1.031.459

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Mélylélektan és kultúra

Műhelymunkák egy szemináriumból

Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Ebben a kötetben olyan tanulmányokat, műhelymunkákat adunk közre, amelyeknek zömét egyetemi hallgatók írták. Azok a diákok, akik az 1996/97-es tanévben részt vettek a Mélylélektan, humán... Tovább

Előszó

Ebben a kötetben olyan tanulmányokat, műhelymunkákat adunk közre, amelyeknek zömét egyetemi hallgatók írták. Azok a diákok, akik az 1996/97-es tanévben részt vettek a Mélylélektan, humán tudományok, kultúra című, a szegedi József Attila Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán tartott kutatószemináriumon.
A szemináriumnak az volt a célja, hogy megismertesse a hallgatókkal pszichoanalízis alapfogalmait, történeti, kulturális, szellemi gyökereit és fejlődésének főbb vonásait - s egyszersmind megmutassa azt is, milyen hatást gyakorolt a freudi elmélet a huszadik század ember-, kultúra- és társadalomfelfogására. A szeminárium során nagy hangsúlyt fektettünk olyan kérdésekre, mint a pszichoanalízis alkalmazási lehetőségei az irodalmi és művészi alkotások terén; sokat foglalkoztunk a modern és posztmodern pszichoanalízis-értelmezések (így a frankfurti iskola, illetve Jacques Lacan munkássága) filozófiai és társadalomtudományi jelentőségével; nem utolsósorban pedig azokat a kérdéseket elemeztük, amelyek a freudi elméletnek a nőiséggel és a szexuális különbségekkel kapcsolatos felfogásból, illetve ennek feminista kritikájából származnak.
A szeminárium során nagy mértékben támaszkodtunk a hallgatók önálló munkáira, amelyek először referátumként hangzottak el, illetve szemináriumi dolgozatként készültek. A Művelődési és Közoktatási Minisztériumtól 1996-ban elnyert felsőoktatási kutatási támogatás lehetővé tette, hogy szemináriumunkra egy-egy témához vendégelőadókat hívjuk, így előadással szerepelt kurzusunkban Bókay Antal egyetemi tanár (JPTE), Deim Éva egyetemi tanársegéd, PhD hallgató (JPTE), Hárs György Péter PhD hallgató (JPTE), Neményi Mária tudományos főmunkatárs (MTA Szociológiai Intézete), Orbán Jolán egyetemi docens (JPTE) és Szummer Csaba Magyary Zoltán ösztöndíjas. A hallgatóknak módjuk volt a vendégelőadókkal is konzultálni. A támogatás azt is lehetővé tette, hogy 1997 május 8-9-én hallgatói konferenciát tartsunk a JATÉ-n. Ezen a konferencián a szemináriumi hallgatók dolgozataik kibővített változatát reprezentálták, s előadást tartott Bókay Antal, valamint a Szegeden tartózkodó Jerry Fiegler professzor (Rutgers University, USA). Vissza

Tartalom

Előszó5
Hárs György Péter: Szimbólum és történetiség7
Deim Éva: Az analitikus pozíciója21
Erős Ferenc: Egy "vásott kölyök": Ferenczi Sándor33
Csabai Márta: Határsértők és határőrök48
Zsadányi-Nagy Csaba Attila: A tudás pszichoanalitikus mítoszának újraolvasása67
Szabó Valéria: Biológiai és társadalmi nem a pszichoanalízis tükrében78
Kiss Karola: Istennő vagy szörnyeteg?89
Kőváry Zoltán: Lélek és zene98
Takács Mónika: Lélek, jelentésképződés és életrajz Cholnoky László Vérgőr című novellájában110
Cholnoky László: Vérgyőr119
Berta Ádám: A szerző neve: Hazai Attila és Feri121
Koncz Ágnes: Az anya-gyerek kapcsolat hatásai és következményei József Attila életében126
Pomázi Petra: "...mindenki szem a láncban..."135
Jánosi Rita: A testvérszerelem motívuma három 20. századi regényben143
Rácz Katalin: Raymond Carver Szomszédok című novellájának lacani olvasata153
Raymond Carver: Szomszédok159
Vékony Attila: A vágy nárcisztikus áramkörei Jane Campion Zongoraleckéjében164
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv