivándorló útlevelet ajánlottak fel részükre, melyet Szelényi Iván elfogadott, Konrád György nem.
Nyugati kiadása után a könyv most jelenik meg Magyarországon először, kiegészítve Konrád György erre az alkalomra írt utószavával.

Tartalom

Előszó5
Mitől vagyunk értelmiségiek?13
Elmélettörténeti háttér az értelmiség öndefiníciójához13
Mennyiben transzcedens az értelmiség tudása?19
Az értelmiség történeti meghatározottsága28
Az értelmiség a társadalom struktúrájában37
Mikor használható az osztály fogalma?37
Gazdasági integrációs modellek és a társadalmi struktúra43
Az értelmiség osztállyá szerveződésének történelmi előzményei55
Rend, réteg vagy osztály az értelmiség?55
Az értelmiségi réteg az árszabályozó piacgazdaságokban58
Értelmiség az állammonopolista kapitalizmusban64
A kelet-európai értelmiség útja a hatalomhoz72
Az értelmiség osztállyá szerveződése a Kelet-Európai szocialista társadalmakban117
A hatalom jellege és intézményei a racionális redisztribúcióban117
Az értelmiségen belüli harc a hatalomért147
Megjegyzések a munkásosztály és az értelmiségi osztály viszonyáról175
A marginális értelmiség szerepe az értelmiség osztállyá szerveződésében, a munkásérdekek artikulálásában és az immanens kritikai társadalmi önismeret kialakításában186
Utószó201
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv