1.035.090

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Mérlegen a Tisza-szabályozás

Egy XIX. századi mérnöki természetátalakító munka - mai szemmel/Előadások és vita a Budapesti Műszaki Egyetemen

Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Részlet a könyvből:

"Az Alföld történeti geográfiája - mint retrospektív társadalom- és gazdaságföldrajz - az ember és a táj kapcsolatrendszerének két alapsajátosságát: az alkalmazkodás és... Tovább

Előszó

Részlet a könyvből:

"Az Alföld történeti geográfiája - mint retrospektív társadalom- és gazdaságföldrajz - az ember és a táj kapcsolatrendszerének két alapsajátosságát: az alkalmazkodás és környezetátalakítás idő- és térbeli változásait tárja fel.
Az ember és a földrajzi környezet kapcsolatában a tájalkotó faktorok közül a víznek volt döntő jelentősége. A folyó- és állóvizek, a lápok és a mocsarak befolyásolták a tájhasználatot, vagyis a gazdasági élet szerkezetét, a termelés földrajzi tagolódását, a településhálózatot, a gyepük és a védelmi centrumok (vizi- és mocsárvárak) térbeli rendszerét. Az ősi vízrajzi hálózat az egyes történelmi periódusokban - a társadalom fejlettségétől, termelési kultúrájától függően - más és más módon hatott az életformára, a gazdasági tájhasznosításra. Az ember és a víz állandóan változó kapcsolatrendszerében a racionalitás érvényesült, ami a működőképes struktúrákban nyilvánult meg. A tájpotenciál racionális hasznosítása már az Árpádkori ártéri gazdálkodásban is szükségessé tette a lokális-jellegű környezetátalakító munkákat, pl. a mesterséges fokok és csatornák létesítését. Az Alföld feudális kori munkaföldrajzi képében, az árterek és ármentes szintek hasznosításában, a gazdasági jelenségek és jelenségcsoportok geográfiai rendszerében az emberi alkalmazkodás és környezetformálás dinamikus összhangja tükröződik. A 18. századtól egyrészt az antropogén eredetű árvízszint-emelkedés, másrészt az ökonómiai feltételek megváltozása, a gazdasági szerkezetmódosítás szükségessége miatt a társadalmi aktivitásban a környezetátalakítás került előtérbe.
Az Alföld természeti erőforrásainak hasznosítása, egyes mikrotérségeinek átformálása már a szubboreális és szubatlantikus fázisban, kb. 5000 éve elkezdődött. A természeti környezet átformálása, a kultúrtáj kialakítása és fejlesztése később, a honfoglalás és államalapítás korában indult meg. A kultúrtáj térbeli növekedése, az erdős-sztyepp művelt területfoltjainak összeolvadása, igen hosszú - egy évezredet felölelő - folyamat, amelyet a magyarság és az együtt élő népek monumentális alkotásaként értékelhetünk.
A kultúrtájfejlődés áttekintésével, az Alföld kultúrgeográfiai korszakainak vázlatos ismertetésével a környezethasznosítás és -átalakítás értékeléséhez szeretnék néhány megállapítást, ill. gondolatot közölni." Vissza

Tartalom

Dr. Frisnyák Sándor: Az Alföld kultúrgeográfiai korszakai 3
Dr. Szász Gábor: A Tisza szabályozásával kapcsolatos klimatológiai nézetek 19
Dr. Orosz István: Az Alföld mezőgazdasága és a Tisza-szabályozás 25
Dr. Pálfai Imre: Aszályok a Tisza-völgyben 33
Dr. Kováts Zoltán: A folyamszabályozás hatása a népesedési viszonyok alakulására az Alsó-Tisza vidékén 41
Dr. Molnár Géza: A középkori vízrendszer összeomlása és az Alföld elmocsarasodása 47
Dr. Rakonczay Zoltán: Természetvédelem egy kiszárított országban 71
Dr. Szlávik Lajos: A Tisza szabályozása és árvizeinek természete 73
Dr. Vágás István: Állami erő, érdekeltségi mozgalom, "vízügyi lobby" a múlt század Tisza-szabályozása mögött 81
Prof. Dr. Várallyay György: A Tisza-szabályozás és az Alföld talajviszonyai 87
Dr. Szalai György: A vízrendezési és öntözési feladatok megjelenése és fejlődése az Alföldön 95
Agócs József hozzászólása 111
Dr. Szigyártó Zoltán hozzászólása 116
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv