A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

100 éve született Neumann János

Mérföldkövek a számítástechnikában

Szerző
Róla szól
Lektor

Kiadó: Országos Műszaki Múzeum
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 95 oldal
Sorozatcím: Technikatörténeti monográfiák
Kötetszám: 1
Nyelv: Magyar  
Méret: 23 cm x 17 cm
ISBN:
Megjegyzés: Fekete-fehér fotókkal.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Tartalom

Dr. Vámos Éva. az OMM főigazgatója: Bevezető 6
Neumann János (1903-1957) 8
A fasori gimnázium, az egyetemi évek. John Mauchly és Presper Eckert. Az ENIAC és az EDVAC. Hermann H. Goldstine. John Vincent Atanasoff és Clifford Berry. Az IAS gép és Priceton. Willis Ware és a JOHNNIAC Az EDSAC és Maurice Wilkes. Neumann János halála.
Az informatika és a számítástechnika történetéről 18
Az információtárolás, az információfeldolgozás és az információ szállítása. A számolás első eszközei, az ABACUS és változatai. A számkerék és a mechanikus számolóeszközök, Schickard, Pascal, Leibniz és Odhner. Charles Babbage és Lady Lovelace. Hermann Hollerith és az elektromechanikus adatfeldolgozás.
Kempelen Farkas (1734-1804) 22
Három ország is a magáénak tekinti. Mária Terézia és a sakkozó török. A gép titkai. A beszélőgép és másolatai. Világsiker. Irás, sajtó vakoknak. Fridrich von Knaus mechanikus automatái.
Jedlik Ányos (1800-1895) 27
A pap-tudós fizikus. Elsősorban a villamosság érdekli. A villámdelejes forgony és az egysarki villanyindftó. Werner von Siemens és a dinamó-elv. A rezgési készülék, mint analóg számológép. A szódavíz feltalálója.
Kozma László (1902-1983) 30
Az antwerpeni évek. Az első elektromechanikus számológépek.
Aiken és Stibitz. Távfeldolgozás terminálról és távíróközponton keresztül. A mágnesdrótos tároló. A német megszállás és „hazatérés". A Standard per. A MESz I. Jelfogós gép nyelvtudományi célokra.
Nemes Tihamér (1895-1960) 37
A kibernetika előtti kibernetikus. A Posta Kutató Intézete. Kibernetikai gépek. A fából készült logikai gépek. Az elektromechanikus genetikus logikai gép. Sakkfeladványt megoldó gép. Könyve: „Kibernetikai gépek".
Kalmár László (1905-1976) 41
A szegedi kibernetikai iskola. A KibLab. A szegedi logikai gép.
Muszka Dániel és a szegedi katicabogár. A szegedi orvostudományi és biológiai konferenciák. Közlekedés-kibernetika és a szegedi Anna-kút.
Az M-3 Szegeden. A formulavezérlésű számítógép.
Az első hazai elektronikus számítógép, az M-3 (1957-59) 45
A KÖMI 401. Tarján Rezsó, Hatvany József, dr. Edelényi László.
Münnich Antal és a „számítógép" elnevezés. Az MTA Méréstechnikai és Műszerügyi Kutató Intézet. Az MTA Kibernetikai Kutató Csoport. Varga Sándor és az M-3. A mágnesdob memória. A BIV 1960. Edelényi és Ladó, az EDLA program. A VILATI, a Prepamat és a Floppymat. Lőwenfeld és Kaufmann, valamint a temesvári MECIPT-1.
Juhász István (1894-1981) 53
A lőelemképző és a GAMMA Művek. A katonai számoló és mérőeszközök. A Szabó-GAMMA és a GAMMA-Juhász lőelemképző.
Nemzetközi sikerek a II. Világháború előtt és alatt. Az államosítás. Az arab-izraeli háború. A FOK-Gyem nyugdíjasa.
Jánosi Marcell 58
Gallilei és Giordano Bruno. A kazettás magnó és a kazettás floppy.
1974, tízszeres előny az amerikai floppy-konstruktőrökkel szemben. A buborék memória. Gallilei: „Mégis mozog a Föld." Politikai nyomásra: sikerből kudarc.
Klatsmányi Árpád 63
Az EMG főkonstruktőre. Az EDS logikai elemcsalád. A közlekedési lámpák vezérlése. A HUNOR elektronikus, asztali számológép család. Az EMG 830, az első hazai tranzisztoros számítógép. Az ESzR R 10 és a Cll 10010. Politikai döntés, az EMG helyett a Videoton, Klatsmányi elmegy a gyárból. Az utolsó felvonás: az EMG 666 és 888.
A KFKI 69
A sokcsatornás és a Tárolt Programú Analizátor. A DEC PDP 8 és az angol, ICL formájú TPA 1001. Számítógéptechnika '68, Esztergom. ATPA L, a TPA i és a TPA 70. A KFKI-SzTAKI együttműködés. A TPA 11 xx, a TPA VAX és MicroVAX. Az MSzR program.
Az Egységes Számítógép Rendszer (ESzR) 76
A Tárcaközi Bizottság. Magyarország számítógép múzeum. ODRA, TESLA, ITC. Sebestyén János és Pesti Lajos. Koszigin levele. A KGST helyett ESzR Számítástechnikai Kormánybizottság. Dr. Náray Zsolt főkonstruktőr. Az IBM 360-as és 370-es klónok. Az R 10 és az R 15. A SzÁMOK, az első hazai informatikai oktatóközpont. A VIDEOTON és a
koordinált hazai gyártóbázis. Az ESzR hazai fejlesztőintézete, az SzKI. Szoftver-export és time-sharing számítóközpont. A RECOGNITA és az M-Prolog. A VIDEOTON a hazai ESzR fejlesztés és gyártás zászlóshajója. Papp István és Kázsmér János. A VIFI és a VT R10 fejlesztései.
Képes Gábor: A házi számítógép kora 88
A Mikroszámítógép Magazin, a TVBasic és a Mikroklubok. A programozás öröme. A házi számítógépek. Az ember és a gép közötti kapcsolat. A számítógépes játék. A Sinclair és a Commodore. A HCC számítógépet építő amatőrmozgalom. Lukács József és Endre, valamint a HomeLab. A BRG ABC-80, a HT 1080Z, a PRIMO és a TVC.
Irodalom jegyzék 94

Kovács Győző

Kovács Győző műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Kovács Győző könyvek, művek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv