1.035.045

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Kossuth Lajos és a vukovár-fiumei vasút

Kossuth Lajos levelezése Franz Kreuter bajor vasútépítő mérnökkel 1846-1848

Szerző

Kiadó: Közlekedési Múzeum
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 140 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar   Német  
Méret: 23 cm x 16 cm
ISBN:
Megjegyzés: Néhány fekete-fehér fotóval illusztrálva.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Több mint 150 év távlatából visszatekintve Kossuth Lajos személyében az államférfit látjuk, a reformkor nagy alakját, a mozgósító erejű szónokot, IS4S vezéralakját, a „Trónfosztót" és a kormányzói.... Tovább

Előszó

Több mint 150 év távlatából visszatekintve Kossuth Lajos személyében az államférfit látjuk, a reformkor nagy alakját, a mozgósító erejű szónokot, IS4S vezéralakját, a „Trónfosztót" és a kormányzói.
Szerteágazó tevékenységének azt u részét őrizte meg a közös emlékezet, amellyel közvetlenül formálta hazánk történelmét. Az utókor elöli rejtve maradi, vagy feledésbe merült azonban sok éves munkálkodása a Vukovár-Fiume vasút megszületéséért, noha a 19. század közepének perspektívájából vizsgálva nagyszerű, úttörő vállalkozás volt ez; a reformkor pezsgésében felszabaduló alkotóerő egyik szép megnyilvánulása.
A magyarországi vasút hőskorában hosszú út vezetett a lehetőség és a szükségszerűség felismerésétől addig, mig 1848-ban a történelem fordulata lehetővé tette egy még nagyobb szabású terv, a Pest-Fiume vasút megvalósítását. De ez már egy másik történet.
A 19. század negyvenes éveinek elején sokak számára még nem volt nyilvánvaló, hogy a vasút lesz a következő száz év meghatározó közlekedési eszköze, sokan voltak a kételkedők. Egy-egy jelentős vasútvonal megépítése még az emberiség tudásának és erejének halárait feszegette. Emberrel és természettel egyaránt szembe kellett tehát szállnia annak, aki egy ilyen jelentős vállalkozás motorjává akart válni, mint ahogy Kossuth azzá vált.
A felszínes szemlélődő számára talán meglepő, hogy Kossuth egy ilyen látszólag csekély jelentőségű „részletkérdéssel" foglalkozott abban az évtizedben, amelyben oly magasba ívelt politikusi pályája. Akkoriban azonban éppen az ilyen "részletkérdéseken" múlott, hogy a reformkor politikai lendülete túllép-e a törvényhozás keretein, s képes lesz-e a társadalom és a gazdaság egészének hajtóerejévé válni. Kossuth Lajos és kortársai egymást erősítve, s nem ritkán egymással versengve keresték a lehetőségeket, amelyekkel lendületet adhatlak Magyarország fejlődésének. Ennek eredményeként születtek meg a korszak jelképpé vált nagy alkotásai is a Lánchídtól a Tisza-szabályozásáig.

A reformkor nagyjai, Kosssuthtól kezdve Vásárhelyin és Vesselényin át Széchenyiig - hogy csak a legismertebbekről szóljak - nem csak a szónoki emelvényen alkottak nagyot. Vágyaikat, elveiket, terveiket hirdették, de kivették részüket a hétköznapok fáradságos, gyakran vesződséges, nem egyszer reménytelennek tűnő munkájából is.
Kossuth Lajost erről az oldaláról kevéssé ismerjük, ezért érdekes számunka Franz Kreuter vasútépítő mérnökkel folytatott levelezése, amely nem kizárólag a témával hivatásszerűen foglalkozók érdeklődésére tarthat számot. A két kiváló férfiú levélváltása élvezetes olvasmányt nyújthat az érdeklődő laikusok számára is. Igényes stílusban megfogalmazott írásaik nem csak egy roppant nagy és sokrétű vállalkozás nehézségeiről adnak hírt. hanem egy színes és eleven korrajzot is felvázolnak - a vasút hőskoráról, de nem csak a vasútról - az értő olvasó előtt. Ezt a képel szélesebb távlatokból világítja meg a történeti hátteret felvázoló, tudományos igénnyel készüli tanulmány. A levelekből megtudhatjuk, hogy már a reformkor legendás éveiben is megoszlottak a vélemények a közjó szolgálatáról. Akkoriban is gyakran keresztezték egymást az önmagukban mégoly nemes törekvések. Vissza

Tartalom

1. Ajánlás és bevezető
2. A fiumei vasúttervek a reformkorban (Eperjesi László-Krámli Mihály)
3. Kossuth Lajos levelei (német szöveg)
4. Kossuth Lajos levelei
(magyar szöveg, fordította: Soós Lajos és Barkóczi Jolán)
5. Francz Kreuter levelei (német szöveg)
6. Francz Kreuter levelei (magyar szöveg, fordította: Ress Imre)
7. Francz Kreuter tervezete (német szöveg)
8. Francz Kreuter tervezete (magyar szöveg, Ujhely Géza utánközlése)
9. Képek jegyzéke
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv