A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Magyar Könyvészet 1945-1960.

A Magyarországon nyomtatott térképek szakosított jegyzéke

Szerkesztő
Lektor

Kiadó: Országos Széchényi Könyvtár
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 96 oldal
Sorozatcím: Magyar Könyvészet
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 28 cm x 20 cm
ISBN:
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Hazai térképtermésünkről a legrégebbi időktől napjainkig összefoglaló bibliográfiai rendszerrel nem rendelkezünk. Külföldi államok jelentős anyagi áldozatot hoznak, hogy nemzeti kultúrájuk... Tovább

Előszó

Hazai térképtermésünkről a legrégebbi időktől napjainkig összefoglaló bibliográfiai rendszerrel nem rendelkezünk. Külföldi államok jelentős anyagi áldozatot hoznak, hogy nemzeti kultúrájuk eredményeiről, a történelmi múlt egyes szakaszait is összefoglaló retrospektív nemzeti bibliográfiai rendszert hozzanak létre, illetve a jelentkező hiányokat pótolják. A fejlődés eredményeként a nemzeti könyvtárakra hárul ennek a feladatnak elvégzése, mivel a kötelespéldányok beszolgáltatása következtében a nemzeti könyvtárak rendelkeznek a lehető legteljesebb gyűjteménnyel. Hazánkban - a törvényes rendelkezések értelmében - az Országos Széchényi Könyvtár, mint nemzeti könyvtár látja el ezt a feladatot.
1961-től a megjelenő térképek megtalálhatók a "Magyar Könyvészet" éves köteteinek 912 Térképek e. fejezetében. A régebbi időkre vonatkozóan azonban csak az 1936-1940. években megjelent térképekről készült összefoglaló bibliográfia, amely dr. Nagy Júlia szerkesztésében 1942-ben jelent meg a Könyvtár kiadványaként.
Az Országos Széchényi Könyvtár által most megjelentetett „Magyar Könyvészet 1945- 1960" c. tizenhat évet felölelő nagy bibliográfiai kiadvány van hivatva megnyitni a retrospektív nemzeti bibliográfiák új sorát. A kiadvány I-V. kötete a Magyarországon nyomtatott könyvek szakosított jegyzékét tartalmazza. A jelen kötet ugyanezen időszak térképtermését foglalja össze.
Kultúrpolitikai megfontolás alapján a Könyvtár elsőnek a népi demokratikus korszak termésének közreadása mellett döntött. Az 1960-as év gyakorlati meggondolás eredményeként lett határkő.
A térképbibliográfia célja hármas. Elsősorban összefoglaló képet kíván nyújtani a megadott időszak magyar térképterméséről. Másodsorban alapul kíván szolgálni a térképtörténeti kutatásoknak. Harmadsorban forrásanyagot szolgáltat részben a további bibliográfiai munkákhoz. részben a gyakorlati kartográfiának.
A térképbibliográfia magába foglalja a Magyarországon 1945-1960. években polgári célra, önálló jelleggel nyomtatásban megjelent térképek és atlaszok címleírásait. Nem tartalmazza ezen időszak katonai jellegű térképeit, valamint a könyvekben, folyóiratokban mellékletként megjelent térképeket. 620 mű címe került felsorolásra.
A címanyag gyűjtése az Országos Széchényi Könyvtár kötelespéldány-térképei alapján történt. A lehető teljesség elérése végett kiegészült az ELTE Földrajzi Tanszéke, a MTA Földrajztudományi Kutató Intézete, a Magyar Állami Földtani Intézet, a Magyar Földrajzi Társaság és a Központi Statisztikai Hivatal Könyvtára térképgyűjteményei alapján.
Általában minden bibliográfia merev felépítésű. A szerkesztő művészetén múlik, hogy ezt a merevséget az anyag elrendezése folytán sikerül-e kiküszöbölni. Részletes szabályok a térképbibliográfia felépítésére vonatkozólag sem hazánkban, sem külföldön nincsenek. A szakterület legkorszerűbb rendszereinek összehasonlítása alapján, valamint figyelembe véve azt a gyakorlati tényt, hogy a térképek használói legtöbbször bizonyos területre vonatkozó térképeket keresnek, a bibliográfia szerkezeti felépítéséhez alapul a területi elvet választottuk, amely földrajzi szempontból áttekinthetővé teszi a közölt címanyagot. A térképek a legnagyobb területi egységből haladnak a legkisebb felé. (Világtérképek. Világrészek. Világrészeken belül következnek az országok, országrészek, majd a megyék, végül a városok térképei.) Az atlaszok különálló fejezetet alkotnak a bibliográfiában. Vissza

Tartalom

Előszó 5
TÉRKÉPEK 7
VILÁGTÉRKÉPEK 9
EURÁZSIA 10
Szovjetunió (európai és ázsiai rész) 10
EURÓPA 11
Európa részei 11
Európa országai 15
Magyarország 15
Magyarország részei 23
Magyarország megyéi 27
Magyarország városai 38
Európa egyéb országai 47
Ausztria 47
Bulgária 47
Csehszlovákia 47
Finnország 47
Jugoszlávia 48
Lengyelország 48
Németország 48
Olaszország 48
Románia 48
Szovjetunió (európai rész) 49
ÁZSIA 50
AFRIKA 50
ÉSZAK-AMERIKA 51
DÉL-AMERIKA 51
AUSZTRÁLIA ÉS ÓCEÁNIA 51
Költött helyek (szemléltető térképek) 52
ATLASZOK 53
MUTATÓK 61
Tematikus mutató 63
I. Államigazgatási, közigazgatási és egyéb igazgatási térképek 63
II. Szaktérképek és szakatlaszok 64
III. Munkatérképek 70
IV. Oktatás 73
Helynévmutató 75
Névmutató 79
Címmutató 83
Rövidítések jegyzéke 93
Tartalomjegyzék 95
Megvásárolható példányok
Állapotfotók
Magyar Könyvészet 1945-1960. Magyar Könyvészet 1945-1960.

A borító elszíneződött, sarka megtört. Könyvtári könyv volt.

Állapot: Közepes
3.480 Ft
1.040,-Ft 60 25
7 pont kapható
Kosárba
25% garantált kedvezmény!
konyv