1.031.459

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Lélektől lélekig

Osztrák-Magyar-Közép-Európai összefüggések

Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Az Országos Tudományos Kutatási Alap a JATE BTK Összehasonlító Irodalomtudományi Tanszékének az 1994-1998 közötti évekre szóló pályázatát aképpen értékelte, hogy a következő négy esztendőre... Tovább

Előszó

Az Országos Tudományos Kutatási Alap a JATE BTK Összehasonlító Irodalomtudományi Tanszékének az 1994-1998 közötti évekre szóló pályázatát aképpen értékelte, hogy a következő négy esztendőre tervezett, hasonló tematikájú pályázattervére megadta a kért összeget, és így biztosította a lehetőséget a további kutatás és publikálás számára. Talán nem túlzás az OTKA-zsüri megtisztelően kedvező döntését úgy értelmezni, mint a nemzetközi összefogással készült tanszéki kötetekben reprezentált irodalmi/kulturális Monarchia-kutatás elismerését, ahogyan egy számunkra névtelen értékelő szinte baráti jóindulattal állítja:
„A kutatás sok tekintetben gazdagítja a térség irodalmi kapcsolataira vonatkozó filológiai ismereteinket, azzal a többlettel ráadásul, hogy produktív párbeszédet tudott létrehívni a korábbi, már lényegében komparatisztikainak mondott hagyománnyal is. E dialógusban számos hagyományozott ismeret mutatkozott meg új távlatból, ami azért is külön hangsúlyozandó mozzanat, mert a hazai komparatisztikában régóta időszerű volt már egy effajta fordulat kezdeményezése."
A korábbi kötetek részint a Monarchia irodalmainak komparatív elemzéséhez szállítottak „anyagot", olykor esettanulmányokat, máskor a tárgykör eleddig homályban maradt szegmenseinek alaposabb átvilágítását célul kitűzve, részint a nemzetközi, mindenekelőtt osztrák és amerikai kutatási irányokra (is) reagálva, a(z inter-)kulturális tanulmányok felé igyekeztek nyitni. Tették ezt az egyes dolgozatok az irodalom és társművészetek egymást értelmező viszonyrendszerének bemutatásával, például az operett szociokulturális környezetének és helyzetének érzékeltetésével, más alkalommal a magyar szemlélet számára kevésbé természetes, mert nagyon kevéssé ismert kapcsolattörténeti részletek új módszerű vizsgálatával (mint például az ukrán/ruszin-osztrák kapcsolatokról szóló értekezés közvetítésé-vel)... Vissza

Tartalom

Fried István: Előszó 1
Kosztolányi Dezső: [Bécsről] 11
Vajda György Mihály: A modernség néhány típusa az Osztrák-Magyar Monarchia irodalmaiban 13
Thomas Bremer: Freud, Svevo, Saba, Weiss 21
Wenner Éva: Trieszt, Svevo és a pszichoanalízis 33
Kelemen Zoltán: Krúdy Gyula és a pszichoanalízis 39
Fried István: „A kísértés maga a világ" 53
Márai Sándor: Freud 72
Jókai Mór: A cím-alak 72
Heiszler Vilmos: Tulipán és futball-labda 77
Lukács István: A horvát irodalmi szecesszió 35
Fried István: Valóság, mítosz, Bruno Schulz 97
Függelék
Boldizsár Tibor: Franz Werfel 123
Székely Béla: Stefan Zweig nyilatkozata 127
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv