Előszó
A m. kir. vallás- és közoktatásügyi Miniszter úrtól azt a megtisztelő megbízást kaptuk, hogy az 1940. évi június hó 15-én kelt 62.500/1940. V. 2. sz. rendeletével kiadott tanításterv alapján a kereskedelmi fiú- és leányközépiskolák számára megírjuk a Magyar Kereskedelmi Levelezés tankönyvet. E megbízásnak örömmel tettünk eleget, mert alkalmunk kínálkozott, hogy a tanulóifjúság javára felhasználjuk a levelezés tanításában a kereskedelmi szakoktatás legkülönbözőbb fokozatain évek hosszú során szerzett tapasztalatainkat.
A kereskedelmi levelezéskönyv szakszerű megírása nem csekély feladat elé állítja azt, aki a gazdasági élet mai átalakulását figyelemmel kíséri. A szabadelvű gazdaságpolitikai felfogás napjainkban mindjobban erejét veszti, s a közösségi célokat szolgáló, központilag irányított és ellenőrzött kereskedelem veszi át a vezérszerepet. Ezt a tényt könyvünk megírásakor nem hagyhattuk figyelmen kívül. Az egyéni kezdeményezés kereskedelempolitikai jelentőségét hangsúlyoztuk ugyan, de igyekeztünk megismertetni azokat a körülményeket is, amelyek a kereskedőt a közületekkel és az állami irányítás szerveivel hozzák kapcsolatba. Sőt szükségesnek tartottuk a háborús idők rendkívüli követelményeire is kitérni.
Könyvünket a gyakorlatból a gyakorlatnak írtuk. A tárgyi magyarázatokat a lehető legrövidebbre szabtuk, mert a tanulók a gazdasági és jogi ismeretekben, a kereskedelmi számtanban, könyvvitelben és az üzemi gyakorlatokon már kellő ismeretre tettek szert. A tanítás előírt anyagát 12 fejezetben tárgyaltuk. A fejezetek módszeres sorrendben, a könnyebbről a nehezebbre haladás elvei alapján következnek egymásután. Ügyeltünk, hogy a tanításunk gerincét alkotó áruügyletek megelőzzék a hitelügyletek körét.
Vissza