1.035.157

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Gyakorlati laboratóriumi medicina

Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Könyvünk témája a Laboratóriumi Medicina. A medicina szót csak alázattal használhatjuk, hiszen nem rendelkezünk a medicina egészére vonatkozó részletes tudással. Ezért választottuk a több szerzős... Tovább

Előszó

Könyvünk témája a Laboratóriumi Medicina. A medicina szót csak alázattal használhatjuk, hiszen nem rendelkezünk a medicina egészére vonatkozó részletes tudással. Ezért választottuk a több szerzős szerkesztési módot: egy témakör megírására a terület szakértőjét kértük fel. A vállalt feladatot megalapozták a graduális képzés kiadványai, illetve Juhász Péter és Dux László: „Klinikai laboratóriumi diagnosztika" című könyve (Springer, Budapest 2000).
A laboratóriumi dolgozó a tények és tettek embere, egyéniségét pedig meghatározza a kvantitatív szemlélet, a mérések szeretete. A különböző méréstechnikák alkalmazásából adódóan a munka jellege „interdiszciplináris-csapat", azaz a végzettséget figyelembe véve orvosok, vegyészek, gyógyszerészek, biológusok, laboratóriumi analitikusok, biofizikusok, informatikusok, műszermérnökök, asszisztensek alkotják a csapatot, melyet a feladattól függően más szakmák képviselői egészíthetnek ki (pl.: biometriában járatos szakember, epidemiológus, stb.) és amely csapatot a vizsgálatot elrendelő klinikus „bíz meg" feladatok teljesítésével. A Laboratóriumi Medicina művelésének „minimális" feltételei tehát: a) a munkatársak szakmai elkötelezettsége, magas szintű (digitális) méréstechnikai, molekuláris-biológiai, biokémiai továbbá élettani és kórélettani tudása, b) kiváló, a laboratóriumi információs rendszerbe integrált mérőrendszerek (robotok) c) a választott optimális módszerek alapján a mérések elvégzéséhez szükséges kiváló minőségű reagensek (kitek).
Az orvosi laboratóriumi munka a Hippokráteszi elvnek megfelelően magas szintű szakmai munka. Az orvosi tevékenységben a diagnosztika az alap: „az objektív szimptómák becsesebbek a szubjektíveknél", és hasonlatos a számos ellenőrzési ponttal rendelkező ipari sorozatgyártáshoz, melynek meghatározó eleme a piacgazdaság. A laboratórium tevékenysége költség-érzékeny („a méréseket olcsón kell végezni"), minőség-érzékeny („a méréseket egyszer és jól végezni"), bizonyíték-érzékeny („hasznos és jó dolgokat készíteni"), és valamennyi laboratóriumi tevékenységgel a beteg érdekét kell szolgálni („a páciens állapota szerint a legtöbb információt adó vizsgálatot végezni"). Az állandóan változó és dinamikusan fejlődő modern laboratóriumi medicina igényei szerinti saját intézeti (egyedi) vizsgálati kérőlap teremti meg a klinikusok és laboratóriumi dolgozók együttműködésének, a kölcsönös tájékoztatásnak alapjait. A laboratóriumi kínálat kockázata, hogy a klinikus számos vizsgálatot kér. A vizsgálatok elvégzésére fordított idő, energia, stb. a laborost messze eltávolítja az aktuális betegtől és a laboros a beteg mintáival
Vissza

Tartalom

RÖVIDÍTÉSEK 8
KÖSZÖNTŐ 12
ELŐSZÓ 13
I. A LABORATÓRIUM MŰKÖDÉSE
1. Minták, mérések, műszerek 17
2. Bizonyítékokon alapuló laboratóriumi medicina 44
3. Minőségfejlesztés és akkreditálás 61
II. LEGFONTOSABB DIAGNOSZTIKAI VIZSGÁLATOK
4. Klinikai kémia 76
5. Sav-bázis egyensúly és vérgázok 155
6. Hematológia 176 Színes képmelléklet l-XVI.
7. Hemostasis 201
8. A klinikai immunológia laboratóriumi vizsgálatai 250
9. Vércsoport szerológia 277
10. Tumor markerek 286
11. Endokrinológiai laboratóriumi vizsgálatok 303
12. Terápiás gyógyszerszint monitorozás 326
13. Liquordiagnosztika 337
14. Molekuláris biológiai diagnosztika 351
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv