A kosaram
0
80%-ig
még
5 db

Magyar Kultúra 1931. január 5.

XVIII. évfolyam 1. szám

Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Részlet:
"A katolikus világ csak lassan ébred rá annak a megváltozott helyzetnek tudatára, amely a történelem hosszú évszazadain át megszokott állapotok helyén az újkorban vallásügyi téren... Tovább

Előszó

Részlet:
"A katolikus világ csak lassan ébred rá annak a megváltozott helyzetnek tudatára, amely a történelem hosszú évszazadain át megszokott állapotok helyén az újkorban vallásügyi téren kialakult.
Régente a királyok és fejedelmek vették pártfogásukba az Egyházat, ők gondoskodtak az Egyház anyagi alátámasztásáról, ők bízták meg a püspököket s szerzeteseket a nép erkölcsi nevelésével s irányításával s az Egyházban az államélet legerősebb támaszát látván mindent elkövetlek, hogy az Egyházat megszilárdítsák. A fokozatosan kifejlődő fejedelmi abszolutizmus idején az Egyháznak ez a szoros kapcsolata az állammal sokszor nagy veszélyt jelentett a vallásra nézvt, de a barátságos viszony s az egybefonódás Egyház és állam közt nagyjából mégis fennmaradt, egészen addig, amíg az Egyházat, egyes országokban a hitújítás, valamennyiben pedig a modern felvilágosodás és demokratizmus íöbbé-kevésbbé megfosztotta eddig legerősebb támaszától. A demokrácia elterjedése egyfelől, a szabadgondolat és hitellenes agitáció teljes felszabadulása másfelől, egészen új helyzet elé állították az Egyházat, még olyan országokban is, mint a mienk, amelyben az Egyház és az állam hivatalos kapcsolata teljesen soha meg nem szűnt. Ma már semmiesetre sem elegendő a fejedelmi kegyre vagy a hagyományos állami istápolásra való hagyatkozás, mert azt minden pillanatban megdöntheti a tömegek máskép nyilatkozó akarata, a közvéleményt irányító tényezők hatalma s a közvéleményre támaszkodó, többékevésbbé liberális vagy egyébként katolikusellenes kormányzati irányok.
Ebből az következik, hogy az Egyház jogi védelme, munkájának szabadsága, intézményeinek fenntartása legelső sorban a katolikus tömegek öntudatának felébresztésén s azután céltudatos megszervezésén múlik. Amely ország katolicizmusa elmulasztja ezt a megszervezést, annak minden hitéleti szabadsága és minden vallási fejlődésképessége a legnagyobb s legveszedelmesebb ingadozások közé kerülhet, annak erkölcsi s anyagi birtokállománya állandóan labilis egyensúlyt mutat.

Vissza

Tartalom

Tanulmányok
Bangha Béla S. J.: A katolikus akció1
Dr. Bikkal Dénes: Munkahiány - építkezés15
Tárca
Gáspár Jenő: Magyarok szimfóniája20
Pajzs és kard
Pezenhoffer Antal: "Elhullott mártírvér" - "eltékozolt veríték"27
Velősy Elek: Frontváltoztatást!30
Dr. Nyisztor Zoltán: A fővárosi választások után33
Pajzs és kard
Dr. B. Gy.: Magyar pedagógia és királyhűség34
Szemlék és kritikák
Gáspár Jenő: Színházi Szemle36
Film-szemle39
Omerovich Tamás S. J.: A civilizáció úttörői40
Könyvek43
Napló
Bangha Béla S. J.: Egy főpásztori jubileumra47
Megvásárolható példányok
Állapotfotók
Magyar Kultúra 1931. január 5. Magyar Kultúra 1931. január 5. Magyar Kultúra 1931. január 5. Magyar Kultúra 1931. január 5.

A borító foltos, rajta ceruzás bejegyzés található.

Állapot:
1.240 ,-Ft
6 pont kapható
Kosárba
konyv