Előszó
Tisztelt Osztályülés!
A Föld- és Bányászati Tudományok Osztálya, valamint a Bányászati Tudományos Bizottság nevében tisztelettel köszöntöm az osztályülés résztvevőit.
Ismeretes, hogy Akadémiánk...
Tovább Előszó
Tisztelt Osztályülés!
A Föld- és Bányászati Tudományok Osztálya, valamint a Bányászati Tudományos Bizottság nevében tisztelettel köszöntöm az osztályülés résztvevőit.
Ismeretes, hogy Akadémiánk ez évi közgyűlésének alapvető tárgya a műszaki fejlődéssel, a technológia korszerűsítésével kapcsolatos tudományos eredmények és feladatok áttekintése. E témakört illetően a Bányászati Tudományos Bizottság két osztályülésben is érdekelt: a tegnapi osztályülés - főleg az ásványi nyersanyagok feldolgozása terén - kiemelten a kémiai tudományok bányászati szerepével foglalkozott, mai osztályülésünk témáját pedig a korszerű bányászati technika tudományos alapjai, a nagy bányászati programok kutatási feladatai, köztük is kiemelten az eocén-program megvalósításával kapcsolatos kutatási feladatok alkotják.
Ismeretes, hogy az MSZMP XI. kongresszusának ásványi nyersanyagaink hatékony hasznosítására vonatkozó és a XII. kongresszuson megerősített határozatai alapján széles körű vizsgálati munka folyt annak feltárására, hogy hosszú távon milyen mértékben lehet és célszerű az ország ásványi nyersanyagszükségletét hazai bázison kielégíteni. A hosszú távú prognózis-munkával kölcsönhatásban a döntéselőkészítés, sőt részben már a megvalósítás fázisába került néhány bányászati projektum: az energetikai széntermelés fokozására irányuló eocén-program, a kokszolható széntermelés növelését célzó liász program, a rézszükséglet kielégítésére irányuló recski fejlesztés, folyamatosan fejlődik a bauxittermelés és terjednek a kőolaj kihozatali növelő eljárások. E projektumok ásványvagyonbázisával és gazdasági mérlegelésével korábban már részletesebben foglalkozott az Akadémia. Most azoknak a bányászati műszaki tudományos kutató-fejlesztő munka eredményeinek és feladatainak bemutatására kerül sor, amelyek jórészt az Országos Távlati Tudományos Kutatási Terv bányászati célprogramjainak keretében valósulnak meg.
Vissza