1.034.801

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Az út Auschwitz felé - Tóparti nyaralás

Emlékezések és interjúk - A nagybácsi. Találkozás 25 év után. Rendhagyó irodalomóra a könyvtárban

Szerző
Szerkesztő
Fordító

Kiadó: Mundus Magyar Egyetemi Kiadó
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Fűzött kemény papírkötés
Oldalszám: 360 oldal
Sorozatcím: Mundus - Emlékiratok
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN: 963-8033-16-9
Megjegyzés: Fekete-fehér fotókkal illusztrálva.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Fülszöveg

A kötet szerzője 1923. július 16-án született Pécsett. Középiskolai tanulmányait a cisztercita rend reálgimnáziumában végezte. Majd a pécsi egyetem orvosi karára iratkozott be. 1944-ben Auschwitzbe deportálták. Több mint negyven hozzátartozójának az életét oltotta ki a nácizmus. Később több lágert is megjárt, mire végül Theresienstadtnál orosz katonák kiszabadították a világháború utolsó napjaiban.
1945-ben Baselbe költözött, ahol folytatta orvosi tanulmányait. Később a pszichoanalizissel kezdett foglalkozni, a Pszichoanalitikus Társaság tagja lett. Új érdeklődése vezette el a szürrealista művészetekhez, széleskörű kapcsolatokat alakított ki kortárs képzőművészekkel, kiadta a Panderma, majd a Radar című folyóiratokat. Az ötvenes években színdarabokat is írt, és saját társulatot szervezett-vezetett. A hatvanas évek elején Bazon Brock-kal kiállítást rendezett Ausstelung von Nichts (Kiállítás a semmiről) címmel Hamburgban. Kapcsolatba került az ún. hippi-mozgalom vezérkarával is,... Tovább

Fülszöveg

A kötet szerzője 1923. július 16-án született Pécsett. Középiskolai tanulmányait a cisztercita rend reálgimnáziumában végezte. Majd a pécsi egyetem orvosi karára iratkozott be. 1944-ben Auschwitzbe deportálták. Több mint negyven hozzátartozójának az életét oltotta ki a nácizmus. Később több lágert is megjárt, mire végül Theresienstadtnál orosz katonák kiszabadították a világháború utolsó napjaiban.
1945-ben Baselbe költözött, ahol folytatta orvosi tanulmányait. Később a pszichoanalizissel kezdett foglalkozni, a Pszichoanalitikus Társaság tagja lett. Új érdeklődése vezette el a szürrealista művészetekhez, széleskörű kapcsolatokat alakított ki kortárs képzőművészekkel, kiadta a Panderma, majd a Radar című folyóiratokat. Az ötvenes években színdarabokat is írt, és saját társulatot szervezett-vezetett. A hatvanas évek elején Bazon Brock-kal kiállítást rendezett Ausstelung von Nichts (Kiállítás a semmiről) címmel Hamburgban. Kapcsolatba került az ún. hippi-mozgalom vezérkarával is, kiadta a No future című dokumentumgyűjteményt.
Művészbarátai tanácsára műkereskedésbe fogott, eközben átfogó műgyűjteményt hozott létre, amelynek anyagából nagysikerű kiállítás nyílt 1996-ban a Műcsarnokban. Ebben a könyvben öt írást találhat az olvasó. A kötet törzsanyagát képező két műben a szereplő pécsi ifjúsága és lágerélményei rajzolódnak elénk. Az előzőek világával rokonságban áll az emlékiratokat követő kisregény (Nagybácsi), de felbukkannak a László Károly számára oly meghatározó élmények a Szondi Lipóttal folytatott beszélgetésben és az utóbbi években több alkalommal vetített tévéinterjú szövegváltozatában is.
Szinte leleplező erővel hat e mélyen emberi vallomásokban az a kíméletlen (ön)leleplező tárgyilagosság és igazságra törekvés, amely egyúttal bölcseleti magasságokba emeli a szerzőt. Nem tehetünk mást: amit mond, arra kell figyelnünk.
"Saját KZ-élményeimet utólag Orpheusz kalandjával hasonlítanám össze. Ott voltam az alvilágban, ahonnan senki sem tért vissza, én azonban visszatértem. Igaz, senkit sem akartam és tudtam onnét visszahozni, és Orpheusszal ellentétben, nem is a saját akaratomból szálltam le oda."
"Nem vagyok hajlandó Hitlernek vagy Sztálinnak utólag a győzelmet a kezébe adni. Én legyőztem őket, azzal a ténnyel, hogy élek, nem fegyverrel... én túléltem őket. Ez egy olyan győzelem, amit én nem adok oda azzal, hogy hagyom magamat utólag megtörni."
"A gonoszság butaság, időpocsékolás. Azoknak való, akik mást nem tudnak kezdeni magukkal. A szeretet több örömmel jár, mint a gyűlölet. Gyűlölni időveszteség lenne, vagyis megrövidítené a szeretetre jutó időt." Vissza

Tartalom

Az út Auschwitz felé. Ifjúságom Magyarországon
Mi végett jöttünk a világra?11
Minden tehetség a Greinereké22
Anyám és Apám34
Falukutató lettem49
Elrejtőzve olvastam62
Mene-tekel a falon78
Krónikus optimizmus90
Rózsadombi utcák106
Görbe utca hajlatában121
Összes földi javainkat elvesztettük136
Kóstoló egy új létformából146
Tóparti nyaralás. Egy túlélő visszagondol
Előszó195
Mengele jön196
Emlékezés egy német cigánylányra200
A cserélhetőség határai204
Rómeo és Júlia207
Aliego212
Az ördög216
Az alsónadrág222
J'attendrai226
Asztrológus voltam Türingiában230
Szabadulás233
Hamincöt év múlva (Udo Berger kérdései László Károlyhoz 1980 őszén)237
Utóirat (A német kiadáshoz, Basel, 1955)262
A nagybácsi. Egy tanulságos történet263
Találkozás 25 év után
Mester és tanítvány309
Rendhagyó irodalomóra a könyvtárban333

László Károly

László Károly műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: László Károly könyvek, művek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv