1.031.350

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Pro Patria III.

Tanulmányok

Szerző

Kiadó: Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Önkormányzat Levéltára
Kiadás helye: Nyíregyháza
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 150 oldal
Sorozatcím: A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Levéltár kiadványai
Kötetszám: 12
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN: 963-7240-56-X
Megjegyzés: Fekete-fehér illusztrációkkal. Angol és német nyelvű összefoglalókkal. Megjelent 300 példányban.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A tanulmánykötet zivataros történelmünk két kimagaslóan fontos eseményére emlékezik: a Rákóczi-szabadságharc kezdetének 300. és Kossuth Lajos születésének 200. évfordulójára.
A... Tovább

Előszó

A tanulmánykötet zivataros történelmünk két kimagaslóan fontos eseményére emlékezik: a Rákóczi-szabadságharc kezdetének 300. és Kossuth Lajos születésének 200. évfordulójára.
A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Önkormányzat Levéltára éves nagyrendezvényén, a Nemzetközi Levéltári Napokon emlékezett meg az évfordulókról. Az itt elhangzott előadások szerkesztett változatát adjuk közre e kötetben. Szerzőink határon túli és hazai történészek, levéltárosok: Csatáry György Beregszászon tanít, Pejin Attila a zentai múzeum munkatársa, Kovács Ágnes és Takács Péter a Debreceni Egyetem tanárai, Czövek István a Nyíregyházi Főiskola Történettudományi Tanszékének vezetője, Bene János a Jósa András Múzeum történésze, Katona Csaba budapesti, Balogh István és Galambos Sándor pedig nyíregyházi levéltárosok.
A kötet első fejezetében a történelmi vármegyéinkhez: Szabolcshoz, Szatmárhoz és Bereghez ezer szállal kötődő Rákóczi-szabadságharc vezetőit és eseményeit új szemszögből ismerhetjük meg. Az 1703-1711 közötti évek meghatározó személyiségeinek jellemvonásait vizsgálva kaphatunk választ a történelmünket meghatározó döntésekre is.
A szabadságharc kibontakozása, első sikerei ehhez a tájhoz kapcsolódnak. A nagyságos fejedelem első katonái az itt élő kisnemesek, jobbágyok, szegénylegények voltak. De ezen a tájon: hanyatlott porba is a szabadság zászlaja, örök mementóként hagyva az egységet, összefogást, amelyik a szabadságharc évei alatt ezt a soknemzetiségű tájat jellemezte.
Akiket igazán szívébe zár a nemzet, azok ott élnek azokon a tájakon is, ahová soha a lábukat nem tették be. Ezt példázza az is, hogy bár Kossuth Lajos soha nem járt Szabolcs megyében, csak tudósításai, levelei, emberi, baráti kapcsolatai fűzték e tájhoz, nagy kultusznak örvendett vidékünkön is. A kötet második fejezetében lévő tanulmányok e kapcsolatokat és a Kossuth-emlék őrzését villantják fel. Szabolcs megyének is volt „ Kossuth "-ja, az a szabadság eszméjéhez hű, azért életét is áldozó Böszörményi László, akit kortársai „Kis-Kossuth "-ként emlegettek.
A magyar nép sorsát meghatározó szabadságküzdelmek mindegyikében fontos szerepe volt az adott kor hatalmi viszonyainak, a birodalmi érdekeknek. A kötetben a hazáért sokat tettekről közölt tanulmányok a régiótörténeti elemzéseken túl az egyetemes történet összefüggéseit is vizsgálják.
Azt reméljük, hogy a tanulmánykötetben közölt tíz dolgozat nemcsak a régiónk múltja, hanem a magyar nép története iránt érdeklődőknek is fontos és hasznos olvasmány lehet! Vissza

Tartalom

Előszó 5
A RÁKÓCZI-SZABADSÁGHARC A FORRÁSOK TÜKRÉBEN 7
Balogh István: Szabolcs vármegye adózása (1699-1703) 9
Csatáry György: Beregszász a Rákóczi-szabadságharc idején 29
Kovács Ágnes: Rákóczi és Károlyi 41
Czövek István: Oroszország és a Rákóczi-szabadságharc 53
KOSSUTH ÉS KORA A FORRÁSOK TÜKRÉBEN 63
Takács Péter: Kossuth és Szabolcs megye 65
Katona Csaba: Botrányos tisztújítás a reformkori Szabolcs vármegyében - ahogy Kossuth látt(att)a 79
Bene János: Kossuth Lajos és Szabolcs vármegye levelezése 1848-1849-ben 93
Czövek István: A politikus Kossuth és az orosz közvélemény 107
Galambos Sándor: Böszörményi László, a „Kis-Kossuth"
Párhuzamok és kapcsolódási pontok 125
Pejin Attila: A Kossuth-kultusz nyomai Zentán és Magyarkanizsán 133
SUMMARIES 139
RESÜMEES 145
Megvásárolható példányok
Állapotfotók
Pro Patria III. Pro Patria III.
Állapot:
2.480 ,-Ft
12 pont kapható
Kosárba
konyv