1.035.157

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Közel-múlt

Húsz történet a 20. századból

Szerző

Kiadó: Magyar Országos Levéltár
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 255 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 23 cm x 15 cm
ISBN: 963-631-143-9
Megjegyzés: Fekete-fehér fotókkal. Megjelent 500 példányban.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Elöljáróban...
A levéltárakat új kihívásokkal szembesíti az információs társadalom kora. Ma már közhelyesnek számít annak taglalása, hogy a „hálózat inváziója" hogyan forradalmasította a... Tovább

Előszó

Elöljáróban...
A levéltárakat új kihívásokkal szembesíti az információs társadalom kora. Ma már közhelyesnek számít annak taglalása, hogy a „hálózat inváziója" hogyan forradalmasította a távközlést, hogyan hatolt bc az élet különböző területeire, hogy a cyber-tér terjeszkedése milyen új csatornákat kínál ma a kultúra terjesztésére és közvetítésére. Itt elég arra utalni, hogy az Internet a történelemmel foglalkozó hálózati erőforrásoknak is széles tárházává vált. 2001-ben a Magyar Országos Levéltár a 20. század történelmével foglalkozó elektronikus forrásközlő folyóiratot indított. Az ArchivNet (röviden: ANET) most tizedik számánál tart, s a szerkesztőség e kötet megjelentetésével a lap első születésnapját is ünnepli.
Internetes viták és több történelmi tárgyú könyv sikere biztatott minket, hogy nem reménytelen a vállalkozás. A történelem, ha jól „tálalják", bárki számára érdekes lehet, s a 20. század az a korszak, melynek története ma a leginkább foglalkoztatja a közvéleményt. A nyitott levéltárak koncepciójának jegyében az ANET honlapját a közelmúlt értelmezésének mindenki számára nyitott fórumává kívántuk tenni. A médiumok érdeklődése, szakmai és olvasói visszajelzések bizonyítják, hogy valóban sikerült olyan fórumot teremteni, mely nemcsak a történettudomány művelői, hanem a történelem iránt fogékony szélesebb közvélemény körében is népszerű.
A kötet első fejezete (A történelem formálói) az ország jelenkori történelmében kiemelkedő szerepet játszó személyiségek életéből villant fel pillanatképeket. Bárdossy László, Mindszenty József, Kádár János, Nagy Imre - különböző karakterek, különböző szerepekben, de egyaránt főszereplői történelmünknek. Bárdossy László személye élénk viták tárgya ma is, az itt közölt dokumentumok segíthetik a Bárdossy-per mélyebb megismerését, sokoldalúbb értelmezését (Egy ítélet háttere). Mindszenty személye az 1970-es években diplomácia egyeztetések tárgyává vált, s ő epizódszereplőjévé saját történetének. Ahogy Szatucsek Zoltán méltán írja, „a történet, mely az Országos Levéltár dokumentumaiból kikerekedik, drámai színház repertoárjában is megállná a helyét" (Makacs öregúr vagy nemzetmentő vátesz?). Kádár Jánost Pintér Tamás és Tóth Eszter Zsófia írásai nem saját politikai szerepén, személyes motivációin keresztül láttatják, ahogyan a pártfőtitkár alakját a legújabb elemzések is bemutatják, hanem a kortársak szemével. A dokumentumokban államvédelmi beosztottak köszöntik őt „szívvel, lélekkel és ésszel" („Szívvel, lélekkel és ésszel"), majd az Óbudai Harisnyagyár egyik munkásnője üdvözli személyes találkozásuk alkalmával, csókkal („Puszi" Kádár Jánosnak). De a „történelem formálóit" a politika- és a diplomáciatörténet szempontjából is megismerhetjük: Janek István Nagy Imrének, a mártír miniszterelnöknek a jugoszláv követségről történt „elrablásának" részleteit ismerteti (Nagy Imre elrablása) - kevéssé ismert történet a forradalmat követő megtorlások történelméből, Garadnai Zoltán forrásközlése pedig arról tudósít, hogy Kádár 1964-ben a francia nagykövettel tárgyalt (A „békés egymás mellett élés" értelmezése) - érdekes történet a Kádár-rendszer külpolitikai elismertségéről.
A történelmet azonban nemcsak a politikai élet szereplői alakították, hanem mindennapi cselekedeteikkel a „hétköznapi" emberek is. A „Névtelenek" történetei című fejezet, történelmünk egy másik dimenzióját mutatja meg: a korabeli mindennapok történelmével ismerkedhet az olvasó. A múlttal szemben dolgozó diszpozíciók talán a közelmúlttal kapcsolatban a legerősebbek. A „személyes jellegű" források közreadása segítheti a korszak történetének a mindenkori politika diskurzusaitól függetlenedő értelmezését.
1943-44-ben moldvai csángók kértek segítséget az anyaország illetékes hivatalaitól. Beszédesek az erről szóló archaikus nyelvezetű dokumentumok („Intézkedjenek rólunk"). Vissza

Tartalom

Elöljáróban 5
A TÖRTÉNELEM FORMÁLÓI
Egy ítélet háttere 10
Makacs öregúr vagy nemzetmentő vátesz? 20
„Szívvel, lélekkel és ésszel" 36
„Puszi" Kádár Jánosnak 47
Nagy Imre elrablásának története 60
A „békés egymás mellett élés" értelmezése 65
„NÉVTELENEK" TÖRTÉNETEI
„Intézkegjenek rólunk" 76
„Elfogyott a cérnájuk" 84
Hegyi tanár úr motorja 87
A vietnami „kaland" 105
MÚLTRÓL JELENIDŐBEN
Osztályharc - bélyegharc 1 diplomácia 118
Sztálinvárosi felhőkarcolók 127
A superman hippik és a tanácstalan rendőrök 135
Prostitúció és alkoholizmus 155
Vissza az iskolapadba? 171
Szigorúan ellenőrzött „választások" 185
JELENÜNK MÚLTJA
A „sportbéke" vége 200
A híd és a „Hídverő" 216
Az ostromtól az újjáépítés ötletéig 222
Olimpia Magyarországon? 242
Rövidítések 249
A kötetben közölt fényképek forrásai 253
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv