1.034.161

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Regélő Torockó

Szerző
Szerkesztő
Grafikus
Lektor
Fotózta

Kiadó: Timp Kft.
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Fűzött kemény papírkötés
Oldalszám: 132 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 30 cm x 23 cm
ISBN: 963-964-780-9
Megjegyzés: Színes egészoldalas fotókkal, illusztrációkkal.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

T O R O C K Ó É R T É K E I

„Alig van bérces kis honunkban helység, mely természetrajzi, történelmi, de főleg népéleti tekintetben annyi érdekeltséget tudna költeni, mint Torockó; alig van... Tovább

Előszó

T O R O C K Ó É R T É K E I

„Alig van bérces kis honunkban helység, mely természetrajzi, történelmi, de főleg népéleti tekintetben annyi érdekeltséget tudna költeni, mint Torockó; alig van hely, mely az észlelésre hálásabb tért nyújtana, mint a havasoknak ezen rejtett városkája."
19. század második felében, amikor Orbán Balázs a máig érvényben levő sorokat írta, a polgárosodó Torockó a sikeres vasbányászat gazdasági erejétől táplálva, virágkorát élte. Az 1870-es tűzvész pusztítása után a faluközösség újjáépítette a települést, létrehozva Közép-Kelet-Európa egyik különösen értékes és napjainkig szinte teljes szépségében fennmaradt építészeti együttesét.
Ezek a házak, porták önmagukban is tükrözik a település korabeli életének kettősségét: a városi követelményekhez való gyors illeszkedés, felzárkózás igényét, valamint az erős helyi hagyományokból táplálkozó és tovább élő népi kultúra jelenlétét. A Felső Piacsor szigorú rendben sorakozó méltóságteljes, fehér házai ott lehetnének Erdély vagy a Kárpát-medence bármelyik kisvárosában. Ha a vasbányászat alkonya nem kényszeríttette volna e máig tartó téli álomba a völgy gazdasági életét, akkor Torockó örökségét ma a városok polgári kultúrájához kapcsolhatnánk. Nem kevésbé igaz azonban az is, hogy amennyiben a bányászat a 19. század második felében is tovább él, ma gyárkémények és lélektelen, szürke tömbházak árnyékában nagyon nehezen lehetne az egykori népi hagyományok szellemi és anyagi emlékeit megtalálni.
Vissza

Fülszöveg

Amikor Orbán Balázs e sorokat írta, a polgárosodó Torockó virágkorát élte. Az 1870-es tűzvész pusztítása után a faluközösség újjáépítette a települést, létrehozva Közép-Kelet-Európa napjainkig szinte teljes szépségében fennmaradt építészeti együttesét.
A közelmúltban Kútvölgyi Mihály mintegy kétezer színes felvételt készített Torockóról és környékéről.
A képeket méltóan egészítik ki Ughy István rajzi a ma már csak az emlékekben élő házakról, vasvetőkről, kohókról, a vízzel működtetett kapaverőkről, malmokról.
A könyv előszavát Furu Árpád kolozsvári építészmérnök, a Torockó Értékvédő Program vezetője, az összekötő szöveget pedig Balogh Szabolcs, Torockó regéinek, meséinek kutatója, múltjának legjobb ismerője írta.
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv