1.034.809

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Győr és vidékének munkásmozgalma 1900-1918.

Szerző
Szerkesztő

Kiadó: Győr-Sopron Megyei Lapkiadó Vállalat
Kiadás helye: Győr
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 319 oldal
Sorozatcím: Győr-Sopron megye munkásmozgalma
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN:
Megjegyzés: Fekete-fehér fotókkal illusztrálva.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Győr és környéke századforduló előtti és 1900 utáni — dualizmus korszaki — munkásmozgalmát is akkor lehet értékelni, ha a városi dolgozók és a falusi parasztság helyzetének, életkörülményeinek... Tovább

Előszó

Győr és környéke századforduló előtti és 1900 utáni — dualizmus korszaki — munkásmozgalmát is akkor lehet értékelni, ha a városi dolgozók és a falusi parasztság helyzetének, életkörülményeinek alakulását a korszak törvényeinek tükrében vizsgáljuk. Ez esetben kirajzolódik az, hogy Magyarországon az ipari munkás, a mezőgazdasági dolgozó, a kereskedelmi és más alkalmazott politikai, társadalmi mozgási lehetősége meddig terjedhetett.
Az 1848-as magyar polgári demokratikus forradalom leverése sem tudja a feudalizmus felbomlását megakadályozni. Ám a magyarországi polgári rend kialakulása a dolgozók számára érdemes jogi, politikai fejlődést mégsem biztosít. Az 1867-es kiegyezést előkészítő parlamenti szónoklatok sűrűn hangoztatják a polgári egyenlőség szentesítésének szükségességét. Követelik az alkotmányos rend törvényes biztosítását. Sőt, szavakban 1848 szellemének megőrzését is fontosnak tartják. Deák Ferenc egyebek között a következőket mondja: „Az 1848-i törvények lényegesen megváltoztatták az ország közkormányzatának alapját, megváltoztatták több ősi intézményét is, mert átalakították Magyarország arisztokratikus alkotmányát s azt a nép egyenjogúságának szélesebb alapjára fektették. Megértették az 1848-i törvényhozók az örök igazság intő szavát. S nem akartak ellentállni a haladó kor követeléseinek, nem várták be azon bizonyosan bekövetkező időpontot, amidőn annak akarva sem tudtak volna ellenállni. Sok baj és veszély követte határozataikat, de sokkal súlyosabbak azon veszélyek, melyeket előrelátásukkal e hazáról elhárítottak."
A valóság pedig az, hogy az 1867-es kiegyezést követő korszak minden törvénye, rendelete — hasonlóan, mint a korábbiak — az uralkodó osztályok érdekeit szolgálják.
Az 1848-as márciusi forradalmi események hatására készült XVIII. sz. tc. kimondja a sajtószabadságot. E törvényt a 67-es kiegyezés is meghagyja. Ezt az uralkodó osztályok parlamentje azért teheti, mert már az eredeti, 1848:XVIII. tc.-t is lehet úgy értelmezni és alkalmazni, hogy az a dolgozó nép számára ne lehessen sajtószabadság. Mit is mond az 1848-as sajtótörvény: „Gondolatait sajtó útján — szól az első paragrafus — mindenki szabadon közölheti és szabadon terjesztheti."
A törvény 30. §-a pedig a következőket közli: „Ha a lap naponként jelenik meg, biztosítékul 10 ezer forint, ha ritkábban jelenik meg, 5 ezer forint tétetik le készpénzben vagy fekvőbirtokra kettős biztosítékkal betáblázott kötelezvényben..." Vissza

Tartalom

Bevezető 7
I. Győr gazdasági élete 9
II. A szocialista munkásmozgalom fejlődése (1900—1914) 15
A Győri Munkások Lapja 24
Tisza győri vesszőfutása 32
A darabontkormány és a szervezett munkásság 38
Harc a koalíciós kormányzat éveiben 44
MSZDP-titkárság 52
Győri Munkás Újság 60
Küzdelem a militarizálás ellen 70
Az 1912. május 24-i győri tüntetés 81
A világháború előkészületei 96
Tüntetések a kivételes törvények ellen 107
III. A keresztényszocialista mozgalom 119
IV. Szociális és bérmozgalom 137
A háromhetes vagongyári sztrájk 138
Karhatalmi beavatkozás 146
A kutyaszövetség és az építőmunkások 152
Aratósztrájkok 160
A gazdasági válság hatása 166
V. A háború évei (1914—1918) 173
Küzdelem a háború befejezéséért 190
Útban a forradalom felé 205
VI. Hátországi segélyakciók '221
VII. A kivételes törvények és a társadalmi ellentétek 231
Jegyzetek 249
A leggyakrabban előforduló források 277
Felhasznált irodalom 279
Rövidítések jegyzéke 281
Időrendi áttekintés 283
Névmutató 307
Képek, illusztrációk 321

Lónyai Sándor

Lónyai Sándor műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Lónyai Sándor könyvek, művek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv